תכנון אסטרטגי, מחקר וחדשנות

04/09/2022 ח' אלול תשפ"ב

האגף לתכנון אסטרטגי, מחקר וחדשנות בעיריית מודיעין מכבים רעות אחראי על הובלת מהלכים אסטרטגיים ועבודת מטה תכנון מדיניות עירונית בשגרה ובחירום, תוך ניתוח ואפיון סוגיות העומדות על סדר היום, עריכת סקרים עירוניים, מחקרים ואנליזות, ניתוח נתונים קיימים ותחזיות דמוגרפיות, עריכת שנתון סטטיסטי לצד גיבוש המלצות ופתרונות לטווחי זמן שונים וקיום בקרה על הביצוע.

האגף אמון על ליווי תהליכי מטה חוצי ארגון, על הקמת בנק נתונים עירוניים שמסייעים בפיתוח תשתית הידע העירוני. באמצעות כך מתאפשרת למקבלי ההחלטות בעירייה לקבל זווית נוספת לקבלת ההחלטות בהתאם לתהליכים ולמגמות תוך יצירת תהליך קביעת מדיניות מקצועי וכוללני.

האגף מסייע לייצר מנגנון להתראה מוקדמת, התמודדות עם מצבי אי-ודאות, לחצי קבוצות ואינטרסים וכן זיהוי הזדמנויות וצמתי פעולה חדשים, מתוך ראיה אינטגרטיבית. בכך האגף מסייע ליצירת סדר עדיפויות עירוני, זיהוי וניתוח המשמעויות לטווח ארוך של החלטות לטווח קצר.

בנוסף לכך, האגף מלווה תכניות אב ופרויקטים אסטרטגיים ומסייע בהכנת תכניות עבודה שנתיות ורב שנתיות לתכנון, פיתוח וביצוע מדיניות עירונית המבוססת על איסוף וניתוח נתונים שיטתי וזיהוי צרכים עירוניים, בשיתוף עם מנהלי היחידות המקצועיות, עדכון התכניות על פי הצרכים המתעדכנים וקיום בקרה על הביצוע.

האגף לתכנון אסטרטגי, מחקר וחדשנות אחראי גם על ניהול מרכז החדשנות הדיגיטלי העירוני, משולב מערכות טכנולוגיה, מידע בזמן אמת ושירותים מתקדמים בניהול עיר חכמה. המרכז נועד להעניק פלטפורמה לניהול מעקב, שליטה ובקרה באמצעות מערכות טכנולוגיות מתקדמות וצוות עובדים לניתוח אנליטי של נתונים עירוניים בזמן אמת לצד בחינת מגמות ותכנון נדרש ברמה האסטרטגית, במטרה לנהל את המשאבים והשירותים העירוניים באופן יעיל, מהיר וחסכוני יותר.

תכנון אסטרטגי

שנתון סטטיסטי

לראשונה, מכל הרשויות המקומיות בארץ, הוכן על ידי אגף אסטרטגיה, מחקר וחדשנות בעירייה אטלס סטטיסטי ייחודי שעוסק במיפוי שכונות העיר ותושביה, החל מראשיתה ועד היום. האטלס כולל מאפייני התפתחותה של העיר, לרבות דמוגרפיה, חברה וכלכלה יחד עם תחזיות עתידיות. המידע המקיף שאוגד תחת האטלס מאפשר למקבלי ההחלטות להבין טוב יותר מהם צרכי התושבים ומהווה כלי לתכנון ברמה האסטרטגית של פני העיר ואיכות החיים בה.


לצפייה בשנתון סטטיסטי, מרץ 2022

לצפייה בדברי הסבר - שנתון סטטיסטי, מרץ 2022

לצפייה בשנתון סטטיסטי, פברואר 2021


ניהול מחקרים ותכניות עבודה

ניהול מחקרים וניתוח מעמיק של נתונים והצלבת מידע ככלי לתכנון עתידי של פני העיר ואיכות החיים בה. על בסיס כך, גיבוש תכניות עבודה עירוניות ובקרתן - היערכות מוקדמת מסייעת לקדם יעדים אסטרטגיים עירוניים באופן יעיל ואפקטיבי יותר ותורמת למיקוד וסנכרון בין יחידות המטה השונות.

תכניות עבודה שנת 2022

לצפייה בתכניות עבודה לדוגמא
פעולות עיריית מודיעין מכבים רעות בתקופת משבר הקורונה, אפריל 2020

הערכות עיריית מודיעין מכבים רעות להתפרצות מחודשת של נגיף הקורונה, יוני 2020

פיילוט לשיפור התחבורה הציבורית

תוכניות היערכות אכלוס שכונת מורשת

סקרי דעת קהל

ביצוע סקרי דעת קהל בהתאם למאפיינים שונים במטרה להבין טוב יותר מהם צרכי התושבים בעיר בכללותה ובפילוח השכונות השונות בפרט. האגף עורך ניתוח כמותני של כל המדדים שנבדקו בסקרי עמדות ומנגיש אותם ליחידות השונות בעירייה בהתאם להמלצות ומגמות רצויות.

לצפייה בסקרים לדוגמא:

צור קשר

שםתפקידטלפוןפניהמפה ID
שםד"ר אופיר לנגתפקידמנהל אגף תכנון אסטרטגי, מחקר וחדשנות טלפון073-2326019פניהפניה מקוונת לאופיר לנגמפה ID


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד