חנוכת גבעת אשון

08/10/2023 כ"ג תשרי תשפ"ד

בשל המצב הבטחוני הארוע נדחה עד להודעה חדשה.

ביום שני 9.10.23, ייחנך האתר הארכיאולוגי הייחודי - גבעת אשון, עליו עמלו העירייה ורשות העתיקות בעבודות פיתוח ושימור, והתוצאה מרתקת. תכנון האתר נעשה על ידי אדריכלות הנוף בעירייה יחד עם אדריכל הנוף מטעם משרד גרינשטיין הר גיל – יוסי יפרח.

האתר ממוקם בליבה של שכונת מורשת, ומהווה בכך אתר ראשון מסוגו בארץ הטומן בחובו אוצרות קדומים כשמסביבו בנייני מגורים, המחברים יחד בין מודיעין העתיקה לעיר המודרנית.

באתר, שרידים המספרים את סיפורו של היישוב הקדום מהתקופה החשמונאית, ההלניסטית והרומית עם שרידים של בית חווה מוגן ואזור תעשייה שבו בית בד, גת, מקווה טהרה ומחסנים מתקופת החשמונאים שיש הסוברים כי שימשו גם את עולי הרגל לירושלים. בנוסף ניתן לראות באתר, שרידים של בית אחוזה מהתקופה הרומית ומערכת מסתור מימי מרד בר כוכבא.

חלק מן הממצאים המרגשים מוצגים במוזיאון מורשת החשמונאים הייחודי גם הוא בארץ, אשר מתעד ומשמר את השרידים הארכיאולוגיים שנמצאו במודיעין והסביבה, כשהכל מלווה בהסברים מפורטים על התקופות השונות. ממצא מרתק במיוחד שהתגלה בחורבת אשון אותו ניתן לפגוש במוזיאון הוא מזבח ארבע קרנות, אשר שימש ככל הנראה לפולחן ביתי בתקופה הרומית.

מעבר לעבודות השימור, נעשו עבודות פיתוח רבות בגבעת אשון בהובלת החכ"ל. האתר בנוי כמעגל עם מספר שבילים: בשביל החיצוני, טיילת ספורט שאורכה כקילומטר, פנימה יותר, שביל טיול היקפי באורך של כ-700 מטרים ובמרכז, במעגל הפנימי ביותר המהווה ליבה של הגבעה, שביל ארכיאולוגיה ראשי כ-500 מטרים. לאורכם של השבילים עמדות קוליות המספרות את סיפורה של הגבעה והשכונה, פינות ישיבה ומתקני משחק.

לרגל פתיחת האתר, תערוך העירייה הפנינג לכל המשפחה ביום שני 9.10.23, בין השעות 17:00 עד 19:00. ההפנינג יכלול תחנות יצירה לילדים של הטבעת מטבעות מתקופת החשמונאים והכנת פסיפס רימון בהשראת ממצא ארכיאולוגי באתר. כמו כן ייערך סיור מודרך להכרת הגבעה בכל חצי שעה.

נגישות – מרבית האתר מונגש במסלולי הליכה המתאימים לכיסאות גלגלים ועגלות. ישנם חלקים מסוימים של שרידים ארכיאולוגיים שאינם מונגשים.


להגעה לאתר יש לכתוב ביישומון ווייז - חורבת אשון.

חנייה: מרחוב אריאל שרון לרחוב חיים ויצמן 32 ( חונים בחניון התת קרקעי) ומשם ממשיכים ברגל לשביל כניסה לגבעה. בעירייה הדגישו כי החניון ייפתח בתקופה הקרובה לצורך הרצה, בשעות אחה"צ משעה 15:00 עד 20:00, בכל ימות השבוע.

גבעת אשוןגבעת אשון


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד