טיולים וטבע במודיעין

03/11/2020 ט"ז חשון תשפ"א

מודיעין מכבים רעות משופעת באתרי ארכיאולוגיה והיסטוריה לצד טבע עירוני ופארקים מודרניים. העיר מודיעין הקדומה ידועה בתור מולדת משפחת החשמונאים, המקום שבו פרץ מרד החשמונאים. על חלקת אדמה היסטורית זו נלחמו החשמונאים אשר הגשימו את הגבורה היהודית והייחודיות של העם היהודי.

כיום מודיעין החדשה יושבת בסמוך לממצאי מודיעין העתיקה. הקמתה של העיר, כחמישים שנה לאחר לידתה של מדינת ישראל, היא הגשמת חלום וסמל למורשת וגבורה שאותה החלו אז החשמונאים.

עיריית מודיעין מכבים רעות שמה דגש מיוחד בפיתוח השטחים הירוקים בעיר ובטיפוחם לצד הפעלת תוכניות לפיתוח אתרים ארכיאולוגים קדומים.

העירייה, תושבים ותלמידי בתי ספר, מטפחים את העיר ואת אתרי המורשת וההיסטוריה. כמו למשל תוכנית אמץ אתר.

באפריל 2001, בעת ההכנות לסלילת כביש חדש בעיר, חשפו חפירות ארכיאולוגיות את בית כנסת עתיק באתר בו היה יישוב יהודי גדול בתקופה החשמונאית. ברשות העתיקות מעריכים שייתכן ומדובר במודיעין הקדומה בה חיו מתתיהו החשמונאי ובניו, מנהיגי מרד המכבים. ביקור בבית הכנסת החשמונאי העתיק הוא אחד מהמסלולים המומלצים בעיר.

גבעת התיתורה היא אתר הטבע, הנוף והמורשת המרכזי והחשוב ביותר בתחומה של העיר מודיעין מכבים רעות. בחודש אוגוסט 2018 נפתח בגבעה הגן הארכיאולוגי הכולל שבילים מונגשים, ספסלים, תצפיות, והסברים על ההיסטוריה, המורשת והצמחייה בגבעה, וכן ממצאים ארכיאולוגיים שנחשפו במקום.

בגבעות המקיפות את העיר יש אתרים ארכיאולוגים קדומים נוספים, חלקם מתקופת החשמונאים, ובהם נמצאו עדויות ליישובים מפותחים שהתקיימו באזור.

לפניכם מסלולי טיול לאתרי המורשת, הטבע וההיסטוריה של מודיעין מכבים רעות.

מחכה לכם חוויה מודיעינית!

שימו לב: באתרי הטיולים והמורשת בעיר ישנם בורות פתוחים וקיימת סכנת נפילה לתוכם. הנסיעה / ההליכה / הרכיבה על השבילים המסומנים בלבד! כל סטייה מהשבילים הינה על אחריות המטיילים בלבד!

טיילת ענבהטיילת ענבה
גבעת הברושים

גבעת הברושים

על הגבעה ממוקמת חורבה מוקפת טראסות, עצי ברוש וגדרות עשויות אבני גוויל. במקום נתגלו שרידי מבנה מן התקופה המוסלמית המאוחרת, גת חצובה ובור מים. בראש גבעת הברושים ממוקם מצפה ע"ש ליפקין שחק, שמספק תצפית מרשימה לכיוון עמק איילון, גבעות השפלה ומדרונות ירושלים.

איפה? דרומית-מערבית למכבים, ניתן להגיע לגבעה רגלית משדרות המכבים או בדרך המונגשת מהכיכר שבצומת יאיר פרג/ מנחם בגין/מבוא רעות.

להמשך קריאה לחצו כאן

הכניסה ליער הילדים מדרך יאיר פרג

יער הילדים וקבר סית' מנע

יער אשר ניטע בשנת 2010 במטרה להנציח את זכרם של כמיליון וחצי הילדים אשר נספו בשואה במהלך מלחמת העולם השנייה. במקום בולט מבנה אבן ריבועי קטן עליו מתנוססת כיפת אבן, וזהו סית' מנע שנבנה לכבודה של אישה קדושה (סית').

איפה? בחלקה המזרחי של העיר, צפונית-מזרחית לרעות, ניתן להגיע מדרך יאיר פרג או מרעות.

להמשך קריאה לחצו כאן

גבעת התיתורה

גבעת התיתורה

אתר הטבע, הנוף והמורשת המרכזי והחשוב ביותר בתחומה של העיר מודיעין מכבם רעות. הגבעה מרכזת מגוון תחומי עניין: תצפיות, היסטוריה כללית וצבאית, ארכיאולוגיה, חי וצומח. הגבעה מילאה תפקיד מרכזי בהיסטוריה של חבל מודיעין, כיוון שעליה התקיימה התיישבות כפרית חקלאית ברציפות מהתקופה הכלקוליתית לפני כ-6,000 שנה ועד 1948, עם קום המדינה.

איפה? בחלקה הצפון-מזרחי של העיר, סמוך לכביש 443, ניתן להגיע מרחוב עמק דותן, הן מהכניסה שמול פארק חטיבת יפתח והן מהמפגש עם רחוב כליל הרחוב, וכן מדרך יגאל אלון.

להמשך קריאה לחצו כאן

טיילת חוט השני

טיילת חוט השני

טיילת נוף לאורך רחוב שני (שבשכונת אבני חן), הצופה לפארק ענבה ולערוץ נחל ענבה מדרום, הנחל המרכזי העובר בתחומה של העיר מודיעין מכבים רעות.

איפה? לאורך רחוב שני, ניתן להגיע לטיילת מאנדרטת ההנצחה לחללי מערכות ישראל, שסמוכה למגרש החנייה הצפוני של פארק ענבה, אליו מגיעים משדרות עמק זבולון.

להמשך קריאה לחצו כאן

גבעת שר

גבעת שר

גבעה בעלת צורה של האות כ', שבקצה הדרום-מערבי שלה ישנה חורבה קטנה, חורבת שר, בה נערכו בעבר חפירות קהילתיות. בשיאה של הגבעה קיים בוסתן מרשים ובו עשרות מצבורי אבן, כאשר על חלק ממדרונותיה המערביים משתרעים בוסתנים נוספים.

איפה? בדרום העיר, מצפון לנוף איילון ושעלבים וממערב לשדרות החשמונאים, ניתן להגיע דרך דרך עפר שמתחילה בשדרות החשמונאים מול חורבת אום אל עומדאן.

להמשך קריאה לחצו כאן

בית הכנסת החשמונאי ההתיק

בית הכנסת החשמונאי

אתר בעל חשיבות יוצאת דופן בו נמצאו שרידי יישוב יהודי ושרידי בית כנסת עתיק מתקופת החשמונאים. האתר הארכיאולוגי במקום המוכר כאום אל עומדאן מציג רובע חיים שלם, וממצאיו בעלי ערך תרבותי, ארכיאולוגי ושימורי ברמה הלאומית.

איפה? בקצה הדרום-מערבי של שכונת השבטים, בסמוך לצומת של שדרות החשמונאים ומנחם בגין, ניתן להגיע דרך רחוב ראובן.

להמשך קריאה לחצו כאן

גבעת חרובה

גבעת חרובה

בשיאה של הגבעה קיימות חורבות של הכפר הערבי הקטן חרובה שהתקיים עד 1948, בהן בולט מבנה קדום יותר העשוי אבני-גזית מסותתות היטב, ככל הנראה מצודה קטנה מהתקופה הרומית. סביב לחורבות ועל מדרונות הגבעה קיים ריכוז גדול של בוסתנים, עם עצי שקד, זית, חרוב, שיזף, אורן וברוש.

איפה? במערב העיר, בדרום-מערב לאזור התעסוקה, ניתן להגיע בהליכה רגלית מרחוב צלע ההר.

להמשך קריאה לחצו כאן

בקעת הנזירים

בקעת הנזירים

באזור בקעת המערות בנחל גמזו קיימות מערות במצוק לצד אפיק נחל גמזו ושתי חורבות, חרבת זכריה וחרבת קלך, מדרום וממזרח לבקעה. במרכז הבקעה בולטת רחבה גדולה שלצדה מערה שכינוייה אל-חביס, ומעברו השני של הערוץ בולטת בריכה חצובה, ביר א-שאמי, שלצידה עץ שיזף גדול-ממדים.

איפה? בצפון מערב העיר, בסמוך לבית העלמין, ניתן להגיע דרך דרך העפר שיוצאת משביל הגישה לבית העלמין, אליו מגיעים משדרת הרכס.

להמשך קריאה לחצו כאן

הגבעות הדרומיות

הגבעות הדרומיות

האתר כולל שלוש גבעות, קטע מערוץ נחל (חלקו העליון של נחל שעלבים) ומספר יובלים קטנים יותר המתנקזים אליו. על שלוש הגבעות נמצאות חורבות ובאזור נתגלו שרידים מרשימים של כנסייה. בשטח האתר קיים גם מגוון מרשים של חי וצומח.

איפה? בשטח הפתוח שמדרום לרעות ולשדרות מנחם בגין, ניתן להגיע משתי כיכרות: כיכר השוטר וכיכר מנחם בגין.


להמשך קריאה לחצו כאן

חורבת נכס

גבעות חרובה

האתר המשולב כולל שלוש גבעות בעלות מאפיינים שונים: תל עתיק, גבעת שטח בור (וגם מתקנים חצובים שונים) וגבעה עליה ממוקמים שרידים של כפר ערבי קטן. על שלוש הגבעות מתקיים מגוון רחב של צמחי בר ובוסתן ונוכחות רבה של בעלי חיים ועופות.

איפה? ממערב למרכז עינב, ניתן להגיע מקצה רחוב המכונאי. את הגבעות חוצה שביל ישראל, שמתאים בקטע זה גם לאופניים וגם לרכבי 4X4.

להמשך קריאה לחצו כאן

גבעת הברפיליה

גבעת ברפיליה

חורבה קדומה, רחבת היקף, שעליה חורבות הכפר הערבי ברפיליה הממוקמות על גבעה מתנשאת לגובה כ-230 מטר מעל פני הים. על פני השטח ניתן להבחין בשרידי מבנים, בורות מים, מערות, גתות, דרך קדומה ועוד. בחלקה המזרחי של הגבעה יש בית קברות מוסלמי ששימש את הכפר הערבי.

איפה? ממערב לשכונת אבני חן, בדרך לאזור התעסוקה, ניתן להגיע דרך שביל ההליכה שמתחיל בסמוך לצומת רחוב פז ושדרות עמק זבולון.

להמשך קריאה לחצו כאן

טיילתם וצילמתם כאן תמונה? אתם מוזמנים לשלוח אלינו ואת היפות ביותר נוסיף לגלריית התמונות עם שמכם.

יש לכם שאלות, הצעות, תצפיות אנא צרו קשר עם דוברות העירייה
פנייה לדוברות העירייה: פניה מקוונת לדוברות העירייה

יעוץ מקצועי: ערן תירוש, תושב העיר, איש ידיעת-הארץ ומורה-דרך . פניות בדוא"ל erantearosh@walla.com

באתרי הטיולים והמורשת בעיר ישנם בורות פתוחים וקיימת סכנת נפילה לתוכם. הנסיעה / ההליכה / הרכיבה על השבילים המסומנים בלבד! כל סטייה מהשבילים הינה על אחריות המטיילים בלבד!פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד