גבעת חרובה

12/07/2015 כ"ה תמוז תשע"ה

גבעת חרובה ממוקמת במערבה של העיר מודיעין מכבים רעות, כאשר חלקה הצפון מזרחי של הגבעה נושק לדרום הפארק הטכנולוגי (אזור התעסוקה). בשיא הגבעה קיימות חורבות של הכפר הערבי הקטן חרובה שהתקיים עד 1948. בין החורבות בולט מבנה קדום יותר העשוי אבני-גזית מסותתות היטב, ככל הנראה מצודה קטנה מהתקופה הרומית. סביב לחורבות ועל מדרונות הגבעה קיים ריכוז גדול של בוסתנים.
גבעת חרובה מתגבהת מעל סביבתה מצפון, מזרח ודרום. ממערב מתחברת הגבעה באוכף טופוגרפי אל גבעת חורבת רגב.

איך מגיעים: חנייה בפארק הטכנולוגי ברח' צלע ההר (אין שביל מסומן) ומשם הליכה רגלית לכיוון מערב אל גבעת חרובה והלאה מערבה לחורבת רגב. שביל ישראל חוצה את חורבת רגב.

גבעת רגב – מראה מגבעת חרובה. מימין נראית דרך העפר
גבעת רגב – מראה מגבעת חרובה. מימין נראית דרך העפר

במרכז הגבעה בוסתן מרשים, רובו של עצי שקד וכן עצי זית, שיזף, אורן וברוש. בשוליים הצפוניים והמערביים – נטיעות צעירות של קק"ל של עצים רחבי-עלים, כדוגמת חרובים. באזור זה ריכוז פרטים טבעיים ומרשימים של לבנה רפואי.

עניין מיוחד יש בפריחת השקדיות המרשימה וריכוזים של חבצלת קטנת-פרחים בחודש פברואר, וכן פריחת מרבדי קחוון מצוי, מקור-חסידה גדול ומרווה דגולה בחודשים ינואר עד מרץ.

בחלקה הגבוה של הגבעה ניתן לראות שרידים של בתים הרוסים, בתי הכפר הקטן חרובה שהתקיים במקום עד 1948. החוקר הצרפתי בן המאה ה-19, ויקטור גרן, הזכיר את המקום ככפרי ובו בקתות בודדות. במפקד הבריטי משנת 1945 נמנו במקום 170 נפש.

במלחמת העצמאות נכבש הכפר במסגרת אירועי היום הראשון של מבצע דני, ה-10 ביולי 1948, כאשר כוחות חטיבת יפתח נעים מסביבת נען אל עבר עינאבה ומשם המשיך עיקר הכוח אל עבר ג'מזו. כוח קטן נשלח מעינאבה אל עבר חרובה והשתלט על המקום.

בשיאה של גבעת חרובה נמצאים שרידי מבנה גדול בנוי אבני גזית מסותתות היטב, ככל הנראה מצודה קטנה המיוחסת לתקופה הרומית. גבעת חרובה משקיפה מדרום אל עבר ערוץ נחל גמזו, אשר לצידו עברה אחת הדרכים העתיקות אשר קישרו בין לוד לירושלים.

גבעת חרובה
גבעת חרובה

חורבת רגב

חורבת רגב היא אתר עתיקות ובפסגת הגבעה ועל מדרונותיה ניתן להבחין בשרידי מבנים ובמספר בורות מים פתוחים. על חלק מפסגת הגבעה נמצא מטע זיתים מוקף גדר בו משובצות אבנים שמקורן במבני החורבה. קבוצת עצי-הזית בולטת מאוד על קו-הרקיע של הגבעה ומסייעת לזהות את חורבת רגב מרחוק.

חורבת רגב ממוקמת בפסגת גבעה המתנשאת לגובה של כ- 200 מטר ומאפשרת תצפית מיוחדת, יפה ומפתיעה ל- 360 מעלות.

חורבת רגב
חורבת רגב

לאתר טבע עירוני – גבעת חרובה

חשוב לדעת

אזהרה!

זהירות – אין שבילים מסומנים בגבעת חרובה. יש לטייל במקום בזהירות רבה! הנסיעה / ההליכה / הרכיבה הינה על אחריות המטיילים בלבד.

חפש באתר

All Rights Reserved © - Municipality of Modiin   כל הזכויות שמורות © - עיריית מודיעין מכבים רעות, רחוב תלתן  1 טלפון: 08-9726000