טיילת יפהפייה העוברת כחוט השני, מפרידה וחוצצת בין דרומה של שכונת אבני חן לבין ערוץ נחל ענבה ופארק ענבה הנמצא מתחתיה. תוואי הטיילת הוא פתלתל ועובר ממש סמוך לבתי שכונת אבני חן, במקביל לרחוב שני.

הטיילת מוגדרת באמצעות גדר אבן ירושלמית דקורטיבית, העוברת לכל אורכה עם עצי נוי. הטיילת בעלת אופי מישורי ברובה עם שיפוע בתחילתה - דבר המאפשר רכיבת אופניים, הליכה נמרצת או בניחותא, ריצה וסוגי ספורט נוספים.

טיילת חוט השניטיילת חוט השני

מידע למטיילים

למי מתאים: כל המשפחה.

אופי המסלול: קווי.

נגישות: שביל הטיילת נגיש לעגלות ילדים ולנכים.

עונה מומלצת : כל השנה.

משך המסלול: כ- 15 דקות הליכה.

אורך המסלול: כ 1.2 ק"מ.

איך מגיעים: לחצו כאן למיקום במפה

לחצו כאן לאתר טבע עירוני - טיילת חוט השני

איך מגיעים?

נוף מטיילת חוט השני נוף מטיילת חוט השני

גישה לטיילת חוט השני

כניסה מזרחית, סמוך לרחוב עמק זבולון, בקרבת בית קפה קפית (המשקיף על פארק ענבה ממעל) ובקרבת אתר ההנצחה העירוני לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה, אל כניסה זו של הטיילת ניתן להגיע באמצעות כלי רכב אותו ניתן להחנות באזורי החנייה הסמוכים במקומות.

כניסה מערבית, מהרחוב הראשי, יהודה המכבי (המחבר בין השכונות ציפורים- נופים לבין השכונות מורשת- אבני חן), כניסה זו מיועדת אך ורק להולכי רגל משום שאין אפשרות להחנות על הכביש הראשי הסמוך אליה. אם ברצונכם להגיע עם כלי רכב, יש להחנותו במגרש החנייה אשר בבית הספר "חוט השני " הנמצא סמוך לכניסה זו ברחוב שני.

הטיילת מוארת בשעות הערב ופזורים בה ספסלי ישיבה מעץ לכל אורכה לרווחת התושבים ופחי אשפה לשמירה על הניקיון.

אפשרות נוספת להגיע לטיילת היא דרך הכניסות המשניות מכיוון צפון מתוך רחוב שני, באמצעות מדרגות היורדות מהרחוב היישר אל הטיילת.

הנגשה וגישות משניות לטיילת
הטיילת מונגשת באופן מלא מהכניסות המרכזיות (מזרחית ומערבית), ואילו מהכניסות המשניות הנמצאות ברחוב שני, אינה מונגשת ומלווה במדרגות.

הכניסות המשניות מתחלקות לשלוש:

  • מכל הבניינים ברחוב שני (3 עד 49) יש מדרגות מהכניסה ומאזור החנייה שלהם, המובילות היישר אל שער המגיע לטיילת, כניסות אילו מיועדות בעיקר לדיירי הרחוב.

  • כניסה ציבורית מהמפגש בין הרחובות: לשם ושני, יש מדרגות העוברות במרחב ציבורי ומובילות לפארק שעשועים לפעוטות הנמצא על הטיילת.

  • כניסה ציבורית מרחוב שני 26, גם היא עם מדרגות, המובילה לפינת ישיבה עם משחקי שולחן (דמקה ושש-בש) שנמצאת גם כן על הטיילת.

תיאור המסלול

לאורכו של המדרון הצפוני של נחל ענבה, השוכן למרגלות טיילת חוט השני, ניטעו עצים באופן מפוזר ורב גוני המותאם לטופוגרפיה ולסביבת הנחל. חלקם של העצים ניטעו בשנת 2003, בפרויקט משותף וייחודי בין הקהילה היהודית ברוצ'סטר ארה"ב והעיר מודיעין מכבים רעות ונקרא "חורשת שותפות 2000."

כמו כן באוקטובר 2018 נחנכה במקום פינת הידידות "מודיעין-רוצ'סטר" במסגרת פרויקט שותפות 2000. בפינה היפה והמוצלת, יש שלט הסבר, וספסלי עץ המשקיפים על פארק ענבה ועל העיר.

בשנים האחרונות בוצע ריענון של נטיעות חדשות ע"י קק"ל , בעיקר בחלקו המערבי של מדרון זה שלמרגלות הטיילת. הנטיעות החדשות הן בעיקר של עצים מחטניים, עם נוכחות חזקה של אורן הגלעין, החובק את עורקי אדמת הטרה-רוסה הנוכחת במקום.

שאר הנטיעות, המוגנות בשלב זה בשרוולי-הגנה הם של עצים רחבי-עלים, בעיקר שזיפים וחרובים, העמידים לתנאים הקשים של מפנה דרומי החשוף לקרינה חזקה.

בנקודת-המפגש של השביל היורד מטיילת חוט השני עם הדרך העוברת בערוץ נחל ענבה, בולטת מלכודת מי-נגר. בחודשי הקיץ הבונגולביות שנשתלו על קו הטיילת פורחות ומבצבצות אל קו הנוף בקשת צבעים רחבה: ורוד, אדום, לבן, סגול, צהוב ובכך מפצות על חוסר בצבע ירוק ומכניסות חיות וניגודיות לצבע החום על כל גווניו ששולט פה ביד רמה בחודשים החמים.

טיילת חוט השניטיילת חוט השני

מן המקרא

שלט הסבר בטיילת חוט השנישלט הסבר בטיילת חוט השני

במקרא נזכר חוט השני כמה פעמים, הקשר למשכן הוא השימוש שנעשה בחוטי שני בבגדי הכהן הגדול וברקמת האבנט שחגרו הכוהנים למותניהם בבית-המקדש. על-פי חז"ל, חוט שני מתקשר גם אל נס הקשור למצוות השעיר לעזאזל.

חוט שני, שכונה "לשון של זהורית", היה נקשר לקרני השעיר לעזאזל, אותו שעיר (תיש) אשר ביום הכיפורים הכהן הגדול היה סומך את ידיו על ראשו, מתוודה על חטאי העם "ונתן אותם על ראש השעיר" (ויקרא ט"ז, כ"א). שליח מיוחד היה מוליך את השעיר אל "עזאזל" (ג'בל מונטאר במדבר-יהודה) ומשליך את השעיר מצוק גבוה. לפני השלכת השעיר היה חוט השני נחצה לשניים – חלקו נשאר על ראש השעיר וחלקו נקשר לסלע. באם לאחר השלכת השעיר מהצוק היה חוט השני שעל הסלע מלבין – זה היה הסמל לכך שעוונות העם נמחלו, על-פי הפסוק "אם יהיו חטאיכם כשנים – כשלג ילבינו" (ישעיהו א', י"ח).

שש משזר - חוט איכותי ביותר, בדרך-כלל עשוי פשתן (שש בלשון המקרא), השזור משישה חוטים. בשש משזר נעשה שימוש ביריעות המשכן.לטיילת 2 שלטי הסבר מפורטים בקצה המזרחי והמערבי שלה המסבירות בקצרה על ההיסטוריה והארכיאולוגיה של המקום , חל אישור על הדלקת אש בשטחי הפארק .פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד