עץ הלימונים של תולי

24/04/2017 כ"ח ניסן תשע"ז

בישראל חיים ניצולי שואה עריריים רבים, שסיפוריהם אינם מוכרים לרבים ואינם מונצחים כלל. יוני אלבז, מורה בבית הספר העל יסודי עירוני א' כתב סיפור בשם "הלימון של תולי". הסיפור מספר על תולי (נפתלי רוזנצוויג), ניצול שואה ערירי, אותו פגש אלבז בנסיבות כואבות, ועל עץ הלימון שכה אהב.

הסיפור מתאר בצורה רגישה את פגישותיו של אלבז עם ניצול השואה, תולי, ועל עץ הלימון שאהב בבית האבות שבו גר. על אף שתולי לא היה איש פתוח לסביבתו בבית האבות בו שהה, פיתח תולי חברות הדוקה עם יוני ולמעשה בחר להיפתח אליו ולספר את סיפורו האישי. תולי סיפר ליוני על הדרך בה שרד את המלחמה ועל כך שכילד הוריו ומשפחתו נכחדה והוא נותר לבדו. עם חלוף הימים נוצרה בין השניים חברות הדוקה.

לפני מספר שנים הזמין אלבז את תולי לספר את סיפורו האישי לתלמידי השכבה בה לימד. תולי ויוני, וכל השכבה, ספרו את הימים לאחור לקראת הגעתו. כל השכבה הייתה דרוכה לרגע הגדול. גם תולי התרגש וספר את השעות, זאת הייתה הזדמנות פז לספר את סיפור הישרדותו. אך כשלושה ימים לפני התאריך המיועד, איבד תולי את הכרתו, נפל ומת, עם סיפורו האישי.

ליוני אלבז היה חשוב להנחיל בבית הספר את הנצחתו של תולי, ושל קהילת ניצולי השואה העריריים, ואת זאת הוא עושה, בין היתר, דרך הקראת הסיפור שכתב "הלימון של תולי" לכל תלמידי בית הספר מידי יום שואה, וכך עשה גם השנה.

לפני שלוש שנים החלה בבית הספר מסורת הנצחת ניצולי שואה עריריים סביב עץ לימון שנשתל בחצר בית הספר. עץ הלימון של תולי מנציח את תולי ואת הניצולים העריריים הנוספים שלא זכו לספר את סיפורם. גם השנה נערך בבית הספר טקס נלווה לטקס המרכזי סביב הלימון של תולי, שכבר מניב פירות. בבית הספר החלו עבודות להקמת בוסתן בו תהיה שדרת לימונים לזכרם של ניצולי השואה העריריים, במטרה "לזכור ולא לשכוח".

יום השואה 2017 בתיכון עירוני א'יום השואה 2017 בתיכון עירוני א'


לפניכם הסיפור. קריאה נעימה

הלימון של תולי - מאת יוני אלבז

בחצר בית האבות, שממה. מידי פעם נראה אחד הקשישים מתהלך לאט לאט בצעדים זהירים כמו בהליכה בשדה מכשולים. צריך להיזהר לא למעוד. בגיל שכזה כל מעידה יכולה להיות מעידה אחרונה. יש מי שהולך בגפו, יש מי שהולך עם הליכון ויש את תולי שהולך עם מקל הליכה מאלומיניום וידית פלסטיק, כזה מקל מהסוג הפשוט ביותר.

בחצר עומד לו עץ לימון, נטוי על צידו נתמך במקל, כמו מזדהה עם דיירי המקום, צמרתו הזעירה כפופה, מביטה אל האדמה. כך התיימר עץ הלימון לפאר את עגמומיות החצר ויושביה אך ללא הצלחה. ענפיו דקיקים, העץ הזה נראה שיודע להסתדר לבד, נמצא במחלקת עצמאים אבל נראה לחלוטין תשוש למרות גילו הצעיר.

ענפיו הרכינו מבט, משתחווים בהערצה לכל מי שהצליח לצאת לחצר, רוב ענפיו ערומים, ללא עלים, אך היו כאלו שנשאו לימונים זעירים שלמרות שלא הספיקו להתפתח, אך נראו כלימון לכל דבר.

תולי התקרב עם מקלו אל עץ הלימון, צעדיו זהירים, מגשש קודם עם המקל , מבטיח את הצעד הבא ומתקדם לאט. כשהתקרב מספיק, עמד והחליף מבט של תשוקה אל הפרי, הפרי נענה ברצון אך היה גבוה ורחוק. תולי עמד והתחבט עם עצמו מנסה למצוא פטנט להגיע אל הלימון. אחר כך הוא חיפש מיקום מתאים ומבטיח, הכי קרוב לאחד הלימונים. אחרי שהתמקם והרגיש בטוח, ניסה להושיט יד אל הלימון הרחוק. יתכן ולא אמד נכון את המרחק אל הלימון בגלל ניתוח הקטרט שעבר רק לפני כמה ימים. אך משחש שהלימון נשאר רחוק מכף ידו, הניף את מקל ההליכה , נעץ את קצהו בענף, מנסה לזעזע אותו בתקווה שהלימון ייפול מהזעזועים. כך היה מנדנד את הענף. אך לי נראה שהענף מנדנד אותו. שניהם היו רזים בערך באותה המידה. אני מתבונן בתולי המרקד ריקוד מזעזע עם הענף הדקיק ומתחיל לחשוש שמא ימעד. מעידה בגיל כזה כבר אמרנו יכולה להיות גורלית. ריקוד הזעזועים נמשך אך הלימון נשאר דבוק בעקשנות לענף. תולי לא היה רגיל בחיים של ויתורים, אלא בחיים רוויי מאבקים. לכן לא פלא שהתעקש לזכות בלימון. לרגע הספיק את זעזועי הענף, ניגב את הזיעה ממצחו. הפך את מקלו, והגביה את ידית האחיזה אל הענף וניסה לכופף את הענף אליו. הוא הצליח לכופף את הענף אך הלימון הזעיר נשאר רחוק מכף ידו הזעירה. עכשיו הוא נראה אובד עצות, והתחילו לעלות בו הרהורי נטישה, הוא יסתדר ללא הלימון הזה כמו שהסתדר פחות או יותר במשך כל חייו.

התבוננתי בו בהערצה, ורגע לפני שהתחיל למדוד את צעדיו חזרה את הספסל הריק, ניגשתי אליו והצעתי לו עזרה. " תוריד לי את הלימון הזה בבקשה" כך הוא אמר בנימוס כמעט מתחנן. הורדתי את הענף לכף ידו , והוא סובב את הלימון הדקיק עד שניתק ונקטף ישר לכף ידו. הלימון נבלע בכיס המכנסיים הרחבים. שחררתי את הענף לעמדתו הטבעית. אך תולי נשאר עומד מתחת לעץ, מורה לי באצבעו על עוד לימון ואומר בקול צרוד וסדוק : " תוריד לי גם את זה בבקשה" ושוב כופפתי עוד ענף והוא סובב לכף ידו עוד לימון זעיר שנבלע בכיס הרחב, ואחר כך עוד אחד, ועוד אחד, ומשהרגיש שסיפק תאוותו, אמר תודה רבה וליוויתי אותו אל הספסל.

ישבתי לידו ושאלתי : " למה אתה צריך לימונים?" . הוא ענה בקול רם והחלטי ואמר : "בשביל התה". הבנתי מסיפורו כי הוא לא מקבל לימון עם התה, והמשיך והתלונן על חוסר הטעם שבתה ללא לימון. תולי התבונן בי בזוג עיניים גדולות כחולות ויפות, עם מבט עמוק , ואמר בכעס תוך שהוא מציג בפני אצבע משולשת שהשתתפה אף בכעסו : " כלום לא מקבלים כאן, הכל חרה, אוכל לא אוכל, שתיה לא שתיה, טיפול לא טיפול " והמשיך לדבר כמו בראיון חושפני. " תראה אותי, אני בן שמונים וארבע עוד מעט, תראה אותי איך אני נראה, תדע לך שאני שוקל פחות מארבעים קילו, כמעט כמו ילד".

כל מילה שאמר הייתה כועסת ומוכיחה ודורשת צדק שנעלם. משראה שאני מקשיב לו, נפתח מעצמו והחל לספר לי את סיפורו בחלקים קטנים קטנים, ואני בלעתי בשקיקה כל מילה והתמלאתי אהבה עד השמיים לגוף הילדותי שמדבר בכעס בקול של זקן, כעס של זקנים הוא הגרוע בכעסים כי הוא יכול ללוות אותם עד לעולם הבא, ולא נעים להגיע לשם כועס, כך לא מתחילים את הגלגול הבא.

הייתי כמי שנשבה בקסמיה של אגדה חיה. הוספתי לשאול והא המשיך לענות. ולבסוף אמר כמי שמסכם, " אין לי אף אחד " התקשיתי להבין או לקלוט והוספתי : " אף אחד?". הוא הניע את ראשו לצדדים כמי שמתקשה לחזור על העובדה. "אין לך בנים? אישה? דוד? אח..." הוא הפסיק אותי כמי שחס על זמני ופסק : אף אחד ! אני ילד אושוויץ, אני לבד, לבד, לבד.

מאז אני מגיע כל שבת עם לימונים מהעץ שבחצרי, ומביא (קצת ופלות או בפלות, שקיות תה בטעמים שונים, כוסות חד פעמיות, סוכר ) תשורה קטנה צרורה בשקית פשוטה. הייתי מחכה לו שיופיע עם מקלו מגשש דרכו לשום מקום, ואז הייתי ניגש אליו. והוא היה חוטף מידי את השקית ואומר תודה רכה ומהירה, וממהר להחביא אות השקית מתחת לכנף הז'קט המרופט. תולי, תמיד שמח לראות אותי, אפילו שראה רק בעין אחת, אפילו שעניו היו מכוסות בחבישה ומשקפי שמש כהים בגלל הניתוח שעשה בעין. ונראה לי כי אפילו היה מצפה לבואי, אני לא הייתי מוותר על הפגישות השבועיות שלנו. בכל פעם הוסיף להעשיר אותי בסיפורי חיים קשים מילדותו, ומבגרותו.

כשהגיע זמן ארוחת הצהרים. היה נותר לבדו בחצר מתנחם בחצי הסיגריה התורנית, הייתי משדל אותו ללכת לאכול, אבל כמו ילד קטון ועקשן היה מסרב. אומר בכעס: " זה אוכל זה? אפילו בגטו היה אוכל יותר טוב" . ברור לי שהוא הגזים אבל אי אפשר להתווכח עם ההרגשה שלו.

סיפרתי על תולי לכיתת החינוך שלי, והודעתי כי אני תורם בשם הכיתה חבילת שי לתולי. בכתה הייתה הסכמה מלאה.
עם הזמן תולי ואני נהינו קצת חברים וסיפרתי לו על הכתה שלי ועל כך שהייתי רוצה להביא אותו אלינו ליום הזיכרון לשואה שיספר לנו את הסיפור שלו, מי יודע אם בכלל מישהו שמע פעם את הסיפור שלו. ומאז הוא לא הפסיק לשאול " נו? מתי אתה לוקח אותי לילדים שלך?" ואני תמיד רציתי שהזמן יחלוף מהר, ושכבר יגיע יום השואה. נותרו שלושה שבתות עד יום השואה. שנינו ספרנו את הימים וחיכינו לרגע הגדול בו יגיע תולי עם מקלו אל הכתה ויספר את כיצד נפרד מהוריו כילד, וכיצד שרד את התופת וכיצד עברו עליו 84 שנים בבדידות מחרידה. הכתה וצוות השכבה ציפו לבואו של תולי.

בשבת האחרונה. הוא לא נראה בחצר. חדרו היה ריק, המיטה שלו הייתה קצת לא מסודרת כאילו שזה עתה רק קם ממנה. משלא נראה בשום מקום, התחלתי לחשוש, הגעתי לחדר האחות ושאלתי על תולי. האחות לא ענתה וחשבה שאבין את התשובה המובנת משתיקתה, אבל שוב שאלתי: "איפה תולי?" והיא אמרה אתה מתכוון לנפתלי רוזנצוויג? הוא יצא אתמול לסיבוב בחוץ, מעד ונפל. כל מילה הרחיקה אותו ואותי מהחלום שלנו. היא המשיכה בתיאור המקרה. תולי קיבל התקף לב. אמבולנס אסף אותו לבית החולים, משם נלקח ללא מלוים וללא קרובים לקבורת סנהדרין בבית העלמין ירקון.

תולי, הגיבור שלי סיים את חייו, בודד, ערירי, נטול כל ובעיקר נטול כבוד. אני לא יודע אם היה מישהו שאמר עליו הספד, אני לא יודע לאיזו הלוויה הוא זכה.

מאז חלפה שנה בה אני אומר עליו קדיש בשבתות, תולי לא הצליח להתארח אצלנו, אבל לפחות קראתי לכם את הסיפור הזה לזכרו.

יהי זכרו ברוך.

תולי הוא אחד מאלף ניצולי שואה שהולכים לעולמם בכל חודש. הם הולכים עם הסיפורים שלהם ומשאירים אותנו עם מצפון לא שלם.

שבוע עליות בבתי הספר

שבוע עליות בבתי הספר

01/12/2022 ז' כסלו תשפ"ג

בבתי הספר "דרכי יהודה" ו"שבטי ישראל" נלמד פרויקט מיוחד הנקרא "שבוע העליות" אשר הקודש לנושא העלייה לארץ. במגוון שיעורים ופעילויות עסקו התלמידים בהכרת העליות השונות והאתגרים שליוו אותם

להמשיך לקרוא
חודש המודעות לסמים ואלכוהול

בגובה העיניים

30/11/2022 ו' כסלו תשפ"ג

חודש דצמבר נבחר כחודש המודעות הארצי להתמודדות עם סמים ואלכוהול בקרב בני ובנות נוער ובבתי הספר בעיר נערכו פעילויות לשכבות הגיל ז'-י"ב כאשר כל שכבה קיבלה מענה מותאם גיל

להמשיך לקרוא
הרצאת מאוחדת לצוותי ההוראה בנתיב זבולון

מעבירים את זה הלאה

21/11/2022 כ"ז חשון תשפ"ג

אילו סימנים מעידים על הפרעת קשב? מי מוסמך לתת תרופות? איך לשפר את התפקוד בעזרת יצירת שגרה יומיות כדי להימנע מתסכולים? קופת חולים מאוחדת העבירה הרצאה בנושא לצוותי ההוראה בבית הספר "נתיב זבולון"

להמשיך לקרוא
משתתפי האקתון יזמות

האקתון יזמות אורט עירוני ד'

09/11/2022 ט"ו חשון תשפ"ג

בית הספר אורט ארגן יום שיא האקתון כלל בית ספרי שמטרתו לחפש רעיונות לשיפור החיים בבית הספר, זאת בנוסף לשיעורי היזמות ופרויקט ה- I-STEAMשנלמד בכיתה ט'

להמשיך לקרוא
הדרכות לצוותי החינוך

איכות סביבה במערכת החינוך

09/11/2022 ט"ו חשון תשפ"ג

לראשונה, לוקחת העירייה צעד נוסף בחיבור בין איכות הסביבה לחינוך עבור הדור הצעיר, בפרויקט מיוחד שבו כלל צוותי החינוך – מנהלים, מחנכים וגננות, ייקחו חלק פעיל בהוראה בנושא זה

להמשיך לקרוא
תלמידי בתי הספר במרוץ מודיעין

מי יהיה בית הספר הספורטיבי ביותר?

02/11/2022 ח' חשון תשפ"ג

מרוץ מודיעין מתקרב ובבתי הספר בעיר כבר מתכוננים במרץ לחגיגה הספורטיבית הגדולה של העיר. אלפי תלמידים ותלמידות כבר הבטיחו את מקומם במרוץ וביום שישי 25.11.22 יגיעו לרוץ יחד עם ההורים וקהילת בית הספר

להמשיך לקרוא
יום ההליכה - בית ספר שיבולים

לוקחים את העיר בהליכה

02/11/2022 ח' חשון תשפ"ג

יום ההליכה הבינלאומי הוציא גם את בתי הספר בעיר, לשלל פעילויות הליכה מגבשות וחווייתיות. צפו באלבום התמונות של תלמידי בתי הספר "שיבולים", "כרמים" ו"חוט השני"

להמשיך לקרוא
ילדי אבני חן עם חיילות וחייל

חלוקת עוגות לחיילים

03/10/2022 ח' תשרי תשפ"ג

מועצת התלמידים הבית ספרית של ביה"ס "אבני חן" חידשה את היוזמה של חלוקת עוגות מתוקות לחיילים וחיילות לכבוד ראש השנה כהוקרה על שירותם למען המדינה

להמשיך לקרוא
תלמידי ביה

נפגשים עם החברה הישראלית

02/10/2022 ז' תשרי תשפ"ג

135 תלמידים ותלמידות משכבת י"ב בבית הספר העל יסודי 'יחד מודיעין', יצאו למכינה לקראת ראש השנה בסימן "נפגשים עם החברה הישראלית" במשך ארבעה ימים מרתקים

להמשיך לקרוא
משלחת התלמידים מתיכון מו

תלמידי תיכון מו"ר בגרמניה

13/09/2022 י"ז אלול תשפ"ב

משלחת תלמידים מתיכון מו"ר יצאה לגרמניה, במסגרת תוכנית חילופי תלמידים. המשלחת התמקדה בהכנת פסיפס בסמוך לאנדרטת זיכרון בבית הספר הגרמני לזכר יהודי למגו, שנספו בשואה

להמשיך לקרוא
מרחב למיד בבית ספר עידנים

מרחבי למידה חדשניים

08/09/2022 י"ב אלול תשפ"ב

בימים אלה נחנכו מרחבי למידה חדשניים בבתי הספר "אסיף" ו"עידנים", במסגרת פרויקט M21 של משרד החינוך בשיתוף העירייה, אשר מונה כבר עשרות מרחבי למידה בבתי ספר בעיר

להמשיך לקרוא
בית ספר קשת פתיחת שנת לימודים

שנת הלימודים תשפ"ג

08/09/2022 י"ב אלול תשפ"ב

שנת הלימודים נפתחה כסדרה במודיעין מכבים רעות. 27,269 תלמידים ותלמידות הגיעו נרגשים לשערי הגנים ובתי הספר, שם חיכו להם צוותי החינוך עם קבלות פנים מחממות

להמשיך לקרוא
מרחב למידה בית ספר מעוז המכבים

מרחבי למידה מיוחדים

01/09/2022 ה' אלול תשפ"ב

לקראת שנת הלימודים החדשה מינהל החינוך בשיתוף עם משרד החינוך ממשיכים להקים מרחבים חדשניים ייחודים בבתי הספר והגנים בדגש על פיתוח מיומנויות וכישורים ולמידה חווייתית

להמשיך לקרוא
מודיעין מכבים רעות מובילה בחינוך

מובילים בחינוך

05/09/2022 ט' אלול תשפ"ב

משרד החינוך פרסם את רשימת התיכונים המצטיינים בארץ לשנת תשפ"ב ובהם שישה תיכונים מהעיר: אמי"ת בנים, הדמוקרטי, הישיבה התיכונית, אורט עירוני ד', אולפנת אורות מודיעין ועירוני א'

להמשיך לקרוא
תמונת המחשה חזרה ללימודים

שנה"ל תשפ"ג במספרים

08/09/2022 י"ב אלול תשפ"ב

27,269 תלמידים וילדי גנים יפתחו ב-1.9.22 את שנת הלימודים במודיעין מכבים רעות. עבור 1,561 ילדים תהיה זו הפעם הראשונה שלהם בבית הספר והם יגידו "שלום כיתה א'"

להמשיך לקרוא
משתתפי תוכנית המצוינות

תלמידי העיר מובילים יזמות

17/08/2022 כ' אב תשפ"ב

תלמידי תוכנית המצוינות 'start up now' הנלמדת במרחב המצוינות העירוני עלו לגמר הארצי בתחרות רבת משתתפים אותה מארגנת עמותת "יוניסטרים" עם אפליקציה שפיתחו לניהול רשימת קניות

להמשיך לקרוא
יוסף מנדל

מנהל חדש ל"נוף הרים"

10/08/2022 י"ג אב תשפ"ב

בתחילת שנת הלימודים הקרובה ייכנס לתפקידו יוסף מנדל, כמנהל בית הספר היסודי הממ"ד "נוף הרים" בשכונת נופים. זאת בעקבות בחירתו במכרז ולאחר שהמנהלת הקודמת ליאת הופמן סיימה את תפקידה

להמשיך לקרוא
בית ספר

מנהלות חדשות לבתי ספר

01/08/2022 ד' אב תשפ"ב

שלוש מנהלות בתי ספר חדשות נבחרו לאחר מכרזים שנערכו לאחרונה במשרד החינוך: לבית הספר היסודי הממ"ד "דרכי יהודה" ולבתי הספר היסודיים ממלכתיים "ניצנים" ו"עמית"

להמשיך לקרוא
היערכות חינוך לבחוץ

היערכות לשנת הלימודים תשפ"ג

28/07/2022 כ"ט תמוז תשפ"ב

ראש מינהל החינוך בעירייה בתיה שוכן-אורבוך הציגה את הנתונים, האתגרים וההיערכות לקראת שנת הלימודים הקרובה תשפ"ג, שנה בה ילמדו 27,455 תלמידים בעיר מודיעין מכבים רעות

להמשיך לקרוא
ביקור משלחת החינוך מגאורגיה

משלחת צוותי חינוך מגאורגיה

06/07/2022 ז' תמוז תשפ"ב

משלחת של אנשי חינוך בכירים מגיאורגיה הגיעה לארץ לביקור דרך ארגון 'רוטרי', במסגרתו בחרו להתמקד בעיר מודיעין מכבים רעות, במטרה ללמוד ולהכיר את העיר, תוך מתן דגש על מערכת החינוך העירונית

להמשיך לקרוא


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד