אכיפת איסור עישון

18/12/2023 ו' טבת תשפ"ד

חוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, תשמ"ג-1983

מטרת החוק למנוע את העישון במקומות ציבוריים ואת חשיפת הציבור לעישון, הגורמת למוות ולמחלות.

החוק אוסר על עישון במקומות ציבוריים, אשר מפורטים בתוספת לחוק.

על מקומות אלו נמנים המקומות הבאים: אולמות קולנוע ותיאטרון, בתי חולים, בתי מרקחת ומרפאות, ספריות, מוסדות חינוך לרבות בתי ספר, מעונות וגני ילדים, מעליות, תחבורה ציבורית כגון אוטובוסים, מוניות, רכבת, לרבות תחנות אוטובוס ורציפי הרכבת, חנויות, בתי אוכל כגון מסעדות בתי קפה פאבים דיסקוטקים וכיוצ"ב, אולמות ספורט ובריכות שחייה, אולמות או חדרי המתנה לרבות בבנקים, בבתי דואר וכיוצ"ב, מקומות עבודה, משרדי ממשלה, קניון, אולמי שמחות וגני אירועים, מקלטים ציבוריים, בתי כנסת, מרכזי תרבות נוער וספורט, מרכזי תנועות נוער ובתי אבות. (רשימה זו אינה ממצה – יש לעיין בתוספת לחוק).

יצוין כי במקומות מסוימים, כמפורט בחוק, הנהלת המקום רשאית להקצות אזור או חדר נפרד לעישון, ובלבד שיש בו סידורי אוורור תקינים, העישון בו אינו גורם למטרד בחלקים אחרים של המקום ושטחו אינו עולה על הקבוע בחוק - כך לדוגמא, באולמות קולנוע ותיאטרון, וכן בבתי אוכל לסוגיהם לא יעלה השטח המוקצה לעישון על רבע מהשטח הפתוח לציבור. לעניין מקומות עבודה, הנהלת המקום רשאית להקצות חדר עישון לאחר התייעצות עם העובדים, ובלבד שיש בו סידורי אוורור תקינים והעישון בו אינו גורם למטרד בחלקים אחרים של הבניין ואין עובדים בו או נמצאים בו אנשים שהם או חלק מהם אינם מעשנים.

עפ"י החוק, באחריותו של מחזיק מקום ציבורי לקבוע בו שלטים המורים על איסור העישון, בגודל ובצורה בהתאם לתקנות הגבלת העישון במקומות ציבוריים (קביעת שלטים), תשמ"ד-1984.

כמו כן, מחובתו של המחזיק במקום ציבורי לפקח ולעשות כל שניתן למניעת עישון בתחום המקום הציבורי שבהחזקתו, לרבות לפנות לאדם המעשן ולדרוש ממנו לחדול מהעישון וכן לפנות בתלונה על כך לפיקוח העירוני.

תשומת לב

  • המעשן במקום ציבורי צפוי לקנס בסך 1,000 ₪.

  • המחזיק מקום ציבורי אשר לא קבע שילוט בהתאם לחוק צפוי לקנס בסך 5,000 ₪.

  • המחזיק מקום ציבורי אשר לא קיים את חובתו לפקח ולמנוע עישון אסור בתחום המקום שבהחזקתו צפוי לקנס בסך 5,000 ₪.

  • המחזיק מקום ציבורי אשר הציב מאפרה במקום שבהחזקתו צפוי לקנס בסך 1,000 ₪.

    לעיון בנוסח החוק במלואו – לחץ כאן

    לעיון בנוסח התקנות במלואן – לחץ כאן

    לתלונות בעניין עבירות בניגוד לחוק יש לפנות למוקד העירוני בטלפון: 106 או 08-9726020פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד