עץ הלימונים של תולי

24/04/2017 כ"ח ניסן תשע"ז

בישראל חיים ניצולי שואה עריריים רבים, שסיפוריהם אינם מוכרים לרבים ואינם מונצחים כלל. יוני אלבז, מורה בבית הספר העל יסודי עירוני א' כתב סיפור בשם "הלימון של תולי". הסיפור מספר על תולי (נפתלי רוזנצוויג), ניצול שואה ערירי, אותו פגש אלבז בנסיבות כואבות, ועל עץ הלימון שכה אהב.

הסיפור מתאר בצורה רגישה את פגישותיו של אלבז עם ניצול השואה, תולי, ועל עץ הלימון שאהב בבית האבות שבו גר. על אף שתולי לא היה איש פתוח לסביבתו בבית האבות בו שהה, פיתח תולי חברות הדוקה עם יוני ולמעשה בחר להיפתח אליו ולספר את סיפורו האישי. תולי סיפר ליוני על הדרך בה שרד את המלחמה ועל כך שכילד הוריו ומשפחתו נכחדה והוא נותר לבדו. עם חלוף הימים נוצרה בין השניים חברות הדוקה.

לפני מספר שנים הזמין אלבז את תולי לספר את סיפורו האישי לתלמידי השכבה בה לימד. תולי ויוני, וכל השכבה, ספרו את הימים לאחור לקראת הגעתו. כל השכבה הייתה דרוכה לרגע הגדול. גם תולי התרגש וספר את השעות, זאת הייתה הזדמנות פז לספר את סיפור הישרדותו. אך כשלושה ימים לפני התאריך המיועד, איבד תולי את הכרתו, נפל ומת, עם סיפורו האישי.

ליוני אלבז היה חשוב להנחיל בבית הספר את הנצחתו של תולי, ושל קהילת ניצולי השואה העריריים, ואת זאת הוא עושה, בין היתר, דרך הקראת הסיפור שכתב "הלימון של תולי" לכל תלמידי בית הספר מידי יום שואה, וכך עשה גם השנה.

לפני שלוש שנים החלה בבית הספר מסורת הנצחת ניצולי שואה עריריים סביב עץ לימון שנשתל בחצר בית הספר. עץ הלימון של תולי מנציח את תולי ואת הניצולים העריריים הנוספים שלא זכו לספר את סיפורם. גם השנה נערך בבית הספר טקס נלווה לטקס המרכזי סביב הלימון של תולי, שכבר מניב פירות. בבית הספר החלו עבודות להקמת בוסתן בו תהיה שדרת לימונים לזכרם של ניצולי השואה העריריים, במטרה "לזכור ולא לשכוח".

יום השואה 2017 בתיכון עירוני א'יום השואה 2017 בתיכון עירוני א'


לפניכם הסיפור. קריאה נעימה

הלימון של תולי - מאת יוני אלבז

בחצר בית האבות, שממה. מידי פעם נראה אחד הקשישים מתהלך לאט לאט בצעדים זהירים כמו בהליכה בשדה מכשולים. צריך להיזהר לא למעוד. בגיל שכזה כל מעידה יכולה להיות מעידה אחרונה. יש מי שהולך בגפו, יש מי שהולך עם הליכון ויש את תולי שהולך עם מקל הליכה מאלומיניום וידית פלסטיק, כזה מקל מהסוג הפשוט ביותר.

בחצר עומד לו עץ לימון, נטוי על צידו נתמך במקל, כמו מזדהה עם דיירי המקום, צמרתו הזעירה כפופה, מביטה אל האדמה. כך התיימר עץ הלימון לפאר את עגמומיות החצר ויושביה אך ללא הצלחה. ענפיו דקיקים, העץ הזה נראה שיודע להסתדר לבד, נמצא במחלקת עצמאים אבל נראה לחלוטין תשוש למרות גילו הצעיר.

ענפיו הרכינו מבט, משתחווים בהערצה לכל מי שהצליח לצאת לחצר, רוב ענפיו ערומים, ללא עלים, אך היו כאלו שנשאו לימונים זעירים שלמרות שלא הספיקו להתפתח, אך נראו כלימון לכל דבר.

תולי התקרב עם מקלו אל עץ הלימון, צעדיו זהירים, מגשש קודם עם המקל , מבטיח את הצעד הבא ומתקדם לאט. כשהתקרב מספיק, עמד והחליף מבט של תשוקה אל הפרי, הפרי נענה ברצון אך היה גבוה ורחוק. תולי עמד והתחבט עם עצמו מנסה למצוא פטנט להגיע אל הלימון. אחר כך הוא חיפש מיקום מתאים ומבטיח, הכי קרוב לאחד הלימונים. אחרי שהתמקם והרגיש בטוח, ניסה להושיט יד אל הלימון הרחוק. יתכן ולא אמד נכון את המרחק אל הלימון בגלל ניתוח הקטרט שעבר רק לפני כמה ימים. אך משחש שהלימון נשאר רחוק מכף ידו, הניף את מקל ההליכה , נעץ את קצהו בענף, מנסה לזעזע אותו בתקווה שהלימון ייפול מהזעזועים. כך היה מנדנד את הענף. אך לי נראה שהענף מנדנד אותו. שניהם היו רזים בערך באותה המידה. אני מתבונן בתולי המרקד ריקוד מזעזע עם הענף הדקיק ומתחיל לחשוש שמא ימעד. מעידה בגיל כזה כבר אמרנו יכולה להיות גורלית. ריקוד הזעזועים נמשך אך הלימון נשאר דבוק בעקשנות לענף. תולי לא היה רגיל בחיים של ויתורים, אלא בחיים רוויי מאבקים. לכן לא פלא שהתעקש לזכות בלימון. לרגע הספיק את זעזועי הענף, ניגב את הזיעה ממצחו. הפך את מקלו, והגביה את ידית האחיזה אל הענף וניסה לכופף את הענף אליו. הוא הצליח לכופף את הענף אך הלימון הזעיר נשאר רחוק מכף ידו הזעירה. עכשיו הוא נראה אובד עצות, והתחילו לעלות בו הרהורי נטישה, הוא יסתדר ללא הלימון הזה כמו שהסתדר פחות או יותר במשך כל חייו.

התבוננתי בו בהערצה, ורגע לפני שהתחיל למדוד את צעדיו חזרה את הספסל הריק, ניגשתי אליו והצעתי לו עזרה. " תוריד לי את הלימון הזה בבקשה" כך הוא אמר בנימוס כמעט מתחנן. הורדתי את הענף לכף ידו , והוא סובב את הלימון הדקיק עד שניתק ונקטף ישר לכף ידו. הלימון נבלע בכיס המכנסיים הרחבים. שחררתי את הענף לעמדתו הטבעית. אך תולי נשאר עומד מתחת לעץ, מורה לי באצבעו על עוד לימון ואומר בקול צרוד וסדוק : " תוריד לי גם את זה בבקשה" ושוב כופפתי עוד ענף והוא סובב לכף ידו עוד לימון זעיר שנבלע בכיס הרחב, ואחר כך עוד אחד, ועוד אחד, ומשהרגיש שסיפק תאוותו, אמר תודה רבה וליוויתי אותו אל הספסל.

ישבתי לידו ושאלתי : " למה אתה צריך לימונים?" . הוא ענה בקול רם והחלטי ואמר : "בשביל התה". הבנתי מסיפורו כי הוא לא מקבל לימון עם התה, והמשיך והתלונן על חוסר הטעם שבתה ללא לימון. תולי התבונן בי בזוג עיניים גדולות כחולות ויפות, עם מבט עמוק , ואמר בכעס תוך שהוא מציג בפני אצבע משולשת שהשתתפה אף בכעסו : " כלום לא מקבלים כאן, הכל חרה, אוכל לא אוכל, שתיה לא שתיה, טיפול לא טיפול " והמשיך לדבר כמו בראיון חושפני. " תראה אותי, אני בן שמונים וארבע עוד מעט, תראה אותי איך אני נראה, תדע לך שאני שוקל פחות מארבעים קילו, כמעט כמו ילד".

כל מילה שאמר הייתה כועסת ומוכיחה ודורשת צדק שנעלם. משראה שאני מקשיב לו, נפתח מעצמו והחל לספר לי את סיפורו בחלקים קטנים קטנים, ואני בלעתי בשקיקה כל מילה והתמלאתי אהבה עד השמיים לגוף הילדותי שמדבר בכעס בקול של זקן, כעס של זקנים הוא הגרוע בכעסים כי הוא יכול ללוות אותם עד לעולם הבא, ולא נעים להגיע לשם כועס, כך לא מתחילים את הגלגול הבא.

הייתי כמי שנשבה בקסמיה של אגדה חיה. הוספתי לשאול והא המשיך לענות. ולבסוף אמר כמי שמסכם, " אין לי אף אחד " התקשיתי להבין או לקלוט והוספתי : " אף אחד?". הוא הניע את ראשו לצדדים כמי שמתקשה לחזור על העובדה. "אין לך בנים? אישה? דוד? אח..." הוא הפסיק אותי כמי שחס על זמני ופסק : אף אחד ! אני ילד אושוויץ, אני לבד, לבד, לבד.

מאז אני מגיע כל שבת עם לימונים מהעץ שבחצרי, ומביא (קצת ופלות או בפלות, שקיות תה בטעמים שונים, כוסות חד פעמיות, סוכר ) תשורה קטנה צרורה בשקית פשוטה. הייתי מחכה לו שיופיע עם מקלו מגשש דרכו לשום מקום, ואז הייתי ניגש אליו. והוא היה חוטף מידי את השקית ואומר תודה רכה ומהירה, וממהר להחביא אות השקית מתחת לכנף הז'קט המרופט. תולי, תמיד שמח לראות אותי, אפילו שראה רק בעין אחת, אפילו שעניו היו מכוסות בחבישה ומשקפי שמש כהים בגלל הניתוח שעשה בעין. ונראה לי כי אפילו היה מצפה לבואי, אני לא הייתי מוותר על הפגישות השבועיות שלנו. בכל פעם הוסיף להעשיר אותי בסיפורי חיים קשים מילדותו, ומבגרותו.

כשהגיע זמן ארוחת הצהרים. היה נותר לבדו בחצר מתנחם בחצי הסיגריה התורנית, הייתי משדל אותו ללכת לאכול, אבל כמו ילד קטון ועקשן היה מסרב. אומר בכעס: " זה אוכל זה? אפילו בגטו היה אוכל יותר טוב" . ברור לי שהוא הגזים אבל אי אפשר להתווכח עם ההרגשה שלו.

סיפרתי על תולי לכיתת החינוך שלי, והודעתי כי אני תורם בשם הכיתה חבילת שי לתולי. בכתה הייתה הסכמה מלאה.
עם הזמן תולי ואני נהינו קצת חברים וסיפרתי לו על הכתה שלי ועל כך שהייתי רוצה להביא אותו אלינו ליום הזיכרון לשואה שיספר לנו את הסיפור שלו, מי יודע אם בכלל מישהו שמע פעם את הסיפור שלו. ומאז הוא לא הפסיק לשאול " נו? מתי אתה לוקח אותי לילדים שלך?" ואני תמיד רציתי שהזמן יחלוף מהר, ושכבר יגיע יום השואה. נותרו שלושה שבתות עד יום השואה. שנינו ספרנו את הימים וחיכינו לרגע הגדול בו יגיע תולי עם מקלו אל הכתה ויספר את כיצד נפרד מהוריו כילד, וכיצד שרד את התופת וכיצד עברו עליו 84 שנים בבדידות מחרידה. הכתה וצוות השכבה ציפו לבואו של תולי.

בשבת האחרונה. הוא לא נראה בחצר. חדרו היה ריק, המיטה שלו הייתה קצת לא מסודרת כאילו שזה עתה רק קם ממנה. משלא נראה בשום מקום, התחלתי לחשוש, הגעתי לחדר האחות ושאלתי על תולי. האחות לא ענתה וחשבה שאבין את התשובה המובנת משתיקתה, אבל שוב שאלתי: "איפה תולי?" והיא אמרה אתה מתכוון לנפתלי רוזנצוויג? הוא יצא אתמול לסיבוב בחוץ, מעד ונפל. כל מילה הרחיקה אותו ואותי מהחלום שלנו. היא המשיכה בתיאור המקרה. תולי קיבל התקף לב. אמבולנס אסף אותו לבית החולים, משם נלקח ללא מלוים וללא קרובים לקבורת סנהדרין בבית העלמין ירקון.

תולי, הגיבור שלי סיים את חייו, בודד, ערירי, נטול כל ובעיקר נטול כבוד. אני לא יודע אם היה מישהו שאמר עליו הספד, אני לא יודע לאיזו הלוויה הוא זכה.

מאז חלפה שנה בה אני אומר עליו קדיש בשבתות, תולי לא הצליח להתארח אצלנו, אבל לפחות קראתי לכם את הסיפור הזה לזכרו.

יהי זכרו ברוך.

תולי הוא אחד מאלף ניצולי שואה שהולכים לעולמם בכל חודש. הם הולכים עם הסיפורים שלהם ומשאירים אותנו עם מצפון לא שלם.

תחרות הרובוטיקה העירונית

תחרות הרובוטיקה העירונית

29/06/2022 ל' סיון תשפ"ב

גאווה גדולה נרשמה כשנבחרת מבית הספר "נתיב זבולון" זכתה במקום הראשון בתחרות השיא העונתית עבור נבחרות רובוטיקה. במקום השלישי זכתה נבחרת מבית הספר אורט עירוני ד'

להמשיך לקרוא
משתתפי הטקס. צילום: פז בר

לנצח זוכרים

27/06/2022 כ"ח סיון תשפ"ב

מינהל החינוך בעירייה בשיתוף משרד החינוך ובית יד לבנים, קיימו טקס מרגש לסיומו של מחזור נוסף בפרויקט ההנצחה "אלבום לנופלים" שהפך כבר למסורת בעיר

להמשיך לקרוא
משתתפי חידון התנ

חידון התנ"ך העירוני

23/06/2022 כ"ד סיון תשפ"ב

אלישע קור, תלמיד ביה"ס הממ"ד נתיב זבולון, זכה במקום הראשון בחידון התנ"ך העירוני לכיתות ו' בעיר. במקום השני זכה דניאל מרסיאנו, במקום השלישי זכתה תמר רוטשטיין ובמקום הרביעי אייל פריימוביץ

להמשיך לקרוא
תלמידי כרמים בפעילות אמץ אתר

קיימות וטביעת רגל אקולוגית

15/06/2022 ט"ז סיון תשפ"ב

שני פרויקטי דגל סביבתיים-חינוכיים מגיעים לסיומם לקראת הקיץ, עם מאות תלמידים בגילים שונים, שספגו הרבה ערכים של דאגה לסביבה ואהבה לטבע בפרויקטים, "אמץ אתר" ו-"קיימות וטביעת רגל אקולוגית"

להמשיך לקרוא
תלמידי עירוני ד' בביאנלה

חדשנות בחינוך

15/06/2022 ט"ז סיון תשפ"ב

תלמידי אורט עירוני ד' ממודיעין השתתפו בתערוכת "הביאנלה לחדשנות בחינוך" שנערכה בבנייני האומה בירושלים והציגו שלושה פרויקטים ייחודיים בתחום המעורבות החברתית: חום לכלבים, מסבירות צעירות ומחוברים

להמשיך לקרוא
הצוות וילדי גן חבל אשכול

גן "חבל אשכול" במקום השני

09/06/2022 י' סיון תשפ"ב

הגן העירוני "חבל אשכול" בניהולה של הגננת אושרית ממן, זכה במקום השני בתחרות ארצית במיזם "הסיפור שלי-הסיפור של כולנו" בהובלת אגף החינוך הקדם יסודי במשרד החינוך וערוץ הקטנטנים "הופ"

להמשיך לקרוא
חצר בית ספר האלה

שדרוג חצרות גני ילדים

09/06/2022 י' סיון תשפ"ב

במסגרת הפרויקט לשדרוג חצרות גני הילדים ברחבי העיר, הוחלפו מתקני משחק ישנים במתקנים מודרניים בשמונה גני ילדים ובחצרות בית הספר "האלה" בו הוקם גם מגרש קט רגל

להמשיך לקרוא
קבוצת רובוטיקה לאבות ובנות

קשר בין אבות ובנות דרך רובוטיקה

29/06/2022 ל' סיון תשפ"ב

יצאה לדרך תוכנית ייחודית של אבות ובנות בתחום הרובוטיקה. התוכנית, בהובלת הקתדרה להורות ומשפחה נועדה לפתח ולקדם חשיבה טכנולוגית ומדעית ויצירת שיח משותף בין אבות לבנותיהם

להמשיך לקרוא
תלמידות אולפנת אורות מודיעין

פרס חינוך לאולפנת אורות מודיעין

25/05/2022 כ"ד אייר תשפ"ב

אולפנת בני עקיבא "אורות מודיעין" זכתה בפרס החינוך המחוזי לאמנויות ותרבות לשנת תשפ"ב, ממשרד החינוך מחוז ירושלים. הפרס המחוזי הוענק לאולפנה לאחר התרשמותה של הוועדה המקצועית

להמשיך לקרוא
תלמידי העיר מבקרים במוזיאון

תוכנית חדשה לביקורי תלמידים במוזיאון מורשת

19/05/2022 י"ח אייר תשפ"ב

אושר תקציב לשילוב מוזיאון מורשת החשמונאים בתוכנית החינוך העירונית "מודיעין עירנו", כחלק מחיזוק השייכות של ילדי העיר למורשת ולמקום. התקציב מיועד לשכבת כיתות ד' בבתי הספר בעיר

להמשיך לקרוא
המהפכה הירוקה בצהרונים

המהפכה הירוקה בצהרוני סחלבים

19/05/2022 י"ח אייר תשפ"ב

נפרדים מהחד-פעמי בצהרונים: עמותת סחלבים בשיתוף עם הנהגת ההורים העירונית החלה לחלק ערכות של כלים רב פעמיים לילדי הצהרונים בעיר, זאת כחלק ממהלך גלובלי וארצי לצמצום השימוש בכלי אוכל חד פעמיים

להמשיך לקרוא
מרחב למידה בבית ספר ענבלים

מרחב למידה חדשני בבית ספר ענבלים

11/05/2022 י' אייר תשפ"ב

בבית הספר היסודי "ענבלים", שבשכונת הציפורים, התחדשו במרחב למידה חדשני, אשר מאפשר סביבה לימודית חוץ כיתתית, התואמת את חזון בית הספר "נפש בריאה בגוף בריא"

להמשיך לקרוא
שביט זקן

נבחרה מנהלת לבית הספר "ארץ מולדת"

03/05/2022 ב' אייר תשפ"ב

שביט זקן נבחרה להיות המנהלת החדשה שתקים את בית הספר היסודי הממלכתי "ארץ מולדת", אשר ייפתח בשנת הלימודים הקרובה תשפ"ג בשכונת מורשת.

להמשיך לקרוא
הנחת אבן פינה ביה

מוסדות חינוך חדשים

02/05/2022 א' אייר תשפ"ב

בקרוב יחלו עבודות להקמת בית הספר העל יסודי ממלכתי "נופים". בשנה הקרובה, ייפתח בית ספר לחינוך מיוחד וכן בית ספר יסודי בשכונת מורשת

להמשיך לקרוא
חפירות ארכיאולוגיות בגבעת התיתורה

מה יהיה הממצא הבא?

08/06/2022 ט' סיון תשפ"ב

החפירות הארכיאולוגיות הקהילתיות חוזרות לגבעת התיתורה בשיתוף רשות העתיקות ומוזיאון מורשת החשמונאים והן יתקיימו עד לתאריך 9.6.22. תושבי העיר מוזמנים להצטרף ולהתנדב למיזם המרתק

להמשיך לקרוא
מקליטים פודקאסט על ניצולי שואה

פודקאסטים של תלמידים עם שורדי שואה

28/04/2022 כ"ז ניסן תשפ"ב

במסגרת הפרויקט מדברים בקולם הפיקו 12 תלמידים ותלמידות מתיכון עירוני א פודקאסטים עם שורדי שואה שזכו לחוויה מרגשת וייחודית ולהפצת סיפורים בפודקאסט בתפוצה רחבה

להמשיך לקרוא
הדס, גילי, דנה ועופר במחשב

מזכירות חדשה למועצת התלמידים

13/04/2022 י"ב ניסן תשפ"ב

הכירו את מזכירות מועצת התלמידים והנוער העירונית החדשה: גלי אלנבוגן מבית הספר הדמוקרטי, עופר גור מאורט עירוני ד', דנה סילברמן מאולפנת צביה ירושלים והדס שבו מבית הספר עירוני א'

להמשיך לקרוא
חדר המייקרים

חנוכת חדר המייקרים

13/04/2022 י"ב ניסן תשפ"ב

ראש העיר חיים ביבס חנך ביחד עם מנהלת בית הספר "רעים", הצוות והתלמידים את מרחב הלמידה החדש MakeReim - מרחב ייחודי וחדשני המשמש כלי ללמידה שיתופית וכמנוף אישי לצמיחה

להמשיך לקרוא
תלמידי שיבולים עלו לגמר

בית ספר שיבולים באליפות הסייבר

12/04/2022 י"א ניסן תשפ"ב

בית הספר היסודי "שיבולים" עלה לשלב הגמר בתחרות התכנות במסגרת אליפות הסייבר. מנהלת תחום התקשוב, מירי איש שלום, הובילה את התחרות והייתה חדורת מטרה להגיע עם התלמידים לגמר

להמשיך לקרוא
יום המעשים הטובים בביה''ס יזמ''ה

יום המעשים הטובים בביה''ס יזמ''ה

06/04/2022 ה' ניסן תשפ"ב

יום המעשים הטובים היה מרגש במיוחד כאשר תלמידי בית הספר יישמו את הערכים שהם לומדים כל השנה - קהילתיות, נתינה, שיתוף פעולה ועבודת צוות

להמשיך לקרוא


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד