גבעת התיתורה היא אתר הטבע, הנוף והמורשת המרכזי והחשוב ביותר בתחומה של העיר מודיעין מכבם רעות. הגבעה מרכזת מגוון תחומי עניין: תצפיות, היסטוריה כללית וצבאית, ארכיאולוגיה, חי וצומח.

איך מגיעים: קיימות מספר דרכי-עפר ושבילים המאפשרים גישה למרבית פינות גבעת התיתורה. ישנם שני שבילים מרכזיים: כניסה מעמק דותן (מול פארק חטיבת יפתח) וכניסה מדרך יגאל אלון אליו מגיעים דרך רח' כליל החורש. כמו כן ניתן להגיע במעלה שביל הפרחים שתחילתו בצומת עמק דותן פינת כליל החורש.

גבעת התיתורה ממוקמת בגבולה הצפון-מזרחי של העיר ומתנשאת לגובה 315 מטר מעל פני-הים, שטחה כ-600 דונם. על הגבעה שלטי הסבר למטיילים.

הגבעה מילאה תפקיד מרכזי בהיסטוריה של חבל מודיעין, כיוון שעליה התקיימה התיישבות כפרית חקלאית ברציפות מהתקופה הכלקוליתית לפני כ-6,000 שנה ועד 1948, עם קום המדינה.

גבעת התיתורהגבעת התיתורה
פריחת כלניות בגבעת התיתורהפריחת כלניות בגבעת התיתורה

מקור השם "תיתורה": גלגולי שם המקום ידועים רק ממאות השנים האחרונות. הצלבנים כינו את המקום "טרנטה". ואילו בפי הערבים השתנה השם לקלעת א-טנטורה (מעין מגבעת מחודדת) וכן אל-בורג' (המצודה) וגם בורג' אל-חביב. השם העברי הנוכחי של הגבעה "תיתורה" (שולי המגבעת) ניתן על-ידי וועדת השמות הממשלתית והוא משמר את צליל השם בערבית ואת משמעותו. שמו הקדום יותר של האתר אינו ידוע בוודאות.

בוטניקה וזואולוגיה: בגבעה צומחים עצי בוסתן רבים כגון זית, שקד, רימון וכן משוכות צבר ועצי תאנה – שריד ליישוב הקדום שהתקיים על הגבעה.

במדרונות הדרומיים והמזרחיים של הגבעה צומחים גם זקנן שעיר ושומר פשוט, ואילו במדרונות המערביים והצפון-מערביים בתה עשבונית משובצת בצומח שיחני. שוני זה בכיסוי הצומח נוצר בשל משך הזמן השונה של קרינת השמש במדרונות, המשפיע על זמינות המים לצמחים.

בעלי חיים: אף שהגבעה נמצאת בסמוך לשטח בנוי, יש בה מגוון בעלי חיים ים-תיכוניים אופייניים לשפלה הצפונית של יהודה: שועל מצוי, דורבן מצוי ועשות מינים של עופות נודדים ומקננים.

בגבעה חיים גם זוחלים למיניהם: זיקית מובהקת, חרדון מצוי, קמטן, נחושית נחשונית (מין נדיר בסכנת הכחדה) וכן פרפרים וחרקים.

היסטוריה וארכיאולוגיה

על-פי הממצאים הארכיאולוגים, הגבעה מיושבת כמעט ברציפות מזה 6,000 שנה, והיא חולשת על שתי דרכים עתיקות וחשובות שחיברו בין מישור החוף לירושלים:
מצפון לגבעה, באזור תל שילת וכפר רות עובר חלקו התחתון של מעלה בית חורון,
ואילו מדרום לגבעה (בתוואי שדרות עמק החולה של היום) עברה הדרך שחיברה בין לוד לירושלים.

מיקום זה וכמות בורות המים הגדולה והחריגה שבה, כ-70, מחזקים את ההשערה, כי היישוב שהתקיים על הגבעה שימש בחלק מהתקופות תחנה לעולי הרגל בדרכם לעיר הקודש.

כבר במאה ה-19 חקרו את הגבעה ארכיאולוגיים דוגמת רובינסון, גרן, קלרמון-גנו וחוקרי ה-REF – הקרן הבריטית לחקר פלשתינה.

ב-1970 נערכו בה מספר סקרים ארכיאולוגים, ומאמצע שנות ה-90 של המאה העשרים לקראת בניית העיר מודיעין, בוצעו בגבעה ובסביבתה חפירות הצלה רבות.

הממצאים מעידים כי ראשית ההתיישבות במקום היא בתקופה הכלקוליתית, והמשכה בתקופות הברונזה, הברזל, הפרסית, ההלניסטית (כולל תקופת החשמונאים), הרומית, הביזאנטית, האסלאמית הקדומה, הצלבנית, האיובית, הממלוכית והעות'מאנית. על הגבעה נראים שרידיו של הכפר הערבי ששכן במקום. מהתקופה הרומית והביזנטית נמצאו גתות לייצור יין ושמן, חוות חקלאיות ומערות קבורה וכן בית עם רצפת פסיפס. מהתקופה הצלבנית - שרידי מבצר. בין היתר נתגלו בגבעה בורות מים, ספלולים, אבני בנייה, קברים, דרך קדומה, קולומבריום, מבנה הבנוי בניית גזית איתנה ועוד.

גבעת התיתורה – מבט מדרום (מגבעת משואה)גבעת התיתורה – מבט מדרום (מגבעת משואה)

גן ארכיאולוגי גבעת התיתורה

חפירות בגבעת התיתורהחפירות בגבעת התיתורה

בתחילת שנות ה-90 של המאה העשרים החל פיתוח מואץ באזור מודיעין ובעקבותיו נבנתה העיר מודיעין. במהלך שנים אלו נערכו עשרות חפירות וסקרים ארכיאולוגיים שחשפו את ההיסטוריה של האזור, החל מהתקופה הניאוליתית הקדומה (האלף העשירי לפני הספירה) ועד ימינו.

בחודש אוגוסט 2018 הסתיימו עבודות ההנגשה והקמת הגן הארכיאולוגי בגבעה.

 • השביל המרכזי שמקיף את הגבעה מונגש למטיילים ומבקרים.

 • בגבעה ישנם שלטי הכוונה, מידע ועמדות הסברה קוליות בעברית ובאנגלית.

 • הצללות עם גפנים, פינות ישיבה, מרחב למידה ועמדות תצפית לנוף המדהים של העיר והאזור.

  בגן הארכיאולוגי מוצגים מתקנים חקלאים ופריטים אדריכליים שהתגלו בחפירות שנערכו בגבעת התיתורה ובסביבות מודיעין.

  ליד כל ממצא תוכלו למצוא שלט הסבר.

  ממצאים אלה מעידים על ייחודו וחשיבותו של האזור בתולדותיה של ארץ ישראל, בעיקר בתקופת הברזל ובימי בית שני.

  בגבעת התיתורה נחשפו שרידים של מרחב חקלאי – חוות שלהן אופי משפחתי ותעשייתי, שהותאמו לתנאי האזור, וכן מחילות מסתור, בתי קברות, מחצבות, מתקנים, בורות מים ודרך עתיקה.

  לחצו כאן לאתר טבע עירוני - גבעת התיתורה

סודות התיתורה

החברה הכלכלית לפיתוח מודיעין השלימה אפליקציית משחק לכל המשפחה, סודות בתיתורה המשלבת טיול ברחבי הגבעה עמוסת ההיסטוריה וערכי טבע לצד שימוש בטכנולוגיה של מציאות רבודה ומשחקי חשיבה ודעת לכל המשפחה בעזרת המכשיר הסלולארי.

אפליקציית המשחק סודות בתיתורה מזמינה את המטיילים להרפתקה ידידותית המיועדת לכל המשפחה, משחק המשלב טבע, היסטוריה, וטכנולוגיה של מציאות רבודה (AR ). את האפליקציה ניתן להוריד בחינם בחנויות האפליקציות

להורדת המשחק – לחצו כאן

מתוך סודות התיתורה מתוך סודות התיתורה


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד