נתיב הנחיתה מעל מודיעין: תשובות בנובמבר

21/09/2009 ג' תשרי תש"ע

ביום חמישי, 10/09/2009, הגיע שר התחבורה, ישראל כ"ץ למודיעין, מכבים-רעות, לביקור ראשון בתפקידו כאשר יחד עימו הגיעו כל צמרת משרד התחבורה: מנכ"ל המשרד יעקב גנות, מנכ"ל רכבת ישראל חקי הראל, נציג ממע"צ, מנכ"ל רש"ת קובי מור ובכירים מרת"א ומנהלת המחוז מטעם משרד הבינוי והשיכון, רבקה אבלסון. את הפמליה קיבל ראש העיר, חיים ביבס, סגניו חנן ברנשטיין ומויש לוי ובכירי העירייה.

בישיבה שנערכה בעירייה ערך ראש העיר סקירה כללית קצרה על העיר ואחריה עבר לפירוט הנושא התחבורתי של העיר בדגש על מצב התחבורה היום והתכנון העתידי.

ראש העיר דיבר על הצורך בפתיחת כביש מספר 3 הבינעירוני שחיבר בין כביש ירושלים תל אביב לבין כביש 443 ונסגר בשנת 2000 בשל אירועי האינתיפאדה השנייה, ועל נחיצותו לתושבי מודיעין כמו גם נהגים אחרים שמשתמשים כברירת מחדל בשדרות החשמונאים ובכך מגבירים את העומס בכבישי העיר, את מאבק העירייה נגד תאונות הדרכים, וכן עלה בהרחבה נושא מאבק העירייה לשינוי מסלול נחיתת המטוסים מעל פני העיר.

לאחר מכן הציג ראש העיר בפני השר את תוכניות התחבורתיות של העירייה "בדרך כלל אומרים אנחנו צריכים לתכנן תוכניות עתידניות שעדיין לא מיושמות", אמר ביבס לשר כ"ץ, "אצלנו כל התוכניות מוכנות רק צריכות את האישור של משרד התחבורה בין אם באישור עקרוני ובין במתן תקציב".

פגישת עבודה עם שר התחבורהפגישת עבודה עם שר התחבורה

בין יתר הבקשות שהעלתה העירייה היה פיתוח נופי של כביש 431, שסלילתו הושלמה אולם פיתוח הנוף טרם הושלם –השר השיב כי באופן ראשוני יש לבצע את העבודות בקטע הכביש מרחוב יצחק רבין ועד גשר כביש 3 העירוני (המחבר את שכונת אבני חן).

ראש העיר, כאמור העלה את סוגיית כביש מספר 3 הבינעירוני וטען כי סגירתו הפכה את שדרות החשמונאים לכביש בין עירוני דה פקטו מה שהביא לשחיקה מוגברת של הכביש. בנושא זה התקיים דיון ארוך בנוגע לאפשרות לפתוח מחדש את כביש 3. השר כ"ץ הורה לעובדי משרדו לבחון את האפשרות וכמו כן הורה לנציג מע"צ לבצע קרצוף וריבוד מחדש באופן מיידי לשדרות החשמונאים.

בנוסף אישר המשרד את הפיכת כיכר מכבים לכיכר דו-מסלולית כחלק מהפתרון להקטנת עומסי התנועה שקיימים במקום מידי בוקר ביציאה מרעות ומכבים.

בנוגע לתחבורה הציבורית עמד ראש העיר על הצורך בהקמת מרכז תחבורה וחניון תפעולי לאוטובוסים ומשאיות. הוסכם כי נציגי העירייה ישבו עם האחראי לתחבורה הציבורית במשרד התחבורה ויכינו מודל להפעלת מרכז התחבורה.

המרכז שעתיד לקום במרכז העיר מול קניון עזריאלי, נמצא בימים אלו בבנייה מתקדמת כאשר הרעיון הוא שהעירייה לא תממן את תפעול המרכז והחניון אלא יזם שייקח את הנושא על עצמו.

בנוגע לקירוי תחנות אוטובוס בעיר ראש העיר ביקש וקיבל מימון של 85% מסך עלויות התקנת 25 תחנות אוטובוס בעיר.

בנושא הרכבת בעיר ציין ביבס כי למרות שהתשתית הוכנה, הוחלט שלא לחבר את תחנת הרכבת העירונית עם הקו הישיר בין ירושלים לתל אביב. השר הסכים עם עמדת ראש העיר ואמר כי לא יעלה על הדעת שיהיה קו בין תל אביב וירושלים שלא יחבר את מודיעין מכבים רעות.

נציגי הרכבת ומשרד התחבורה הסבירו כי נושא זה הוקפא בשל הקיצוצים, אך עם זאת הבהירו כי עד למועד פתיחת הקו בשנת 2013 יהיה ניתן לבחון בשנית הפשרת מיזם זה. עם זאת הובהר כי קו רכבת בין מודיעין לירושלים יפעל, רק שהוא לא יהיה חלק מהקו המהיר בין ירושלים לתל אביב.

ראש העיר חזר בדיון זה על בקשה שהעביר סגנו, חנן ברנשטיין לפתיחת קו מנתב"ג לבאר שבע לטובת ציבור הסטודנטים והחיילים תושבי העיר. נציגי המשרד השיבו כי מהלך זה לא יוכל לצאת לפועל עד שלא ייכנסו לפעילות מסלולים נוספים שעל פי הערכה ייפתחו בשלהי 2011. בעניין ההסעות לדרום הארץ נמסר לעירייה כי ייפתח קו אוטובוס ממודיעין, מכבים-רעות לצומת ביל"ו שישמש נקודת קישור טובה עבור אלו המעוניינים לנסוע לדרום.

נושא נוסף שעלה לדיון היה בנוגע להפעלת מוניות שירות לקווים בינעירוניים. האחראי על התחבורה הציבורית הסביר כי בהתאם להסכמים שנקבעו לא ניתן לשנות את הנעשה כיום בתחום מוניות השירות עד לשנת 2010 ורק לאחר מכן תעשה בדיקה האם יש אפשרות להוסיף מוניות שירות שיפעלו בעיר ויקשרו אותה לתל אביב בדומה להפעלת הקו היום לירושלים.

בעניין הפורמאלי ביקש ראש העיר וגם קיבל את סמכויות התמרור העירוניות. משמעות הדבר היא הפחתת הבירוקרטיה של הגשת בקשות לשינוי תמרורים בעיר. בנוסף נתקבל גם אישור לפתיחת מרכז רישוי בעיר.

עוד נידון בישיבה בקשת העירייה לביטול מחלף שילת במתכונתו הנוכחית כאשר השר ביקש לבחון מחדש את הנושא, זאת למרות התנגדות חלק מפקידי משרדו. בין החלופות שהציע ראש העיר, חיים ביבס היה להקים מחלף קטן יותר, מסוג יהלום (בדומה לזה שבמחלף הסירה) כאשר סכום כסף שייחסך יושקע בבניית כביש מספר שלוש הבינעירוני.

שר התחבורה וראש העירשר התחבורה וראש העיר

נתיב הנחיתה מעל העיר: תשובות יתקבלו בנובמבר

הנושא המרכזי שעמד על הפרק בעת ביקור שר התחבורה היה מאבקה של העירייה, בראשות חיים ביבס והתושבים נגד ההחלטה לקיים נחיתות מטוסים מעל פני העיר מודיעין, מכבים-רעות.

במהלך הדיון, הסביר ראש העיר לשר את השתלשלות האירועים החל מהקיץ האחרון עד לימים האחרונים ואמר כי כיום, בניגוד לעבר הוא רואה כי יש הידברות הדדית בין העירייה והתושבים לבין רת"א ורש"ת.

"חבל שלא היה כך מלכתחילה", אמר ביבס לשר, "אולם היום אנחנו רואים שיש הידברות וניסיון כנה מצידם של רת"א ורש"ת לשנות את נתיב הנחיתה משמי מודיעין מכבים רעות".

ביבס ציין כי למעשה רת"א בוחנת בימים אלה שלוש אפשרויות שונות לפתרון המצב. האפשרות הראשונה היא זו המקורית כאשר לפיה המטוס יעבור מעל שמי העיר. השנייה היא חלופה אותה הציעה העירייה העוברת מעל השטחים הלא מאוכלסים של העיר, מעל אזור המלאכה.

החלופה השלישית הנבדקת היא החלופה המזרחית העוברת בשטח המחבר בין מודיעין למכבים, כאשר היא עוברת מעל מספר שכונות קטן יותר מהתוכנית המקורית.

מנכ"ל רש"ת, קובי מור אישר למעשה את דברי ראש העיר וסיפר כי במהלך הימים האחרונים נערכות טיסות מבחן בשמי העיר כאשר במהלך חודש נובמבר הקרוב ייערכו טיסות סימולציה נוספות שייבחנו את הנתיבים השונים בתנאים שונים ומהם ייבחר הנתיב שיהווה האופציה הנוחה לטייסים אך לא פחות חשוב הבטוחה ביותר עבור תושבי העיר.

שר התחבורה, שסיפר כי הוא עצמו גר בישוב כפר אחים הנמצא בסמוך לשדה תעופה חצרים, סיכם ואמר כי הוא מאמין כי הבדיקה שתיערך במהלך חודש נובמבר תביא למציאות נתיב נחיתה שמחד לא יפגע בחיי העיר ומאידך לא יפגע בבטיחות המטוס והנוסעים.

בתום הדברים ערך שר התחבורה מפגש עם נציגי "שמיים נקיים" דוד בן שימול, אלי גל, מתנאן שלום, יקי בז'ה ואורלי בן שלמה, למספר דקות במהלכן הסבירו התושבים לשר על מאבקם כאשר בן שלמה העניקה לשר קובץ חתימות של אלפי תושבי העיר המוחים על ההחלטה להעביר את נתיב הטיסה מעל העיר מודיעין, מכבים-רעות, ובן שימול הקריא בפני השר מכתב של אור, תלמיד בית הספר יחד שביקש ממנה למנוע מעבר מטוסים במי העיר. ואף העניק לו את המכתב.

לזכרם של הנופלים והנרצחים

06/12/2023 כ"ג כסלו תשפ"ד

העיר מודיעין מכבים רעות מרכינה את ראשה המומה וכואבת את מותם של חיילי ותושבי העיר, שנהרגו כתוצאה מהתקפת הטרור בעוטף עזה ובמלחמת "חרבות ברזל"

להמשיך לקרוא

הכשרה לכיתת הכוננות

06/12/2023 כ"ג כסלו תשפ"ד

המחזור הראשון של מתנדבי כיתת הכוננות העירונית סיים הכשרה מיוחדת, בהובלת אגף הביטחון בעירייה, שארכה שלושה ימים שכללו מטווחים, הדרכות ותרגולים בלוחמה בשטח בנוי עירוני ועוד

להמשיך לקרוא

הכשרה לכוננות רפואית

06/12/2023 כ"ג כסלו תשפ"ד

ביום שישי האחרון התקיים בעיר אימון הכשרה של כ-40 רופאים ורופאות תושבי העיר, אשר התנדבו לכיתת כוננות רפואית שהוקמה לאחר פרוץ המלחמה ופועלת לצד צוותי הביטחון העירוניים

להמשיך לקרוא

עדכון: חידוש הלחימה

03/12/2023 כ' כסלו תשפ"ד

עם התחדשות הלחימה באזור רצועת עזה, העירייה נמצאת בקשר עם פיקוד העורף ובהתאם להערכות המצב,  מערכת החינוך בעיר פועלת כסדרה בשגרת חירום וללא כל שינוי מהימים האחרונים

להמשיך לקרוא

קיר למען החטופים

29/11/2023 ט"ז כסלו תשפ"ד

צוות אומנות ותלמידי שכבת י"ב של מגמת אמנויות העיצוב בבית הספר עירוני ה' ע"ש יצחק נבון, יצרו קיר למען החטופים והחטופות בכניסה לבית הספר

להמשיך לקרוא

עצרת זיכרון לחללי ונרצחי המלחמה

03/12/2023 כ' כסלו תשפ"ד

ביום ראשון 26.11.23, ערכו תלמידי שכבת י''ב בבית הספר עירוני ב' ע''ש יצחק רבין, עצרת זיכרון ותפילה מרגשת לחללי ונרצחי מלחמת חרבות ברזל

להמשיך לקרוא

התקנת תחנות אוטובוס מקורות

29/11/2023 ט"ז כסלו תשפ"ד

העירייה התחילה בהתקנת תחנות אוטובוסים מקורות בשכונת מורשת החדשה. שתיים ברחוב עמק חפר ושש ברחוב גולדה מאיר. בנוסף יותקנו שתי תחנות מקורות בשדרות הרכס בפארק הטכנולוגי

להמשיך לקרוא

חנוכיף של קייטנה

03/12/2023 כ' כסלו תשפ"ד

עמותת סחלבים העירונית תפעיל במהלך חופשת חנוכה את תוכנית "ניצנים בחופשות" עבור ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ג'. זאת לצד מגוון מחנות ספורט וסדנאות העשרה.

להמשיך לקרוא

עדכון שריפת פסולת

23/11/2023 י' כסלו תשפ"ד

לאחר שכוחות הצבא פעלו לכיבוי שריפות הפסולת במוקדי השריפה, חלה ירידה ברמות זיהום האוויר. במקביל נפגש ראש העיר עם השרה להגנת הסביבה על מנת לוודא כי התופעה תופסק לאלתר

להמשיך לקרוא

יצירה מעוררת תקווה על מגדל המים

21/11/2023 ח' כסלו תשפ"ד

נחנכה יצירה מרגשת על קיר מגדל המים במחלף עינב. עוברים ושבים יוכלו להתרשם מציור ענק מימדים של האמן הלל לזרוב ובו דמויות חיילי צה"ל ודגל ישראל

להמשיך לקרוא

צעדת משפחות החטופים בעיר

21/11/2023 ח' כסלו תשפ"ד

ביום חמישי 16.11.23 הגיעו משפחות החטופים לעיר מודיעין מכבים רעות, במסגרת הצעדה שעשו לירושלים, על מנת לזעוק את כאבן והדרישה שיחזירו את יקיריהן השבויים בעזה, הביתה

להמשיך לקרוא

משפחות משרתי המילואים

23/11/2023 י' כסלו תשפ"ד

עיריית מודיעין מכבים רעות ממשיכה לפעול למען משפחות משרתות ומשרתי המילואים והשבוע הפיצה שאלון למשפחות בהן משרת בן או בת המשפחה במילואים, שמטרתו מיפוי הצרכים השונים שלהן

להמשיך לקרוא

מרכז איסוף ציוד וריהוט

21/11/2023 ח' כסלו תשפ"ד

בזכות תרומות למרכז איסוף ציוד וריהוט למשפחות מפונות, רוהטו 15 דירות ריקות בעיר בהן גרות המשפחות. ממשיכים לתרום ציוד, שינוע, מיון ואריזה

להמשיך לקרוא

צעדת משפחות החטופים תעבור במודיעין

19/11/2023 ו' כסלו תשפ"ד

מטה משפחות החטופים הודיע, כי צעדת המשפחות של החטופות והחטופים תעבור במודיעין מכבים רעות מחר, יום חמישי, 16.11.23 בשעה 13:30

להמשיך לקרוא

הנגשת שירותי העירייה לציבור החירשים

14/11/2023 א' כסלו תשפ"ד

עיריית מודיעין מכבים רעות מנגישה את שירותי העירייה לציבור החירשים דוברי שפת הסימנים באמצעות יישומון שמאפשר לשוחח עם מוקד השירות

להמשיך לקרוא

עדכון מפגע השריפות

09/11/2023 כ"ה חשון תשפ"ד

בהמשך למכתב ראש העיר הודיע המינהל האזרחי כי כוחות הצבא החלו לטפל במוקדי השריפה ועל פי הערכות הצבא, מפגע הריח צפוי להיפסק בימים הקרובים

להמשיך לקרוא

עדכון תושבים 9.11

09/11/2023 כ"ה חשון תשפ"ד

מאז פרוץ המלחמה העירייה פועלת במצב חירום. מערך האבטחה בעיר התרחב, מערכת החינוך פועלת בשגרת חירום, בנייה, תברואה ניקיון ועוד. היכנסו להתעדכן

להמשיך לקרוא

הרחבת מערך האבטחה העירוני

09/11/2023 כ"ה חשון תשפ"ד

מפרוץ המלחמה, פעלה העירייה, להקמת כוח כוננות עירוני חמוש, במטרה לעבות באופן מהיר ומשמעותי את מערך הביטחון בעיר. עד כה הוקמו 4 כיתות ובימים אלה פועלת העירייה להקמת כיתות נוספות.

להמשיך לקרוא

הצללות במגרשי ספורט במוסדות חינוך

07/11/2023 כ"ג חשון תשפ"ד

הסתיימו העבודות להתקנת הצללות בבתי הספר היסודיים, אסיף וחוט השני, שמצטרפות לעבודות ההצללה שבוצעו בבתי הספר היסודיים יחד וענבלים במסגרת תוכנית עבודה רב שנתית

להמשיך לקרוא

מחכים לשובם הביתה

07/11/2023 כ"ג חשון תשפ"ד

מיצג עירוני אור קולי עם תמונותיהם של החטופים והחטופות השבויים בעזה מוקרן על קיר מוזיאון מורשת החשמונאים מדי יום בשעות הערב במטרה לעלות למודעות ולחבק את משפחות החטופים

להמשיך לקרוא


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד