במהלך מלחמת העולם הראשונה כבש צבא רב-לאומי בפיקודו של הגנרל הבריטי אלנבי את ארץ-ישראל מידי האימפריה הע'ותמאנית (התורכית). בחודשים נובמבר ודצמבר 1917 הגיעו הקרבות לסביבתה של מודיעין של היום, כחלק מהמאמץ ללכידתה של ירושלים. כוחות בריטים חלפו לראשונה על פני גבעת אל-בורג' (התיתורה) במהלך ה-18 בנובמבר 1918 והמשיכו מזרחה לכיוון מעלה בית-חורון. באותו יום נכנסו כוחות אוסטרליים לאזור הגבעות הדרום-מזרחיות (מרעות ודרומה) ובשעות אחרי-הצהרים ניסו להדוף את התורכים מרכסי לטרון, אמעוס ויאלו (פארק קנדה של היום).

לבריטים לא היו די כוחות כדי להחזיק את הקו הארוך שנתפס על-ידם ובו בזמן להמשיך בהתקדמות מזרחה ולפיכך נוצרה פרצה בקו הבריטי – מסביבת הכפר צפא ועד סביבת קבר שייח' ע'ארבאווי, סמוך למידיא. גבעת אל-בורג', אשר חלשה על שתי דרכים עתיקות שבאמצעותן העבירו הבריטים אספקה לכוחות הקדמיים, נמצאה כמעט באמצע פרצה זו. לקראת סוף נובמבר נערכו התורכים להתקפת-נגד על כוחות צבא אלנבי.

ברגע האחרון התבהרה תמונת-המצב למפקדת אלנבי וכוחות שונים נשלחו לחסום את הפרצה ולמנוע השתלטות תורכית על גבעת אל-בורג', דבר אשר אם היה קורה – היה מעמיד את הכוחות הבריטים ממזרח בסכנה גדולה ביותר. כוחות סקוטיים ראשונים הגיעו ב-28 בנובמבר אל סביבת אל-בורג' אולם לא היה די בכך: התורכים הצליחו לקרב בחשאי כוחות אל קרבת הכפר הקטן שילטא (הכפר החשמונאי בשילת) והשתלטו עליו לאחר קרב עז עם כוח בריטי קטן אשר הגיע לשם בבוקר אותו יום במטרה לצמצם את רוחב הפרצה בקו הבריטי.

ב-29 בנובמבר הגיע כוח אוסטרלי אל סביבת כפר-רות וב-30 הצטרף אליו כוח נוסף. לקראת אותו ערב נטלו האוסטרלים את האחריות לגזרת אל-בורג' מידי הסקוטים. כוח אוסטרלי קטן תפס עמדות מצפון לגבעת אל-בורג', על הגבעה הסמוכה לצומת שילת של היום ועל גבעה נמוכה יותר הנמצאת בתחילת כביש הגישה למושב כפר-רות של היום. מעט אחרי חצות, אור ל-1 בדצמבר, החלה מתקפה של גדוד-סער תורכי על הכוח האוסטרלי, אשר הדף בהצלחה את הגל התורכי הראשון. התורכים המשיכו בניסיונותיהם ותקפו את הכוח האוסטרלי הקטן, גל אחר גל. ארטילריה בריטית החלה באש סיוע וכוח בריטי קטן אשר היה בקרבת מקום נשלח לסייע לאוסטרלים.

מייד לאחר-מכן נשלח כוח נוסף, סקוטי, לסייע אף-הוא בהדיפת ההתקפה התורכית הנחושה. אחד הקצינים הסקוטיים, אשר נפצע פצעי-מוות במהלך-הקרב, גילה גבורה יתרה וזכה לאחר מותו בעיטור הגבורה הגבוה ביותר של האימפריה הבריטית – צלב ויקטוריה. אש אוסטרלית מהאגפים ריתקה את הכוח התורכי למקומו ומנעה ממנו אפשרות לסגת. עם אור יום נכנעו שרידי הכוח התורכי התוקף לכוחות האוסטרליים. קרב זה נקרא בספרות מלחמת העולם הראשונה בשם קרב אל-בורג'. החללים האוסטרלים של הקרב קבורים בבית הקברות הצבאי של חבר הלאומים הבריטי ברמלה.

כתב: ערן תירוש

קרב אל בורג'קרב אל בורג'


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד