גבעת שר היא גבעה בולטת ומבודדת מסביבתה, בדרום שטח השיפוט של העיר מודיעין מכבים רעות, מצפון לנוף איילון ושלעבים. הגבעה ממוקמת ממערב לשדרות החשמונאים, ממול לאתר העתיקות אום אל-עומדאן.

איך מגיעים: מסלול הליכה מעגלי. הגעה לשד' מנחם בגין (מגרש החנייה של פארק האקסטרים) חוצים במעבר החצייה את שד' החשמונאים ופונים ימינה עד לדרך עפר שמול חורבת אום אל עומדאן. במקום קיים שביל טיולים שסומן על ידי החברה להגנת הטבע.

לגבעה צורה של האות כ', כאשר המפתח של האות פונה מערבה. בקצה הדרום מערבי ישנה חורבה קטנה, חורבת שר, בה נערכו בעבר חפירות קהילתיות. בשיאה של הגבעה קיים בוסתן מרשים ובו עשרות מצבורי אבן. הבוסתנים משתרעים גם על חלק מהמדרונות המערביים של הגבעה.

גבעת שר – מראה כללי, מבט ממזרח למערבגבעת שר – מראה כללי, מבט ממזרח למערב
בור המיםבור המים

בשלושת הוואדיות היורדים מהגבעה (העמק הרחב ממערב, הוואדי העמוק ממזרח והוואדי הרדוד מדרום) ניכרים שרידי טרסות ונוכחות מרשימה של דגניים. ככל הנראה שימשו טרסות אלו (וכן שטח מסוקל ומתוחם בראש המדרון הדרומי) לגידולי תבואות. גתות היין מעידות על נוכחות משמעותית של גידול ענבי-יין בעבר ובמתחמים המגודרים הנראים היום גדלים שפע עצי זית. כך מהווה גבעת שר דוגמא מצוינת לגידולים הקלאסיים של האזור: תבואות, זיתים וענבי יין – ארץ דגן, יצהר ותירוש של ממש.

חורבת שר - מתחם מגודר ובו בוסתן, בעיקר עצי זית, סמוך לאוכף המערבי המחבר את גבעת שר ממזרח עם גבעת בית שנה ממערב. בתחום הבוסתן, סביבו ועל המדרון ממזרח לו קיימים שרידי חורבת שר, אשר נסקרו ונחפרו חלקית בחפירות ארכיאולוגיות קהילתיות.

מתחם הבוסתן בראש גבעת שר - מתחם מגודר ומרשים במרום גבעת שר. המתחם משתרע על שטח נרחב יחסית ובו מתקני אבן רבים, שצפיפותם מהווה במידת מה תעלומה. בולטים במיוחד גלי אבן מסוקלים אשר נבנו בקפידה. חלקם בעלי גרם מדרגות העולה לראש גל-האבן (שומרות) ורובם נטולי מדרגות (ערימות סיקול). במתחם קיימים גם שרידי מבנה, מספר בורות-מים, מערות וגתות.

על השלוחה הצפון-מערבית (הזרוע העליונה של ה-כ') קיימים מספר מתחמים נוספים מגודרים בגדרות אבן, ברמת אינטנסיביות פחותה מזו של המתחם בראש הגבעה. בחלק מהמקומות נראה שעבודת יצירת המתחם נעצרה באמצע. יוצא דופן הוא המתחם המערבי ביותר, בו ניכרת פעילות אדם אינטנסיבית יותר, לרבות שומרה, ערימות סיקול, שרידי מבנה ומערת קבורה.

לאתר טבע עירוני – גבעת שר

במקום בורות פתוחים וקיימת סכנת נפילה לתוכם. הנסיעה / ההליכה / הרכיבה על השביל המסומן בלבד! כל סטייה מהשביל הינה על אחריות המטיילים בלבד!פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד