גבעת התיתורה

06/09/2018 כ"ו אלול תשע"ח

גבעת התיתורה מהווה אתר טבע נוף ומורשת מרכזי, גדול וחשוב בתחומה של העיר מודיעין מכבים רעות. הגבעה מרכזת מגוון תחומי עניין: תצפיות, היסטוריה כללית וצבאית, ארכיאולוגיה, חי וצומח.

איך מגיעים: קיימות מספר דרכי-עפר ושבילים המאפשרים גישה למרבית פינות גבעת התיתורה. ישנם שני שבילים מרכזיים: כניסה מעמק דותן (מול פארק חטיבת יפתח) וכניסה מדרך יגאל אלון אליו מגיעים דרך רח' כליל החורש. כמו כן ניתן להגיע במעלה שביל הפרחים שתחילתו בצומת עמק דותן פינת כליל החורש.

גבעת התיתורה ממוקמת בגבולה הצפון-מזרחי של העיר ומתנשאת לגובה 315 מטר מעל פני-הים, שטחה כ-600 דונם. על הגבעה שלטי הסבר למטיילים.

שמה העברי הנוכחי של הגבעה, תיתורה, ניתן על-ידי וועדת השמות הממשלתית. גלגולי שם המקום ידועים רק ממאות השנים האחרונות: הצלבנים כינו את המקום טרנטה ואילו בפי הערבים השתנה השם לקלעת א-טנטורה (מעין מגבעת מחודדת) וכן אל-בורג' (המצודה) וגם בורג' אל-חביב. השם העברי תיתורה, שפירושו 'שולי המגבעת', משמר את צליל-השם ואת משמעות השם הערבי טנטורה.

בחודש אוגוסט 2018 הסתיימו עבודות ההנגשה והקמת הגן הארכיאולוגי בגבעה.
השביל המרכזי שמקיף את הגבעה מונגש למטיילים ומבקרים. בגבעה ישנם שלטי הכוונה, מידע ועמדות הסברה קוליות בעברית ובאנגלית.
הצללות עם גפנים, פינות ישיבה, מרחב למידה ועמדות תצפית לנוף המדהים של העיר והאזור.

בגבעת התיתורה תוכלו למצוא שבילי ההליכה מסומנים באופן מקצועי על ידי אנשי הוועדה לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע.

גבעת התיתורה
גבעת התיתורה

גבעת התיתורה בשלמותה היוותה מקום יישוב לאורך מרבית הדורות, עד למלחמת העצמאות. על הגבעה שרדו עצי-בוסתן רבים (זיתים, שקדים, רימונים), משוכות צבר ועצי נוי (בעיקר אורנים). בבורות-מים ובשקעי-סלע פה ושם צומחים עצי תאנה.

על הגבעה נראים שרידיו של הכפר הערבי ששכן במקום. על סמך ממצאים שנתגלו באזור החורבה נראה כי ההתיישבות באתר החלה כבר בתקופה הכלקוליתית ונמשכה ברצף עד לתקופה העותומאנית. מהתקופה הרומית והביזנטית נמצאו גתות לייצור יין ושמן, חוות חקלאיות ומערות קבורה וכן בית עם רצפת פסיפס. מהתקופה הצלבנית - שרידי מבצר. בין היתר נתגלו בגבעה בורות מים, ספלולים, אבני בנייה, קברים, דרך קדומה, קולומבריום, מבנה הבנוי בניית גזית איתנה ועוד.

בשנת תש"ח, בעקבות הצלחת מבצע "דני" וכיבוש רמלה, לוד והאזור שבין שילת של ימנו ושעלבים (אז: סלביט), פתח הלגיון הירדני בפיקוד בריטי במתקפת נגד לכיבוש משלט "אל בורג'" ששכן על התיתורה. הכוחות היו קרובים מאוד זה לזה (20-10 מ’ הפרידו בין הכוחות), ובסופו של דבר נסוגו הירדנים. תוצאות קרב זה קבעו את הגבול המזרחי של ישראל עד 1967.

גבעת התיתורה – מבט מדרום (מגבעת משואה)
גבעת התיתורה – מבט מדרום (מגבעת משואה)

איך מגיעים

לחצו כאן לאתר טבע עירוני - גבעת התיתורה

חפש באתר

All Rights Reserved © - Municipality of Modiin   כל הזכויות שמורות © - עיריית מודיעין מכבים רעות, רחוב תלתן  1 טלפון: 08-9726000