''פיצה'' מאת רתם גינת

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

הן ישבו במקרר בתוך קופסת קרטון מרווחת. פעם שכנו בקופסה שתים עשרה ביצים, אך כעת היו שם רק ארבע. הן שוחחו על הא ועל דא והתלוננו על הקור, על החושך, ועל הירקות במגירה שהיו שרים קריוקי כל שני וחמישי.

הן תהו מה עלה בגורלן של שמונה חברותיהן הטובות. עד לא מזמן לא ידעה אף ביצה על הנעשה מעבר לדלת המקרר הימנית. התעלומה נפתרה כשיום אחד הכנסתי למקרר ביצת עין חצי אכולה, שוק כזה לא ידע המקרר מאז הפעם ההיא ששכחתי בתוכו קרטון חלב ואחרי שנה מצאתי אותו בצורת קוטג' עם פטריות.

השמועה על ביצת העין עברה מפה לאוזן, מיוגורט לתותים, מהר מאוד היא התפשטה אל מעבר לקומת היוגורטים, ועשתה את דרכה אל דלת המקרר הימנית. החלב שמע וסיפר לביצים, הן רצו לשבת שבעה, אבל היו רק ארבע ולכן לא התאפשר הדבר. הן הצטערו מאוד על חברתן, שלמרבה הבושה גם לא בושלה בכישרון רב. היא הייתה ביצה אורגנית שבאה מבית טוב.

פתחתי את דלת המקרר. הירקות מלמלו דברי כעס על האור המציק והאורז סינן משהו מבין גרגריו. הוצאתי את קרטון הביצים, אך שכחתי שכל הביצים נאספו בצדו האחד של הקרטון ואני הרמתי אותו מצדו האחר. כוח המשיכה עשה את שלו: הקרטון התנדנד וצדו הכבד כלפי מטה, ולפני שהספקתי לומר "אופס", נפלה ביצה אחת על הרצפה ונמרחה עליה כאילו הייתה שוקולד השחר על מצה כשרה לפורים. הרצפה רטנה לעצמה, והגיעה למסקנה שהכי טוב יהיה להתעלם.

הנחתי את הקרטון על השיש לפני שייגרם עוד נזק. לאחר שסיימתי לנקות את החלבון מהחריצים שבין המרצפות, הבטתי בביצים. הן הביטו בי בחזרה עם כאלה כעס ואימה בעיניים, שהחלטתי לשתוק. הביצים לא הולכות לשתף איתי פעולה. זה הן, או אני.

מילאתי סיר קטן במים וקצת מלח, הסיר נעץ בי מבט מזהיר שהבהיר בפירוש שאם עוד פעם אני אשרוף בתוכו אורז, אני אצטרך לגרד ממנו את הפחם עד שכל מה שיישאר מהאצבעות שלי יהיה זיכרון רחוק. הנחתי את הסיר על הכיריים והדלקתי את האש, היא הביטה בי בהיסוס מה, וכעבור כמה רגעים כבתה. לאחר כישלונות רבים, הצלחתי לסדר את שלוש הביצים שנותרו בתוך הסיר עם המים על האש שלבסוף הסכימה לבעור. העתיד נראה מזהיר.

הבטתי בביצים שהחלו לרקוד סטפס בין בועות האוויר העולות מקרקעית הסיר ומתפוצצות בקול תרועה, מבשרות על רתיחת המים. לאחר בהייה ארוכה בסיר, נפל האסימון ורצתי להחליש את האש ולהדליק טיימר, הסיר נענע ראשו בייאוש.

כשהטיימר צפצף, את אותו צפצוף צורם, גבוה ונודניק, קפצתי בבהלה מהכיסא שעד עכשיו ישב לו ברוגע ליד השולחן, האומלל נפל על הרצפה, ובעודו מנופף ברגליו בניסיון נואש אחרון להיאחז במשהו, נאחז בלא אחר משרוול החולצה שלי. לפני שהספקתי בפעם השנייה היום לומר "אופס", מצאתי את עצמי יושבת על הכיסא כשגבי לרצפה ופניי לתקרה (שהייתה מלאה סימני שמן מכל החביתות שניסיתי לזרוק לאוויר ונכשלתי לתפוס). הרמתי את הכיסא והתנצלתי מספר פעמים, רצתי לכבות את הטיימר ואת האש.

הבטתי בתכולת הסיר, המראה לא היה מלבב: אחת הביצים נסדקה והחלבון שלה צף במי הסיר כחביתות קטנות המצחקקות ברשעות. בהרבה סבלנות ועדינות, שכללו גידופים שאני אמנע מלכתוב פה, הצלחתי לחלץ את השתיים הנותרות ולהשרות אותן במים קרים.

לקחתי אחת וחבטתי אותה בשיש, שמדי פעם העיר הערות כמו "את מפזרת קליפות" או "איי "כשהקליפה הייתה סדוקה היטב, התחלתי לקלף. עסק מפוקפק זה היה, לקלף את הביצה אשר קליפתה התנגדה בתוקף לרעיון. עשיתי את מיטבי, אך הקליפה העקשנית כנראה לא מצאה את מיטבי מן המשובחים במיוחד, ולכן לקחה יחד איתה גם את החלבון האומלל. כשהתהליך המייאש סוף סוף נגמר, נשארנו אני והחלמון. החלבון הוקרב בעת הקילוף, זה היה בלתי נמנע.

משכתי בכתפי, לא נורא, הצהוב הוא החלק הטעים, ושמתי את כל החלמון בפי. זאת הייתה טעות. לחלמון יש מן תחביב משונה להדביק את חלקו העליון של הפה יחד עם התחתון. קיללתי בליבי, שכן לדבר לא הייתה אפשרות כעת.

לקחתי את הביצה האחרונה, שישבה לבדה בסיר והעמידה פנים של חפה מפשע. היא נראתה תמימה באופן מחשיד. לאחר כמה חבטות בשיש, שהגיע לשיא הערותיו כעת והחל לתת טיפים מטופשים על ימין ועל שמאל, התחלתי לקלף את הביצה. הקליפה ירדה בקלות כזאת, עד שזינקו גבותיי מעלה בפליאה.

במגע יד אחד ירדה הקליפה מהביצה, והשאירה אותי המומה, אבל ההלם נעלם באותה מהירות שבה הופיע. הביצה הייתה מצופה כולה בשכבה הדקה, המחוספסת מעט, המגעילה, הקרום העוטף את הביצה הבלתי ניתן להורדה בעליל. היא חייכה בסיפוק, היא ניצחה. נאנחתי, "כשהחיים נותנים לך קרום של ביצה, תזמין פיצה".

''הנבחרים'' מאת לאה גולדברגר

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

הוצאתי את הפתק היומי מהמעטפה. "נבחרת, הדירה שלך נשרפה כליל. לא נותר לך רכוש או מקום לשהות בו."
עצמתי את עיניי ונשמתי עמוק, מנסה כבכל בוקר לחשב מסלול חיי מחדש לאור הגורל היומי שלי. המסלול שלי לא כולל פתקי הפתעה שבהם אני מקבלת במפתיע ירושה גדולה או מתחתנת עם אביר על סוס לבן. אני נבחרת. מדי בוקר אני מתייצבת בלשכה כדי לדעת מה טמון בגורלי. זכיתי לשאת בצרות המתרגשות ובאות לעולם ובכך לחסוך אותן מאנשים טובים שחייהם דבש. אני בת 40. בשלב שבו אנשים מגיעים למשבר גיל הארבעים, אני מבינה שכל 40 שנותיי עלי אדמות הן משבר אחד רצוף. נבחרתי. עייפתי.

להמשיך לקרוא

''התחלה חדשה'' מאת רוני לייזר

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

יומני היקר, אני כותבת לך כי אין לי כל כך עם מי לדבר. לפני שבוע בדיוק  התחלתי את כיתה ו' ולא כל כך השתלבתי בכיתה. טוב, בכלל לא. אתה זוכר שבקיץ הוריי החליטו להעביר אותי לכיתה חדשה ולבית ספר חדש כדי לפתוח את השנה ברגל ימין אחרי השנים האחרונות. לא היה לי טוב בכיתה הקודמת, הייתי בודדה, במילים אחרות פשוט הייתי אוויר שתופס יותר מדי מקום  בשביל שאר הילדים.

להמשיך לקרוא

''זכוכית'' מאת גל אדם

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

יש עכשיו קיר של זכוכית בינינו לבינם. בנינו אותו כדי לשמור על עצמנו, זה מה שמלמדים בבית הספר וזה מה שאמרו בחדשות כשהזכוכית הופיעה. אבל זה שקר, לא בנינו את הזכוכית כמו שבונים קיר של בית בעזרת הידיים, ואנחנו גם לא יודעים איך לפרק או להעלים אותה.

להמשיך לקרוא

''המכשפה והנווד'' מאת יעל ריכרדסון

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

טוב, לפני שאני אתחיל לספר לכם את הסיפור ההזוי הזה, תנו לי להסביר לכם משהו. כשאתם חושבים על מכשפות, עולים לכם לראש דברים בסגנון של: קדרה שחורה, חתול שחור סמור פרווה ומטאטא חצי שרוף, נכון? אז זהו שלא! בואו ואני אסביר לכם קצת על מכשפות (מהסוג האמיתי כמובן).

להמשיך לקרוא

''מכתב בבקבוק'' מאת שיר יהודאי

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

''זר של סיגליות, בריכת נרקיסים.. וגינה של וורדים באופק..''.
השמיים נצבעו אט אט בצבע כתמתם, ובאופק נראה פס בהיר של וורוד. הגלים התכולים התנפצו בקצף על הסלעים, ונשברו בקו החוף. ישבתי על החול הזהוב, טובלת את רגליי היחפות במים הקרירים והצלולים, מתענגת.

להמשיך לקרוא

''פיצה'' מאת רתם גינת

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

הן ישבו במקרר בתוך קופסת קרטון מרווחת. פעם שכנו בקופסה שתים עשרה ביצים, אך כעת היו שם רק ארבע. הן שוחחו על הא ועל דא והתלוננו על הקור, על החושך, ועל הירקות במגירה שהיו שרים קריוקי כל שני וחמישי.

להמשיך לקרוא

עומס קבוצתי / אח קטן מאת מרגלית שביט-ידיד

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

תמיד היא רצתה , קיוותה שיהיה לה אחד מיוחד משלה , שתהיה גאה בו שישקף לה משהו מעצמה.  לאחר צירי מוח ממושכים וירידת רעיונות פתאומית , הוא סוף סוף נולד : רעיון לסיפור קצר.

להמשיך לקרוא

''סבתא חילה'' מאת סיגל פישביין

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

אני עומדת לבדי מול המצבה, מביטה מטה ורואה רק את אצבעות הרגליים כי את היתר מסתירה כבר הבטן. הרבה השתנה בשני העשורים שחלפו מאז ועם זאת הרבה מאוד נשאר בדיוק אותו דבר.
זה היה בצהרי יום שישי, ימים בודדים לאחר יום הולדתי השלושה עשר.

להמשיך לקרוא

''הקוקיה'' מאת ליאת גרין

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

כבר זמן רב שאני מתכננת לסדר מחדש את הארון בסלון. הצטבר אבק רב והבובות החלו לנוע באי נוחות. את הארון קניתי בשוק האיכרים בבנגקוק. הוא עשוי משכבות שונות של עץ שמעניקות לו מראה עתיק במיוחד. דלתות הזכוכית השקופות מאפשרות לבובות לצפות במתרחש בבית, ומאפשרות לי לצפות בעולמן.

להמשיך לקרוא


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד