עוד שבוע של קיץ מודיעיני הגיע לסיומו, עם שלל אירועים מהנים מדי יום, קרוב לבית. ואנחנו מתחילים את השבוע ה-5 בסופ"ש עם שבת בעיר ורוקדים במוצ"ש
השריפה שהתחוללה ביום חמישי האחרון בגבעת התיתורה השמידה דונמים רבים של צמחייה, והפכה את הגבעה הירוקה של העיר לגבעה שחורה מפחם. בחודשים הקרובים יחלו העבודות לשיקום הגבעה. חבר המועצה ומחזיק תיק תיירות ושימור אתרים, שמעון גואטה, עדכן כי העירייה החלה לאחרונה בקידום תכניות להנגשת גבעת התיתורה לטובת כלל האוכלוסייה, ושהוא מלווה את הפרויקט בחודשים האחרונים.
כזכור, לפני כשנה הקימה העירייה צוות תכנון עם רשות העתיקות והחברה להגנת הטבע, שמטרתו הייתה ליצוק תוכן לאתר, מתוך תפיסה ומטרה לחזק את הקשר של התושבים לאתרי המורשת בעיר, ולהנגישו לכלל הציבור.
שדרוג גבעת התיתורה נעשה תוך מתן דגש על שלושה אלמנטים מרכזיים: תיירות, חינוך וקהילה. מבחינת תיירות: הפיכת הגבעה לאתר טבע ומורשת יהודית, כאשר מוקדי המשיכה המרכזיים בגבעה יהיו הנוף הייחודי, הפריחה והמורשת של המקום. מבחינת חינוך: פיתוח מרכז מורשת התקופה החשמונאית שיהיה מרכז למידה וחקר בנושאי חי וצומח, ויאפשר מפגש עם האדם והמורשת. במקום יתקיימו תכניות חינוכיות וביוטופים. מבחינת קהילה: מרחב לפעילות קהילתית המעוררת גאווה מקומית ושייכות למורשת.
הצוות הגיש למשרד התיירות בקשה לקבלת תקציב, וכאמור לפני מספר חודשים התבשרה העירייה כי לטובת הפרויקט יוקדשו כ-7.5 מיליון שקלים, שיגיעו ממשרדי הממשלה השונים ובהם הקרן לשמירה על שטחים פתוחים.
בין היתר, העבודות בגבעת התיתורה יכללו שיקום שולי הגבעה ושטחים מופרים, בניית טרסת אבן, נטיעת עצי בוסתן, בניית רחבת כניסה, סלילת שביל טיילת היקפי עם תאורה נמוכה, סלילת שביל טבעתי מונגש, הסדרת שבילים מקשרים ושבילי טיול, פינות ישיבה, מצפורים לנוף, מרחבי למידה בטבע, הסדרת חנייה נגישה, שיקום צמחי, נטיעות ושתילות.
וכן פרויקט חינוכי משותף למינהל החינוך ורשות העתיקות במהלכו תלמידים מ-15 בתי ספר בעיר (יסודיים ועל יסודיים) יחלו בלימודי ארכיאולוגיה (מותאמים לרמת הגיל), אשר ישלבו למידה תיאורטית בכיתה לצד לימודים מעשיים. תלמידים אלה יעלו לגבעה וביחד עם נציגי רשות העתיקות יבצעו חפירות באתר חפירות המיועד לתחום לימוד חשוב זה, במטרה להביא לחשיפת ממצאים ארכיאולוגים.
לאחר שיקום הגבעה, תונגש התיתורה לטובת מבקרים והיא תאפשר חיבורים רבים בין העיר לגבעה על ידי שבילים ברמות פיתוח שונות. מדרג השבילים המגוון יאפשר חוויות ופעילויות שונות בפארק לאורך כל היממה: הליכה, ספורט וטיולי שוטטות.
את המידע אודות הגבעה, ההיסטוריה שלה ובעלי החיים והצמחייה שעליה, יוכלו המבקרים לקבל מ-"מודי", הדמות המודיעינית שמלווה את אתרי הטבע והמורשת של העיר. לאורך כל שבילי התיתורה יוצבו שלטי הסבר והמחשה, כאשר בכל שלט יוטבע סימון QR, שיאפשר קבלת מידע נוסף מאתר האינטרנט של העירייה, וכן יאפשר למטיילים לקבל מידע באמצעות הטלפון החכם שברשותם, נוסף על המידע שנמצא בשלטים.
כמו כן, כידוע, תל התיתורה התברך בממצאים ארכיאולוגים בקנה מידה ייחודי, והעירייה בחרה לבצע פעולות שימור לכל האלמנטים ההיסטוריים בכדי לשמרם גם לדורות הבאים. כך, במסגרת העבודות תבוצע הנגשה לקהל הרחב גם של האלמנטים ההיסטוריים הייחודיים שנמצאים על הגבעה ובהם הקולומבריום, מערת הקבורה, מקווה הטהרה ועוד מתקנים היסטוריים שיונגשו לציבור, ובכך יחזקו את החוויה למטיילים, כאשר את חלק מהמתקנים ניתן יהיה להשמיש מחדש וכן הלאה.
ראש העיר, חיים ביבס: "גבעת התיתורה היא סמל החיבור בין מודיעין הקדומה וההיסטוריה המפוארת של חבל הארץ הזה לבין העיר הקיימת היום. בגבעה ישנם ממצאים היסטוריים וארכיאולוגים רבים מתקופות החשמונאים והמטיילים הרבים המגיעים אליה יכולים ליהנות מפינה ירוקה וייחודית במרכז העיר. גם אני מטייל לא פעם באזור ונהנה בכל פעם מחדש לגלות את הגבעה והפינות הייחודיות בה, ומנגד להשקיף אל העיר ולראות את המשך בנייתה והתפתחותה. לכן זה טבעי מאוד שאנחנו, בשיתוף עם כל הגורמים הרלוונטיים לרבות הארגונים הירוקים, פועלים כבר מספר חודשים לגיבוש תכנית עבודה שתהפוך את הגבעה לאתר טבע עירוני מהמתקדמים בישראל בכל הקשור לתחום הנגישות."
חבר המועצה ומחזיק תיק תיירות ושימור אתרים, שמעון גואטה: "בשנים שאני גר במודיעין, גבעת התיתורה נשרפה כליל מספר פעמים, אבל תמיד בסוף הטבע מנצח וגבעת התיתורה תחדש את עצמה בחזרה ותפרח במלוא עוצמתה. גבעת התיתורה ידעה בעברה מלחמות, שריפות וחורבן, אבל תמיד היא השתקמה והפכה לפנינה ירוקה וחלק בלתי נפרד מהעיר. כך יהיה בעתיד, הן על ידי הטבע והן בעזרתנו. לשמחתי, לאחרונה אושר תכנון פיתוח ושימור הגבעה על ידי רשות העתיקות ובנוסף, ואולי הכי חשוב, אנחנו ננגיש את התיתורה לילדי העיר על ידי פיתוח כיתות לימוד בטבע וביצוע חפירות ארכיאולוגיות של תלמידי בתי הספר עם רשות העתיקות – חיבור מיטבי של העבר עם העתיד."
25/07/2024 י"ט תמוז תשפ"ד
עוד שבוע של קיץ מודיעיני הגיע לסיומו, עם שלל אירועים מהנים מדי יום, קרוב לבית. ואנחנו מתחילים את השבוע ה-5 בסופ"ש עם שבת בעיר ורוקדים במוצ"ש
24/07/2024 י"ח תמוז תשפ"ד
בחמישי, 12.9.24 יתקיים מרוץ הלילה הרביעי של מודיעין מכבים רעות. המרוץ יכלול מסלולי ריצה מגוונים, מוזיקה ואפקטים מיוחדים שיהפכו את הריצה בשדרת מרכז העיר לחוויה ייחודית
24/07/2024 י"ח תמוז תשפ"ד
מארגני טיולי בוטיק מרחבי הארץ השתתפו בסיור חשיפת אירוח ביתי במודיעין מכבים רעות, כחלק מתוכנית קידום התיירות בעיר, אשר שמה דגש על ההון האנושי כמשאב מרכזי בנוסף לאתרי הטבע והמורשת הייחודיים
25/07/2024 י"ט תמוז תשפ"ד
בימים אלה העירייה נערכת להשלים את הפרויקט להתקנת הצללות במגרשי ספורט בבתי ספר היסודיים במטרה לשפר משמעותית את חווית השהייה והמשחק בכל תנאי מזג האוויר
24/07/2024 י"ח תמוז תשפ"ד
תנועת ''ישראל חופשית'' מפרסמת את מדד השבת העירונית, לפיו העיר מודיעין מכבים רעות נמנית בין הערים המובילות במדד, עם 5 נקודות מתוך 6
24/07/2024 י"ח תמוז תשפ"ד
הגיעו לסיומן עבודות נרחבות לשדרוג תאורת הרחובות והפארקים ברחבי העיר שמטרתן ייעול משאבים, חיסכון כלכלי ושמירה על הסביבה, בין השאר, על ידי החלפת גופי התאורה לתאורת לדים
17/07/2024 י"א תמוז תשפ"ד
בסוף השבוע מחכים לכם במסיבת מזרקות, סיפור לפני שבת ומופע הצדעה לצה"ל. ובהמשך השבוע: טיול אופניים, הפנינג רטוב לכל המשפחה, פארק קולנוע, רינת גבאי ועוד
16/07/2024 י' תמוז תשפ"ד
יחידת החילוץ וההצלה העירונית, המורכבת מתושבות ותושבי העיר סיימה הכשרה מקצועית שעסקה באיתור וחילוץ לכודים מתחת להריסות במקרה של קריסת מבנים כתוצאה מרעידת אדמה או פגיעת טילים
16/07/2024 י' תמוז תשפ"ד
לקראת שנת הלימודים החדשה, מבצעת העירייה פרויקט רחב היקף לצביעה מחודשת של סימוני כבישים ומתחמי "נשק וסע" בכל רחבי העיר. העבודות מבוצעות בשעות הלילה על מנת למזער את שיבושי התנועה
16/07/2024 י' תמוז תשפ"ד
העמדות העירוניות לתיקון אופניים שודרגו והן משמשות את רוכבי הדרך הרבים, שנהנים מפעילות ספורטיבית בשבילי האופניים והגעה ממקום למקום באורח חיים בר קיימא
17/07/2024 י"א תמוז תשפ"ד
השבוע נערך טקס חנוכת מבנה תחנת מד"א החדש בעיר. בתחנה החדשה יוכלו עשרות עובדים ומאות מתנדבי מד"א להעניק מעטפת רפואית רחבה ומקצועית לתושבי העיר ואשכול מודיעין
17/07/2024 י"א תמוז תשפ"ד
אירועי קיץ מודיעיני ממשיכים עם שלל פעילויות ומופעים קרוב לבית. בסוף השבוע מוזמנים לסיפור לפני שבת, שבת בעיר ורוקדים במוצ"ש. ובשבוע הקרוב שלל פעילויות לכל המשפחה
11/07/2024 ה' תמוז תשפ"ד
חברת BDI Coface פרסמה את דירוג הרשויות המקומיות בעלות היציבות הפיננסית הטובה בישראל נכון לשנת 2022. על פי הדירוג, ניצבת עיריית מודיעין מכבים רעות בעשירייה הפותחת
11/07/2024 ה' תמוז תשפ"ד
השבוע החלו עבודות לריצוף מפרצי חנייה ושינויים גאומטריים, בשכונת הנביאים. מדובר בפרויקט נרחב של עבודות ריצוף מפרצי החנייה משני הצדדים לאורך כל רחוב אלישע הנביא
10/07/2024 ד' תמוז תשפ"ד
בעונת הקיץ בריכה ביתית מהווה אטרקציה נעימה, אך יש בכך גם סכנה של ממש אם הדבר נעשה ללא בדיקה מקצועית מתאימה. לפניכם הבהרות מינהל ההנדסה להצבת בריכות
10/07/2024 ד' תמוז תשפ"ד
השירות הווטרינרי העירוני מפרסם בימים אלה הנחיות וטיפים לתושבים לגבי האכלת חתולי קהילה או בשפה העממית "חתולי הרחוב"
11/07/2024 ה' תמוז תשפ"ד
בואו ליהנות מקיץ מודיעיני: חמישי 4.7.24 הפנינג הוקרה לכוחות הביטחון. שישי 5.7.24 מסיבת מזרקות בענבה וסיפור לפני שבת על הדשא ובשבת 6.7.24 לילות ענבה בחגיגה יוונית
09/07/2024 ג' תמוז תשפ"ד
השבוע הסתיימה שנת הלימודים עבור ילדי הגנים ותלמידי בתי הספר היסודיים. 14,547 תלמידים נרגשים יצאו לחופש הגדול, רבים מהם ישתתפו בתוכנית הגנים ובתי הספר של החופש הגדול
07/07/2024 א' תמוז תשפ"ד
ביום שישי 28.6.24 התקיים טקס הנצחה לקריאת משעול לזכרו של בן העיר, סמ"ר נדב עזרא ז"ל, שנפל בשירותו הצבאי. בטקס השתתפו בני המשפחה, חברים ותושבי העיר שבאו לחלוק כבוד
04/07/2024 כ"ח סיון תשפ"ד
כמעט מאה אלף פרחים עונתיים יישתלו ברחבי העיר בקיץ. הפרחים העונתיים מתאימים לעונת הקיץ תחת שמש ישירה ומקשטים את חזות העיר בכיכרות ובמקומות מרכזיים