טיולים וטבע במודיעין

11/09/2023 כ"ה אלול תשפ"ג

מודיעין מכבים רעות משופעת באתרי ארכיאולוגיה והיסטוריה לצד טבע עירוני ופארקים מודרניים. העיר מודיעין הקדומה ידועה בתור מולדת משפחת החשמונאים, המקום שבו פרץ מרד החשמונאים. על חלקת אדמה היסטורית זו נלחמו החשמונאים אשר הגשימו את הגבורה היהודית והייחודיות של העם היהודי.

כיום מודיעין החדשה יושבת בסמוך לממצאי מודיעין העתיקה. הקמתה של העיר, כחמישים שנה לאחר לידתה של מדינת ישראל, היא הגשמת חלום וסמל למורשת וגבורה שאותה החלו אז החשמונאים.

עיריית מודיעין מכבים רעות שמה דגש מיוחד בפיתוח השטחים הירוקים בעיר ובטיפוחם לצד הפעלת תוכניות לפיתוח אתרים ארכיאולוגים קדומים.

העירייה, תושבים ותלמידי בתי ספר, מטפחים את העיר ואת אתרי המורשת וההיסטוריה. כמו למשל תוכנית אמץ אתר.

באפריל 2001, בעת ההכנות לסלילת כביש חדש בעיר, חשפו חפירות ארכיאולוגיות את בית כנסת עתיק באתר בו היה יישוב יהודי גדול בתקופה החשמונאית. ברשות העתיקות מעריכים שייתכן ומדובר במודיעין הקדומה בה חיו מתתיהו החשמונאי ובניו, מנהיגי מרד המכבים. ביקור בבית הכנסת החשמונאי העתיק הוא אחד מהמסלולים המומלצים בעיר.

גבעת התיתורה היא אתר הטבע, הנוף והמורשת המרכזי והחשוב ביותר בתחומה של העיר מודיעין מכבים רעות. בחודש אוגוסט 2018 נפתח בגבעה הגן הארכיאולוגי הכולל שבילים מונגשים, ספסלים, תצפיות, והסברים על ההיסטוריה, המורשת והצמחייה בגבעה, וכן ממצאים ארכיאולוגיים שנחשפו במקום.

בגבעות המקיפות את העיר יש אתרים ארכיאולוגים קדומים נוספים, חלקם מתקופת החשמונאים, ובהם נמצאו עדויות ליישובים מפותחים שהתקיימו באזור.

לפניכם מסלולי טיול לאתרי המורשת, הטבע וההיסטוריה של מודיעין מכבים רעות.

צפו במפת אתרי הטבע במודיעין מכבים רעות

צפו במפת האתרים ההיסטוריים במודיעין מכבים רעות

מחכה לכם חוויה מודיעינית!

שימו לב: באתרי הטיולים והמורשת בעיר ישנם בורות פתוחים וקיימת סכנת נפילה לתוכם. הנסיעה / ההליכה / הרכיבה על השבילים המסומנים בלבד! כל סטייה מהשבילים הינה על אחריות המטיילים בלבד!

טיילת ענבהטיילת ענבה
גבעת התיתורה

גבעת התיתורה

גבעת התיתורה היא פנינה קסומה בליבה של העיר מודיעין מכבים רעות ולה צביון ייחודי. הגבעה טומנת בחובה: מורשת, טבע וארכיאולוגיה וכן תצפית מרשימה.

גבעת התיתורה היא מאתרי העתיקות החשובים באזור. על פי הממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו בגבעה לאורך השנים, האתר היה מיושב כמעט ברציפות במהלך 6000 השנים האחרונות, מהתקופה
הכלקוליתית ועד לְקוּם מדינת ישראל.

כבר במאה ה-19החלו חוקרים רבים לַחפור בגבעה ולחקור אותה. הגבעה, שנמצאת בנקודה הגבוהה ביותר בעיר מודיעין מכבים רעות, היא אתר מיוחד ומרכזי, שהיה מוקף בעמקים רחבים שבהם אדמת סחף פורייה, חלש על שתי דרכים חשובות שחיברו בין מישור החוף לִִירושלים ומילא תפקיד חשוב ביותר בהיסטוריה של חבל מודיעין.

הצלבנים כינו את המקום טרנטה ואילו בפי הערבים השתנה השם לקלעת א-טנטורה וכן אל-בורג'. השם העברי תיתורה, שפירושו 'שולי המגבעת', משמר את צליל השם ואת משמעות השם הערבי טנטורה.

באתר נמצאו כלי חרס וזכוכית, תכשיטים ומטבעות רבים ונחשפו שרידי מבני מגורים, מתקנים חקלאיים, קולומבריום, מקווה טהרה, מערות מסתור, מערות קבורה ועשרות בורות מים, המלמדים על התיישבות חקלאית ענפה. בראש הגבעה נראים שרידי מבנה מבצר צלבני, שהעניקו לגבעה את אחד מכינוייה הערביים – אל-בורג'.

בחפירות הקהילתיות שנערכו בגבעה בשנים האחרונות השתתפו גם תלמידים מהעיר מודיעין מכבים רעות, והם אלה שחשפו חלק מהממצאים המרהיבים שמוצגים במוזיאון החשמונאים בעיר.

חשיבותה האסטרטגית של גבעת התיתורה הובילה לכך ששני קרבות נערכו עליה ובסביבתה במהלך מלחמת העולם הראשונה ובמלחמת העצמאות (מבצע דני).

לקריאה נוספת לחצו כאן/

באתר משולב גן ארכיאולוגי ובו מוצגים ומתקנים ארכיאולוגיים מהגבעה ומהעיר. כמו כן, בגבעה אדמה פורייה מאוד, ולכן היא עשירה בצמחייה. בחודשי החורף והאביב אפשר לראות במקום עשרות מיני צמחים ופריחה מרהיבה.

הידעתם? הממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו בגבעת התיתורה מוצגים במוזיאון מורשת החשמונאים בעיר מודיעין מכבים רעות.
לפרטים וביקור היכנסו לאתר המוזיאון לחצו כאן

שביל ענבה

נחל ענבה

נחל ענבה הוא נחל אכזב שתחילתו במרכז העיר בפארק ענבה וקצהו בחיבור עם כביש תל אביב ירושלים. בימי החורף אחרי הגשמים נוכל לראות לאורך הנחל מפלי מים קטנים. בחורף ובאביב האזור כולו מתכסה בפריחה מרהיבה. הטיול בנחל מתאים לכל המשפחה על שביל שמתחיל סמוך לאגם של פארק ענבה ומסתיים באזור תחנת רכבת פאתי מודיעין.

השביל באורך של כ-4.5 ק"מ ורוחב כ-4.5 מטר כולל פינות ישיבה והצללה, מערכת תאורה, פחי אשפה, ברזיות, עצים וצמחייה.

איפה: הכניסה לשביל נחל ענבה מתחילה בפארק ענבה במרכז העיר סמוך לכיכר התחבורה. ניתן להגיע מהכניסה הראשית בשדרות החשמונאים, מטיילת שכונת הציפורים, ומעמק זבולון 1 בשביל שתחילתו ליד אתר ההנצחה העירוני.

להמשך קריאה לחצו כאן

גבעת הברושים

גבעת הברושים

על הגבעה ממוקמת חורבה מוקפת טראסות, עצי ברוש וגדרות עשויות אבני גוויל. במקום נתגלו שרידי מבנה מן התקופה המוסלמית המאוחרת, גת חצובה ובור מים. בראש גבעת הברושים ממוקם מצפה ע"ש ליפקין שחק, שמספק תצפית מרשימה לכיוון עמק איילון, גבעות השפלה ומדרונות ירושלים.

איפה? דרומית-מערבית למכבים, ניתן להגיע לגבעה רגלית משדרות המכבים או בדרך המונגשת מהכיכר שבצומת יאיר פרג/ מנחם בגין/מבוא רעות.

להמשך קריאה לחצו כאן

הכניסה ליער הילדים מדרך יאיר פרג

יער הילדים וקבר סית מנע

יער אשר ניטע בשנת 2010 במטרה להנציח את זכרם של כמיליון וחצי הילדים אשר נספו בשואה במהלך מלחמת העולם השנייה. במקום בולט מבנה אבן ריבועי קטן עליו מתנוססת כיפת אבן, וזהו סית' מנע שנבנה לכבודה של אישה קדושה (סית).

איפה? בחלקה המזרחי של העיר, צפונית-מזרחית לרעות, ניתן להגיע מדרך יאיר פרג או מרעות.

להמשך קריאה לחצו כאן

טיילת חוט השני

טיילת חוט השני

טיילת נוף לאורך רחוב שני (שבשכונת אבני חן), הצופה לפארק ענבה ולערוץ נחל ענבה מדרום, הנחל המרכזי העובר בתחומה של העיר מודיעין מכבים רעות.

איפה? לאורך רחוב שני, ניתן להגיע לטיילת מאנדרטת ההנצחה לחללי מערכות ישראל, שסמוכה למגרש החנייה הצפוני של פארק ענבה, אליו מגיעים משדרות עמק זבולון.

להמשך קריאה לחצו כאן

גבעת שר

גבעת שר

גבעת שר הידועה גם בשם חורבת שר, הינה שמורת טבע ואתר בעל משמעות ארכיאולוגית יקרה מפז, הנמצאת בכניסה הדרומית של העיר מודיעין מכבים רעות. בשיאה של הגבעה קיים בוסתן מרשים ובו עשרות מצבורי אבן, כאשר על חלק ממדרונותיה המערביים משתרעים בוסתנים נוספים.

איפה? בדרום העיר, מצפון לנוף איילון ושעלבים וממערב לשדרות החשמונאים, ניתן להגיע דרך עפר שמתחילה בשדרות החשמונאים מול בית הכנסת החשמונאי העתיק.

להמשך קריאה לחצו כאן

בית הכנסת החשמונאי העתיק

בית הכנסת החשמונאי

אתר בעל חשיבות יוצאת דופן בו נמצאו שרידי יישוב יהודי ושרידי בית כנסת עתיק מתקופת החשמונאים. האתר הארכיאולוגי במקום המוכר כאום אל עומדאן מציג רובע חיים שלם, וממצאיו בעלי ערך תרבותי, ארכיאולוגי ושימורי ברמה הלאומית.

איפה? בקצה הדרום-מערבי של שכונת השבטים, בסמוך לצומת של שדרות החשמונאים ומנחם בגין, ניתן להגיע דרך רחוב ראובן.

להמשך קריאה לחצו כאן

גבעת רגב

גבעות רגב וחורבה

מודיעין מוקפת גבעות רבות סביבה, בהן נמצאו שרידים רבים המעידים על מרקם חיים עשיר ורב שהיה פה באזור. כ-5 קילומטרים מערבית לעיר, לא הרחק מתחנת הרכבת פאתי מודיעין, מאחורי חורשת עצים נמצאות כאי בודד בין מארג של כבישים ומחלפים החורבות: רגב וחרובה. הרבה שרידים לא נשארו כאן מאחר שברבות השנים שודדי העתיקות בזזו עתיקות ושרידים רבים, וגם כיום חופרים ומחפשים עתיקות יקרי ערך במערות החצובות בסלע.

בחודשי החורף - תחילת האביב זו חגיגה לעיניים: משטחים ירוקים מנוקדים שלוליות חומות וצבועות בצבע אדום צעקני של הכלניות, בלובן המהודר של אירוס ארצישראלי , בדואט ורוד-לבן של רקפות, פרחיה הקטנים והלבנים של הזוטה מוסיפה נקודת חן בפניו של שטח הגבעה.

איפה: נוסעים על שדרות בן גוריון ממרכז עינב לכיוון הפארק הטכנולוגי. בכיכר השנייה פונים שמאלה וחונים משני ציידי הכביש במקום שביל הליכה שעולה למעלה ויוצא מהכיכר לכיוון גבעת רגב.

להמשך קריאה לחצו כאן

בקעת הנזירים

בקעת הנזירים

בתוך יער בן שמן שוכן לו מקום קסום ומיוחד שעל פי הסיפורים שימש למקום מנוחתם של נזירים שעלו לרגל בדרכם לירושלים, בקעת הנזירים (מערת אל חביס) - היא סדרת מערות עם כוכים מהתקופה הביזאנטית שהן לא פחות ממשחק מבוך עבור ילדים ומשפחות. מה נמצא באתר וסמוך לו: חללים במערה; שביל אופניים; בריכת ביר -אשמי (בריכת חורף); חורבת זכריה; חורבת כלך; מערת קבורה רומית; יער ערוץ הילדים וערוץ נחל גמזו.

איפה? בצפון מערב העיר, בסמוך לבית העלמין, ניתן להגיע דרך העפר שיוצאת משביל הגישה לבית העלמין, אליו מגיעים משדרת הרכס.

להמשך קריאה לחצו כאן

הגבעות הדרומיות

הגבעות הדרומיות

האתר כולל שלוש גבעות, קטע מערוץ נחל (חלקו העליון של נחל שעלבים) ומספר יובלים קטנים יותר המתנקזים אליו. על שלוש הגבעות נמצאות חורבות ובאזור נתגלו שרידים מרשימים של כנסייה. בשטח האתר קיים גם מגוון מרשים של חי וצומח.

איפה? בשטח הפתוח שמדרום לרעות ולשדרות מנחם בגין, ניתן להגיע משתי כיכרות: כיכר השוטר וכיכר מנחם בגין.


להמשך קריאה לחצו כאן

חורבת נכס

חורבת נכס

האתר המשולב כולל שלוש גבעות בעלות מאפיינים שונים: תל עתיק, גבעת שטח בור (וגם מתקנים חצובים שונים) וגבעה עליה ממוקמים שרידים של כפר ערבי קטן. על שלוש הגבעות מתקיים מגוון רחב של צמחי בר ובוסתן ונוכחות רבה של בעלי חיים ועופות.

איפה? ממערב למרכז עינב, ניתן להגיע מקצה רחוב המכונאי. את הגבעות חוצה שביל ישראל, שמתאים בקטע זה גם לאופניים וגם לרכבי 4X4.

להמשך קריאה לחצו כאן

גבעת הברפיליה

גבעת ברפיליה

הגבעה ממוקמת בקצה המערבי של שכונת אבני חן ומתנשאת לגובה של 230 מטר מעל פני הים. בתקופה שבין פברואר למרץ הגבעה מתהדרת בשלל צבעים, היא פורחת ומלבלבת בצבעי ירוק, אדום, צהוב, לבן, ורוד והופכת לטיול משגע המשלב: טבע, נופים, ארכיאולוגיה, תצפית מרהיבה ומוקדי פריחה.

איפה? ממערב לשכונת אבני חן, בדרך למרכז עינב, ניתן להגיע דרך שביל ההליכה שמתחיל בסמוך לצומת רחוב פז ושדרות עמק זבולון.

להמשך קריאה לחצו כאן

טיילת הציפורים

טיילת הציפורים

טיילת הציפורים היא טיילת ציורית ופסטורלית המתחילה במורד פארק ענבה והאגם ומסתיימת בקצה רחוב דוכיפת באזור הגשר המחבר בין שכונת ציפורים ושכונת נופים.

ההליכה היא בין שבילים מפותלים ויפים כשבדרך תתפעמו מנופיו הקסומים של תוואי נחל ענבה שבימות החורף הגשומים מתמלא מים והופך מקוצני וחום למוריק ומלא חיים. עצי האורן התמירים מעטרים את טיילת האספלט שנבנתה ומשתלבת באופן מושלם עם פארק ענבה השוכן למרגלותיה .

לאורך הטיילת פזורים מתקני כושר ביניהם גם מתחם אימון פונקציונלי לכושר קרבי, המאפשרים ליהנות מחדר כושר איכותי ושווה באוויר הפתוח.

איפה: ישנן 7 נקודות גישה לטיילת המרכזית: מאזור פארק ענבה ועוד 6 גישות משכונת הציפורים.

לחצו כאן להמשך קריאה

טיילתם וצילמתם כאן תמונה? אתם מוזמנים לשלוח אלינו ואת היפות ביותר נוסיף לגלריית התמונות עם שמכם.

יש לכם שאלות, הצעות, תצפיות אנא צרו קשר עם דוברות העירייה
פנייה לדוברות העירייה: פניה מקוונת לדוברות העירייה

כתיבה, ייעוץ, עריכה:
גיל אהרוני, תושב העיר, בעל אתר הטיולים ,"בא לי לטייל"

ערן תירוש, תושב העיר, איש ידיעת-הארץ ומורה-דרך . פניות בדוא"ל erantearosh@walla.com

צילומים: גיל אהרוני, חורחה נובומינסקי, יעל בן דרור וערן תירושפניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד