הנחיות בנושא האכלת חתולים

14/09/2023 כ"ח אלול תשפ"ג

חתולי הקהילה בעיר מודיעין מכבים רעות הם חלק מהנוף העירוני מיום הקמת העיר. תושבים רבים מכל הגילים נוהגים על בסיס יומי להאכיל ולהניח כלי מים לחתולים.

חשוב לדעת, שהאכלת חתולים במרחב הציבורי מותרת! אין חוק שאוסר האכלה ובתנאי שלא יגרם מפגע לכלוך, מצב שלא מתקיים במידה ומאכילים במזון יבש ובהתאם לכללים.

חל איסור על כל פגיעה בחתולים, לכידה והעברה למקום אחר, השלכת גורים מתוך חצר פרטית לשטח ציבורי או כל פגיעה אחרת וזאת בהתאם לחוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), התשנ"ד ותקנותיו אשר מגדירים זאת כעבירה פלילית שדינה מאסר על כל המשתמע מכך.

כללים להאכלת חתולי קהילה

הכללים נועדו למנוע מחלוקות וריבים בין תושבי העיר אשר רואים בהאכלת חתולים גרימת מטרד לבין קהילת מאכילי החתולים שדואגים להאכיל, להשקות ולטפל בחתולים מתוך אכפתיות וחמלה.

  • בחירת מיקום נקודת האכלה תעשה תוך התחשבות בציבור: לא בכניסות לבתי מגורים ומוסדות חינוך כגון בתי ספר וגני ילדים ולא ברכוש פרטי משותף ללא הסכמת דייריו.

  • האכלה תתבצע במזון יבש בלבד שיונח בכלי אוכל נקיים. לאחר האכלה, יש להקפיד לאסוף את שאריות המזון ואת כלי האוכל ולדאוג שהמקום יישאר נקי. ניתן להשאיר כלי מים במקום מוצנע.

  • חשוב לא להשאיר מזון ובכך תמנע משיכת מכרסמים, חיות בר ועוד.

  • ההמלצה להאכלה היא בשעות הבוקר המוקדמות כך שיתאפשר לשרות הווטרינרי לאסוף את החתולים לפי הצורך ולהעבירם לחדר הניתוחים העירוני לעיקור/סירוס וימנע כניסת חיות בר בשעות הלילה לעיר.

  • במידה ואתם מאכילים חתולים שעדיין לא עברו עיקור/סירוס, יש לפנות למוקד 106 כך שניתן יהיה לתאם ולהגיע לאסוף את החתולים לצורך ביצוע.

פרויקט עיקור סירוס וחיסון כנגד כלבת לחתולי הקהילה

מפקחי השרות הווטרינרי אוספים על בסיס יומי מאות חתולי רחוב כל שנה. החתולים מועברים לחדר הניתוחים העירוני ולאחר ניתוח עיקור/סירוס, חיסון כנגד כלבת והתאוששות, משוחררים בחזרה למקום מחייתם הקבוע.

במסגרת חדר הניתוח העירוני ניתנים טיפולים לחתולים פצועים כולל אשפוז לפי הצורך וזאת ע"י צוות השרות הווטרינרי העירוני.

במהלך הניתוח מסומנים החתולים על ידי קיטום קצה אוזן שמאל לצורך זיהוי כחתולים שעברו עיקור/סירוס ואין צורך ללכדם שנית.

הניסיון מראה שחתולים היוצאים ממעגל הרבייה נוטים בתקופות הייחום פחות ליילל, לריב ולפצוע אחד את השני כך שפעולת העיקור מיטיבה עם חתולי הרחוב ותושבי העיר.פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד