טיילת חוט השני

01/11/2023 י"ז חשון תשפ"ד

מיקום וגבולות

טיילת נוף בנויה הצופה על קטע מערוץ נחל ענבה.

מיקום: האתר ממוקם במרכז העיר, בצמוד לשורת הבתים הדרומית של שכונת אבני-חן.

רחובות: מזרח – פארק ענבה; צפון – סמוך ומקביל לרחוב השני; מערב – דרך יהודה המכבי (כביש מד-3); דרום – נחל ענבה.

נ.צ.מ - נקודת ציון מרכזית: 645175 / 199937

לחצו כאן לשלט האתר

מפת הגעה

על האתר

טיילת חוט השני היא טיילת בנויה החוצצת בין השטח הבנוי של שכונת אבני-חן (קייזר) לבין פארק ענבה וערוץ נחל ענבה מדרום. עם ולאחר הקמת העיר כונו השכונות השונות בשמות האדריכלים-המתכננים של השכונות ושכונה זו כונתה קייזר, על-שם האדריכל דני קייזר.

רחובות השכונה קרויים על-שם אבנים טובות, אבני החושן ופריטים הקשורים לבניית המשכן שהוקם על-ידי בני-ישראל במדבר-סיני בראשות בצלאל בן-אורי ואהליאב בן-אחיסמך על-פי הוראות והשראת האל, כמתואר בספר שמות. עם מתן שמות לשכונות העיר בשנת 2010 ניתן לשכונה השם אבני-חן.

בחלקה הדרומי של השכונה קיימים מספר רחובות הנושאים שמות של חפצים, צבעים ובדים הקשורים למשכן: מגדל המנורה, כפתור ופרח, שש משזר, תכלת, שני וכן הטיילת שגם שמה קשור הן למשכן והן למשמעויות נוספות – חוט השני. על המנורה נאמר בספר שמות, כ"ה, ל"א: "ועשית מנורת זהב טהור מקשה תיעשה המנורה...". כפתור ופרח מתקשר להמשך פסוק זה: "...ירכה וקנה גביעיה כפתוריה ופרחיה ממנה יהיו".

מבט מטיילת חוט השני לכיוון נחל ענבה ושכונת נופיםמבט מטיילת חוט השני לכיוון נחל ענבה ושכונת נופים
טיילת חוט השני וערוץ נחל ענבה – מראה כלליטיילת חוט השני וערוץ נחל ענבה – מראה כללי

שש משזר מתייחס לחוט איכותי ביותר, בדרך-כלל עשוי פשתן (שש בלשון המקרא), השזור משישה חוטים.

בשש משזר נעשה שימוש ביריעות המשכן, ובגרסה מורכבת יותר הכוללת רכיבים נוספים: "ועשית פרכת, תכלת וארגמן, ותולעת שני ושש משזר..." (שמות, כ"ו, ל"א). התכלת (בהקשר לשם הרחוב בשכונה והקשר למשכן וליהדות) הוא צמר הצבוע בצבע שהופק ככל הנראה מחילזון ימי ונעשה בו שימוש ביריעות המשכן, בגדי הכהונה ובמיוחד אחד מחלקי לבוש הכהן הגדול: "ועשית את מעיל האפוד כליל תכלת..." (שמות, כ"ח, ל"א).

גם השני הוא צבע יקר אשר הופק מביצים של כנימת מגן ממשפחת הכרמילים, כנימת השני, המוכר יותר בכינויי תולעת השני (בתיאור יריעות המשכן במקרא יש התייחסות לתולעת השני כשם הצבע עצמו). בצבע השני היקר נעשה שימוש הן למטרות קודש והן למטרות אחרות.

תמונות: הכניסה המערבית של טיילת חוט השניתמונות: הכניסה המערבית של טיילת חוט השני
תמונות: גינות ופינות-ישיבה לאורך הטיילת, בנקודות-המפגש עם הכניסות המשניות היורדות לטיילת מרחוב שני  תמונות: גינות ופינות-ישיבה לאורך הטיילת, בנקודות-המפגש עם הכניסות המשניות היורדות לטיילת מרחוב שני
תמונות: גינות ופינות-ישיבה לאורך הטיילת, בנקודות-המפגש עם הכניסות המשניות היורדות לטיילת מרחוב שני  תמונות: גינות ופינות-ישיבה לאורך הטיילת, בנקודות-המפגש עם הכניסות המשניות היורדות לטיילת מרחוב שני
תמונות: קטע טיפוסי של טיילת חוט-השניתמונות: קטע טיפוסי של טיילת חוט-השני
תמונות: השביל היורד מטיילת חוט השני אל אפיק נחל ענבהתמונות: השביל היורד מטיילת חוט השני אל אפיק נחל ענבה
תמונות: אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ליד הכניסה המזרחית לטיילת חוט-השניתמונות: אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ליד הכניסה המזרחית לטיילת חוט-השני
תמונות: הכניסה המזרחית לטיילת חוט-השניתמונות: הכניסה המזרחית לטיילת חוט-השני
תמונות: מבט אל המוקד המזרחי של פארק ענבהתמונות: מבט אל המוקד המזרחי של פארק ענבה
תמונות: שלט הסבר בטיילת חוט השניתמונות: שלט הסבר בטיילת חוט השני

נחל ענבה

נחל ענבה הוא הנחל המרכזי העובר בתחומה של העיר מודיעין. הנחל הוא נחל-אכזב (וואדי) החוצה את העיר ממזרח למערב. הנחל ויובליו הם חלק מאגן הניקוז של נחל איילון, אליו נשפך נחל ענבה מחוץ לתחומה של העיר, סמוך למחלף ענבה שבמפגש הכבישים 1 ו-431. חלקים קטנים אחרים של העיר מתנקזים אף הם לנחל איילון באמצעות שני נחלים נוספים – נחל שעלבים מדרום לנחל ענבה ונחל גמזו בצפונה של העיר.

לנחל ענבה מספר יובלים מרכזיים, אשר עמקיהם של מרביתם משמשים כיום מספר צירי-תנועה מרכזיים בעיר, בהתאמה לעקרונות התכנון של תוכנית-האב של העיר.

ממערב לחלק הנוכחי של פארק ענבה מעמיק האפיק המרכזי ויוצר קטע-ערוץ עמוק ומרשים בן כשני קילומטר, עד סביבת נקודת-החיבור של היובל הדרומי ומעט אחריו נקודת-החיבור של היובל המגיע מצפון-מזרח, מברפיליה ושכונת אבני-חן. למחוק: קטע זה של הנחל מיועד לפיתוח במסגרת שלב ב' של פרויקט פארק נחל ענבה.

מבט מטיילת חוט-השני אל קטע מערוץ נחל ענבהמבט מטיילת חוט-השני אל קטע מערוץ נחל ענבה
נחל ענבהנחל ענבה

בהמשך מערבה מתרחב האפיק לקראת מפגשו עם היובל הגדול המגיע מצפון-מזרח (משדרות עמק האלה ועמק זבולון והמשכם דרום-מערבה). מנקודת המפגש נמשך הערוץ לכיוון דרום-מערב ומחלף ענבה. סמוך למחלף משנה הנחל שוב את כיוונו מערבה עד לנקודת השפך של נחל ענבה לנחל איילון.

קטע הנחל שכיוונו מצפון-מזרח לדרום-מערב מעניין במיוחד. תחילת קטע זה בערוץ היובל הצפוני והמשכו באפיק הראשי המשותף.

ייחודו של קטע זה של הנחל הוא במספר חורבות משמעותיות ובעלות-עניין בקרבת הגדה המערבית של הנחל מחד ומאידך בריכוז יוצא-דופן של כבשני-סיד על גדות הנחל עצמו.

הבולטת שבין החורבות העתיקות היא חורבת בית-ענבה (עינאבה), אשר נתנה לנחל כולו את שמו הנוכחי, נחל ענבה. בית-ענבה נזכרת במפת מידבא מהמאה השישית לספירה, ועוד קודם לכן, במאה הרביעית, בספר האונומסטיקון של הירונימוס – אזכורים המעידים על חשיבותה הרבה של בית-ענבה בעבר. אחד החוקרים הציע כי לאחר חורבן בית שני התיישבו במקום כוהני משפחת בית ענובאיי שכנראה נקראו כך על שם יישובם. בתקופה העות'מאנית התקיים במקום ברציפות כפר ערבי בשם עינאבה. במהלך מלחמת העצמאות, נכבש המקום ב-10/7/1948 על-ידי לוחמי חטיבת הפלמ"ח יפתח בשלבים המוקדמים של מבצע דני.

כבשני הסיד במערב נחל ענבה

חשיבות מיוחדת יש לריכוז כבשני הסיד יוצא-הדופן על גדות נחל ענבה, ממזרח לעינאבה. בסביבה זו ניתן לראות שלבים שונים בהתפתחות תעשיית ייצור הסיד בארץ-ישראל בשלושת אלפים השנים האחרונות. הסיד עצמו משמש את האדם מתקופות קדומות למגוון שימושים, בעיקר כמרכיב במלט וטיח לבנייה. ייצור הסיד מבוסס על קליית אבני גיר בכבשן, תהליך בו מסולק הפחמן הדו-חמצני מאבן הגיר ומתקבל סיד "חי".

את הסיד "החי" שהתקבל בסוף תהליך הקלייה היה צריך להפוך לסיד "כבוי" ולשם כך הוסיפו מים לסיד "החי", תוספת אשר שינתה שוב את הרכבו הכימי ויצרה את המוצר המוגמר ("כיבוי" הסיד נעשה בדרך-כלל באתר בו נעשה השימוש במוצר המוגמר). תהליך ייצור הסיד היה מפרך וכלל איסוף חומרי גלם (אבנים וחומרי-בעירה) והכנתם לשריפה, הסקת הכבשן וקליית אבני הגיר, קירור הכבשן, פירוק הסיד והכנתו לשיווק ושינוע. התהליך כולו היה עשוי לארוך שלושה עד ארבעה שבועות לכל הפעלה, תלוי בגודל הכבשן.

כבשני הסידכבשני הסיד
מחצבה גדושה בסירה קוצניתמחצבה גדושה בסירה קוצנית

תקצר יריעה זו מלתאר את כל הקשור לסוגי מכלולי ייצור-הסיד לאורך הדורות ושלל התופעות וההקשרים הנגזרים מפעילות ייצור הסיד וההשפעות הרבות של ייצור זה על הנוף באזור. יצוין כי לאורך נחל ענבה נמצאים שרידיהם של עשרות מכלולי ייצור-סיד, מרביתם משלהי המאה ה-19 ותקופת המנדט הבריטי. מכלול ייצור-סיד משוכלל כלל מבנה-כבשן, מחצבה (מקור חומר הגלם), מבני-עזר ודרכים. דוגמה להשפעת ייצור הסיד על סביבת נחל ענבה היא תופעת דילול העצה הטבעית באזור והשתלטות בתת הסירה הקוצנית, אשר שימשה בתורה חומר-בעירה עיקרי לכבשנים – החל מהכבשנים הקדומים ועד תחילת השימוש בדלקים נוזליים (מזוט) להסקת הכבשנים בשנות ה-30 של המאה העשרים.

תמונות: שרידי כבשן סיד ומחצבה בחלקו התחתון של נחל ענבה. ברקע נראה כביש 431תמונות: שרידי כבשן סיד ומחצבה בחלקו התחתון של נחל ענבה. ברקע נראה כביש 431
תמונות: מחצבה גדושה בסירה קוצניתתמונות: מחצבה גדושה בסירה קוצנית
תמונות: מחצבת חומר גלם לייצור סיד למרגלות שרידי מבנה כבשן בנחל ענבה תחתוןתמונות: מחצבת חומר גלם לייצור סיד למרגלות שרידי מבנה כבשן בנחל ענבה תחתון

בוטאניקה

צמחיית מדרון נחל ענבה, למרגלות טיילת חוט השני
חלקו העליון של המדרון שבין טיילת חוט-השני לערוץ נחל ענבה נבנה על-גבי שפכי-עפר בעוד חלקו התחתון הוא שטח טרשי שלא הופרע על-ידי פעילות-אדם.

המדרון שבין טיילת חוט-השני לערוץ נחל ענבה הוא מפנה דרומי, כלומר מדרון החשוף לקרינת שמש ישירה מדרום. בהתאמה, חברת הצומח שהתפתחה על חלקו התחתון של מדרון זה עמידה יותר לתנאים קשים אלו ובעיקרה היא בתת זקנן שעיר ושיבולת שועל נפוצה בעוד שעל חלקו העליון של המדרון הסמוך לטיילת עצמה, על גבי שפכי העפר, התפתחה צמחיית מעזבות.

על חלקו המזרחי של המדרון שלמרגלות טיילת חוט-השני ניתן לראות בתפזורת עצים בני כעשר שנים. נטיעות אלו שייכות ל-"חורשת שותפות 2000" – חורשה שניטעה בנובמבר 2003, ביום השקת תוכנית השותפות בין הקהילה היהודית ברוצצ'סטר, ארה"ב והעיר מודיעין. לאחרונה ניטעו נטיעות חדשות על המדרון למרגלות הטיילת, בעיקר בחלק המערבי. הנטיעות החדשות הן בעיקר מחטניים, עם נוכחות חזקה של אורן הגלעין, החובב את עורקי אדמת הטרה-רוסה הנוכחת במקום. שאר הנטיעות, המוגנות בשלב זה בשרוולי-הגנה הם של עצים רחבי-עלים, בעיקר שיזפים וחרובים, העמידים לתנאים הקשים של מפנה דרומי החשוף לקרינה חזקה.

חלק מעצי חורשת שותפות 2000חלק מעצי חורשת שותפות 2000

זואולוגיה

ממולוגיה (יונקים)
בסביבת נחל ענבה נצפו בשנים האחרונות תנים ושועלים בלבד. העבודות בעת בניית שכונת אבני-חן, הקמת הגשר מעל נחל ענבה (דרך יהודה המכבי), הקמת פארק ענבה והעבודות החדשות במתחם שכונת הציפורים הביאו לעזיבתם של יונקים אחרים שנצפו כאן בעבר: נמיות, צבועים, דרבנים וצבאים.

ציפורים
ככלל, מרבית הציפורים העוברות במרחב מודיעין נמצאות בנדידה. לפיכך, רשימות הציפורים דומה בכל האתרים, אולם פה ושם יש מינים שונים אשר נראו במקום זה ולא נראו במקומות אחרים. מספר מינים אשר נצפו והייחוד הקשור לסביבת נחל ענבה: שלדג לבן החזה (הימצאו כאן קשור לגופי המים בנחל מלכודות מי הנגר והאגם), סנונית המדבר (מין נדיר באזורנו אשר נצפה סמוך לגשר החדש) תפוחית (קיננו בנחל עד לפני מספר שנים)

מצגת תמונות

תמונות: דגמי דינוזאורים בפארק ענבה. ברקע נראה שביל המחבר בין פארק ענבה לטיילת חוט השניתמונות: דגמי דינוזאורים בפארק ענבה. ברקע נראה שביל המחבר בין פארק ענבה לטיילת חוט השני
תמונות: ריכוז צמחייה באגן מלכודת מי-נגר – קיץ 2013תמונות: ריכוז צמחייה באגן מלכודת מי-נגר – קיץ 2013
תמונות: מלכודת מי-נגר באפיק נחל ענבהתמונות: מלכודת מי-נגר באפיק נחל ענבה
תמונות: חלקו המזרחי של פארק ענבה. מבט מדרום, מסביבת אתר בית-הבד הביזאנטיתמונות: חלקו המזרחי של פארק ענבה. מבט מדרום, מסביבת אתר בית-הבד הביזאנטי
תמונות: מפל בנחל ענבהתמונות: מפל בנחל ענבה
תמונות: סככה בנחל ענבהתמונות: סככה בנחל ענבה
תמונות: נטיעת עצים מסדרון נחל ענבהתמונות: נטיעת עצים מסדרון נחל ענבה
תמונות: נקודת-המפגש של השביל היורד מטיילת חוט-השני עם הדרך העוברת באפיק נחל ענבהתמונות: נקודת-המפגש של השביל היורד מטיילת חוט-השני עם הדרך העוברת באפיק נחל ענבה

חשוב לדעת

אזהרה!

    באתר ישנם בורות פתוחים וקיימת סכנת נפילה לתוכם.
    הנסיעה / ההליכה / הרכיבה על השבילים המסומנים בלבד!
    כל סטייה מהשבילים הינה על אחריות המטיילים בלבד!פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד