בית הבד פארק ענבה

15/01/2020 י"ח טבת תש"פ

אתר העתיקות ממוקם על המדרון הצפון-מזרחי של הגבעה המזרחית בפארק ענבה (שכונת הציפורים).

איך מגיעים: האתר ממוקם במרכז העיר, צמוד למגרש החנייה הדרומי של פארק ענבה. האתר נכלל בתחום שכונת הציפורים. הגעה משד' החשמונאים אל מגרש החנייה הדרומי של הפארק.

במהלך חפירות הצלה ארכיאולוגיות על ידי רשות העתיקות בשנת 2011 התגלו באתר שרידים שזוהו בעיקר כבית חווה מהתקופה האומית (תחילת התקופה המוסלמית הקדומה (מאות 7-8 לספירה). בשנת 2012 נערכו חפירת הצלה בהיקף נרחב על-ידי רשות העתיקות. במהלכן נחשפו מתקנים חקלאיים רבים, לרבות גתות, טראסות וכן מכלול מגורים ובית בד מן התקופה הביזאנטית (מאות 4-7 לספירה). בית הבד ממוקם בתוך מערה (ברבות השנים קרסה המערה על-גבי בית הבד, דבר שהקשה מאוד על חופרי האתר) והכניסה אליו הייתה, ככל הנראה, מכיוון מזרח.

בית הבד העתיק ליד  פארק ענבה בית הבד העתיק ליד פארק ענבה
בית הבד העתיק ליד פארק ענבהבית הבד העתיק ליד פארק ענבה

לממצאים הארכיאולוגיים על מדרונות הגבעה המזרחית חשיבות רבה להבנת אורח החיים של תושבי האזור הקדומים בפרקים שונים של ההיסטוריה של גבעות מודיעין. הממצאים כוללים מתקני-שדה מסוגים שונים, פריטי צור מתקופות פרה-היסטוריות.

ברחבי השטח נסקרו עשרות מתקני-שדה רבים וביניהם שומרות, כבשני-סיד, דרכים עתיקות תחומות באבנים, שטח התחום בקירות (ככל הנראה לבעלי-חיים או גידור בוסתן), מכלולים של אגנים וספלולים חצובים על גבי הסלע גדרות, קירות תוחמים, ערמות סיקול וערימות-הכנה לכבשני-הסיד. חלק ממתקני-השדה נחפרו באופן מלא וחלקם באורח מדגמי.

לחצו כאן לאתר טבע עירוני - פארק ענבה – אתר העתיקותפניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד