בקעת הנזירים - בקעות המערות בנחל גמזו, ממוקמת בשטח פתוח בחלק הצפון מערבי של העיר מחוץ לשטחי המגורים הבנויים והמתוכננים. במקום מערות במצוק לצד אפיק נחל גמזו ושתי חורבות, חרבת זכריה וחרבת קלך, מדרום וממזרח לבקעה.

איך מגיעים: דרך ההגעה הראשית והנוחה אל הבקעה ואתריה היא באמצעות כביש הגישה אל בית העלמין של העיר מודיעין. מסלול: שדרות יהודה המכבי פונים לשדרת הרכס, בכיכר הראשונה פונים ימינה לכיוון בית העלמין. הכביש עובר בוואדי וכאשר הכביש מתעקל ימינה, עוזב את הוואדי ומטפס אל בית העלמין פונים שמאלה אל דרך עפר.

ניתן להגיע אל הבקעה גם מהקצה של הפארק הטכנולוגי (סמוך לאולם האירועים), הדרך עוברת את גבעת חורבת זכריה ממערב ומגיעה אל הקצה המערבי של הבקעה.

בקעת המערות בנחל גמזו (בקעת הנזירים) וחלקה המערבי של גבעת חורבת זכריה – מבט לכיוון דרום-מערב מגבעת בית העלמין של מודיעין

בקעת המערות בנחל גמזו (בקעת הנזירים)בקעת המערות בנחל גמזו (בקעת הנזירים)
ברכת ביר א-שאמיברכת ביר א-שאמי

ערוצו הראשי של נחל גמזו מתחיל מקרבת היישוב מבוא מודיעים ומתחתר בקו כללי מערבה אל עבר תל גמזו ומושב גמזו (מכאן מקור שם הנחל. ערוץ הנחל עובר מצפון לתל ולמושב) ומתחבר עם נחל איילון סמוך ליישוב כפר דניאל.

קטע של הנחל עובר למרגלות גבעת בית העלמין של מודיעין (מדרום), שם מתרחב מעט ערוץ הנחל עקב מפגש עם יובל קטן המתחבר מדרום מזרח.

הקטע בו מתרחב ערוץ הנחל נמשך לכיוון מערב מספר מאות מטרים וזכה לכינוי 'בקעת הנזירים'. במרכז הבקעה בולטת רחבה גדולה שלצדה מערה שכינוייה אל-חביס, ומעברו השני של הערוץ בולטת בריכה חצובה, ביר א-שאמי, שלצידה עץ שיזף גדול-ממדים.

מבנה המסלע הקשה גרם להיווצרות מצוק בגדה הדרומית, מצוק אשר נוצל במהלך הדורות לחציבת מערות לצורכי קבורה ומגורים. הגבעה שמדרום לבקעה (מעל המצוק) היא גבעת חורבת זכריה, עליה ממוקמת חורבה עתיקה ונוף בוטני ייחודי דמוי סוואנה אפריקאית. ממזרח לבקעה, בין הערוץ הראשי לערוץ היובל המתחבר אליו חוצצת גבעה קטנה ועליה חורבה נוספת, חורבת קלך.

מקור הכינוי 'בקעת הנזירים' הוא זוהר ברעם, גיאוגרף היסטורי תושב האזור והבעלים של 'הכפר החשמונאי' במושב שילת. במסגרת סיוריו באזור עם האמן, הסופר ואיש ידיעת-הארץ עודד פיינגרש הגיעו השניים לבקעה ולשאלתו של עודד לשם המקום הציע זוהר את השם 'בקעת הנזירים'. שם זה פורסם באחד מטוריו של עודד פיינגרש בעיתון מעריב ומאוחר יותר באחד מספריו. הכינוי 'תפס' ומופיע היום בספרות ידיעת-הארץ.

עם זאת, שם זה מטעה מעט – ההתיישבות בסביבה זו לא הייתה של נזירים בלבד, כפי שניתן להסיק משם הבקעה. מוצע לכנות את האתר בשם 'בקעת המערות בנחל גמזו', שם אשר מייצג נכון יותר (לדעת כותב שורות אלו) את ייחוד קטע זה של ערוץ הנחל, המערות, תוך הימנעות מהתייחסות ישירה לזהות חוצבי המערות והמשתמשים בהן מתקופה זו או אחרת.

לאתר טבע עירוני – בקעת הנזיריםפניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד