טיילת הציפורים

01/06/2023 י"ב סיון תשפ"ג

טיילת הציפורים היא טיילת ציורית ופסטורלית המתחילה במורד פארק ענבה והאגם ומסתיימת בקצה רחוב דוכיפת באזור הגשר המחבר בין שכונת ציפורים ושכונת נופים.

ההליכה היא בין שבילים מפותלים ויפים כשבדרך תתפעמו מנופיו הקסומים של תוואי נחל ענבה שבימות החורף הגשומים מתמלא מים והופך מקוצני וחום למוריק ומלא חיים.

עצי האורן התמירים מעטרים את טיילת האספלט שנבנתה ומשתלבת באופן מושלם עם פארק ענבה השוכן למרגלותיה .

טיילת הציפוריםטיילת הציפורים

מידע למטיילים

למי מתאים: כל המשפחה.

עונה מומלצת: כל השנה.

משך המסלול: כ- 25 דקות הליכה.

אורך המסלול: כ -2 ק"מ.

לחצו כאן למיקום על המפה

איך מגיעים

טיילת הציפוריםטיילת הציפורים

ישנן 7 נקודות גישה לטיילת המרכזית: הראשונה והמרכזית, מאזור פארק ענבה. שביל נגיש לכיסאות גלגלים ועגלות.

מתוך שכונת הציפורים יש 6 גישות משניות נוספות:

  • במפגש הרחובות: נחליאלי ודוכיפת, מתוך אזור חנייה.

  • מרחוב דוכיפת 18 - מתוך פארק שעשועים שכונתי, שביל נגיש לכיסאות גלגלים ועגלות.

  • מרחוב דוכיפת 20 - מתוך אזור חנייה קטן, אינה מונגשת, עם מדרגות ומעקות.

  • במפגש הרחובות: צוקית ודוכיפת, יש נגישות לכיסאות גלגלים ועגלות, מנקודה זו ניתן לרדת מטה עד ערוץ נחל ענבה.

  • במעלה רחוב דוכיפת (לכיוון רח' נחל זוהר), אינה נגישה, ירידה במדרגות לטיילת.

  • סמוך לגשר המחבר את השכונות : משואה וציפורים, גישה זו אינה נגישה וכוללת מדרגות.

המתקנים בטיילת

לאורך הטיילת פזורים כ- 5 פארקי כושר עם מתקנים הידראוליים, ביניהם גם מתחם אימון פונקציונלי לכושר קרבי, המאפשרים ליהנות מחדר כושר איכותי ושווה באוויר הפתוח.

מתקני הכושר החדשניים אשר מוצלים באמצעות פרגולה, נמצאים במיקום אטרקטיבי במיוחד המאפשר אימון אקטיבי תוך תצפית על ערוץ נחל ענבה, האגם ושטח הפארק וכן הנאה ממשבי רוח קרירים.

בנוסף לאורך הטיילת, לרווחת התושבים, פזורות ברזיות מים וכיסאות ישיבה לאורך נקודות תצפית בטיילת המאפשרות לשבת, לרוות נחת וליהנות מתצפית מרנינה על פארק הטבע היפהפה של נחל ענבה, גם פחי אשפה שהוצבו במקטעים שונים של הטיילת, צריכים לעמוד כנר לרגלינו בשמירה על הניקיון, כדי שנמשיך ליהנות מהיופי הזה.

מתקני כושר בטיילת הציפוריםמתקני כושר בטיילת הציפורים

תוואי הטיילת

טיילת הציפוריםטיילת הציפורים

תוואי הטיילת מוגדר עם אבן ירושלמית קלאסית בגוון חום צהבהב ונעים לעין, לאורך טיילת הציפורים יש עמודי תאורה עם תאים סולאריים המאירים אותה בשעות החשכה. לטיילת שימושים רבים: הליכה, ריצה, רכיבת אופניים, שימוש בפארקי כושר הידראוליים, הליכה עם כלבים, טיול עם עגלות ילדים ועוד.

לאורך הטיילת ניתן לראות בעלי חיים שונים ומגוונים שיפורטו בהמשך. רוחב שביל ההליכה של הטיילת הוא כ 7 מטר כך שהוא מאוד מרווח ונוח להליכה, לכל אורכו ניטעו עצי נוי שברבות הימים יספקו צל מהשמש הקודחת בשעות היום.

הטיילת עוצבה ברוח צביונה של העיר והיא מותאמת לפעילויות ספורטיביות מגוונות בחלל הפתוח, היא מטופחת, נקייה ומאפשרת ערב רב של פעילויות פנאי שונות ורבות.

מיקומה לרגלי שכונת הציפורים מאפשר גישה נוחה מאזורי חנייה הפזורים לצד הכביש, לכל אורך הרחוב הראשי המקיף את השכונה, דבר המאפשר, לכל תושבי העיר, להגיע בקלות וליהנות ממנה. השילוב של פארק טבע נחל ענבה שעשיר בצמחייה ירוקה כל ימות השנה, המשובצת בסלעים, שיחים ומדרון משופע מעניק לפוסעים בה אווירה של חופש, הנאה ושחרור.

בחודשי החורף נחל ענבה זורם במלוא עוזו באפיקו, מתחת לטיילת, כך שזו חוויה ללכת וברקע לראות את זרימת הנחל וליהנות משלל צבעי הפריחה.

בעלי חיים

לאורך הטיילת ובמורדות צלעות ההר לכיוון נחל ענבה מתרוצצות ומשייטות באוויר הצח מינים ופרטים שונים של בעלי כנף בהתאם לעונת השנה: עיט גמדי, עיט החורף, חנקן נובי, שרקרק מצוי, צופית בוהקת, נחליאלי, חוגלה, מיינה ועוד.פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד