גבעות חורבת נכס מהוות יחידה נופית קטנה הכוללת ארבע גבעות והוואדיות שביניהן, בדרום מערבה של העיר מודיעין מכבים רעות. הגבעות נמצאות בתוך משולש אשר קדקודו במחלף ענבה – נקודת המפגש בין כביש 1 התוחם את גבעות חורבת נכס מדרום לבין כביש 431 התוחם את הגבעות מצפון.

במקום תל עתיק, גבעת שטח בור (וגם מתקנים חצובים שונים) וגבעה עליה ממוקמים שרידים של כפר ערבי קטן אל-כניסה. על הגבעות מתקיים מגוון רחב של צמחי בר ובוסתן ונוכחות בעלי-חיים ועופות.

איך מגיעים: הגעה למרכז עינב – רחוב המכונאי. בקצה רחוב המכונאי ישנו מסלול הליכה רגלי לאורך שביל ישראל שמגיע עד לחורבה. שביל ישראל חוצה את גבעות חורבת נכס מצפון-מערב לכיוון מזרח ולדרום-מזרח.

 שרידי הכפר אל-כונייסה שרידי הכפר אל-כונייסה
מראה הגבעה הצפון-מזרחית. מבט לכיוון מזרחמראה הגבעה הצפון-מזרחית. מבט לכיוון מזרח

הגבעה המערבית היא אתר של חורבה עתיקה שטרם נחפרה. מראש הגבעה נשקף מראה מרהיב (למעט לכיוון דרום-מזרח)

הגבעה המזרחית שונה - גבעה זו לא הייתה מיושבת במהלך הדורות, על אף שהיא גדושה בשרידי פעילות אדם. על המדרונות שילוב של צמחיה טבעית ועצים נטועים, וביניהם שיחיה עשירה.

הגבעה הצפון-מזרחית (עמוד השער) נמוכה יותר ועליה ממוקמים שרידי כפר קטן, אל כונייסה. בינות בתי הכפר ובוואדי למרגלותיו שפע עצי בוסתן.

שטח גבעות חורבת נכס עשיר בשרידים עתיקים, אולם עד כה טרם נחקר האתר בצורה משמעותית. עם זאת, נערכו מספר חפירות הצלה ארכיאולוגיות בשטחים סביב לגבעות חורבת נכס, כחלק מההכנה לקראת סלילת כבישים ופיתוח שטחו המערבי של מרכז עינב.

בחינת ממצאי החפירות מלמדת על פעילות ערה באזור בתקופות הפרה-היסטוריות. ממצאים שונים בשטח (דוגמת גתות חצובות ומערות קבורה מסוג ארקוסוליה) מעידים על יישוב במקום בתקופות שונות.

הכפר הזעיר אל-כניסה הוא כפר מאוחר, אשר נבנה במאה העשרים ככפר-בת של עינאבה הסמוכה (חורבת בית-ענבה), כנראה במקום ששימש קודם כעיזבה (כפר עונתי). רק במפקד הבריטי של שנת 1945 יש התייחסות נפרדת לכפר אל-כונייסה ונזכרים בו 40 תושבים בלבד.

בשרידי הכפר ניתן להבחין בסמטה הראשית, סמטאות צדדיות, מבני מגורים, החצרות ומבני השירות הצמודים להם, לרבות מספר טאבונים וממגורה.

אחד המבנים שימש ככל הנראה כמסגד וניתן לראות גומחת תפילה (המחראב) הפונה דרומה. כמו כן ניתן לראות שרידים המאפשרים להבין את שיטת הקירוי (בניית תקרות) של לפחות חלק מהמבנים – בניית קשתות פנימיות מקבילות לרוחב החדר והנחת ענפים בין קשת אחת לשנייה כבסיס להנחת מצע של זרדים, עלים ועפר.

לאתר טבע עירוני – גבעות חורבת נכס

הנסיעה / ההליכה / הרכיבה על השביל המסומן בלבד! כל סטייה מהשביל הינה על אחריות המטיילים בלבד!פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד