על גדתו הצפונית-מערבית של נחל ענבה עומדת חורבה נרחבת ועליה כפר ערבי חרב-עינאבה, ששכן במקום עד מלחמת העצמאות. למרגלותיו נמצא נחל ענבה.

איך מגיעים: הגעה לפארק הטכנולוגי דרך שדרת הרכס או עמק זבולון. ממשיכים ישר אחרי תחנת הדלק עולים על דרך עפר עד למפגש עם דרך עפר גדולה משמאל עם שילוט קק"ל לדרך יער מודיעין. נוסעים עם הדרך הזאת עד סופה ומגיעים לחורבת בית ענבה.

בשטח החורבה נראים כיום שרידים של הכפר הערבי, גדרות אבן, ובורות מים. באזור הנחל, הממוקם דרומית-מזרחית לחורבה, נראים השרידים המרשימים של כבשני הסיד.

באפיק נחל ענבה נבנו במהלך הדורות כבשני סיד רבים. תעשיית ייצור הסיד היא עתיקה ביותר והיא מבוססת על שריפת/קליית אבני גיר בחום גבוה למספר ימים. חלקם של הכבשנים בנחל ענבה נבנו בתחילת המאה העשרים (חלקם מתוארכים לתקופה העותמאנית) יש כאלה שפעלו עד לפני 100-60 שנה לערך על ידי תושבי ענאבה, הכפר הערבי שהוקם על חורבות בית-ענבה.

היישוב הקדום מוזכר גם מימיו של יהושע: "ויבא יהושע בעת ההיא, ויכרת את הענקים, מן-ההר מן חברון מן דבר מן-ענב ומכל הר יהודה ומכל הר ישראל עם עריהם החרימם יהושע" (יהושע יא, פסוק כא). מכאן אנו למדים, כי הייתה במקום התיישבות כבר מהאלף השני לפנה"ס (לפחות).

מן התקופה שלאחר חורבן הבית השני יש עדויות כי במקום ישבה כאן משפחת כהנים - משפחת בית ענובאי שנקראה כך, ככל הנראה, על שם היישוב.

אזכורים נוספים על המקום אנו מוצאים אצל אוסביוס מקיסריה (המאה הרביעית לספירה) וכן במפת מידבא – מפסת פסיפס מרשימה מלפני כ-1,500 שנה.פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד