שנת 2009

17/06/2013 ט' תמוז תשע"ג

יוצאים מהמגירה

תחרות הסיפור הקצר מודיעין מכבים רעות 2009 נערכה השנה בחסות מועדון רוטרי מודיעין במסגרת פעולותיה לעידוד מצוינות בקהילה.

השנה עמדה פעילותו של ארגון רוטרי העולמי בסימן "יחד נממש חלומות" ועל כן חברו יחד הנהלת רוטרי המקומי בראשות הנשיאה לשנת 2008-2009, לאה פרסי, ומחלקת הספריות של עיריית מודיעין מכבים רעות והעומדת בראשה אוה רוכמן, וארגנו תחרות לכתיבת סיפור קצר ובכך להגשים את חלומם של כל "הכותבים למגירה".

ההיענות הייתה גדולה. לתחרות ניגשו 50 כותבים מהם 15 שהתמודדו בקטגוריית נוער, (גילאים 13-18) ו-35 מבוגרים.

את מלאכת השיפוט, הלא פשוטה, ביצעו בהתנדבות שלוש שופטות:

נירה בן ישראל – מורה לספרות למעלה מ – 20 שנה. רכזת ספרות בבית ספר על-יסודי, מדריכה מחוזית לספרות המחוז ירושלים.

חיה יצחקי – עורכת ומפיקה של ספרים כ – 25 שנה. מפתחת חומרי לימוד בחינוך הלשוני, כותבת סיפורים וזכתה במקום ראשון במכבים-רעות, בתחרות "כתוב" שערך מפעל הפיס לפני מספר שנים.

שולמית דוידוביץ – עסקה בעבר בכתיבה עיתונאית ובכתיבת ביקורות ספרות. כיום, עורכת בהוצאת "מודן".

הסיפורים הוגשו לשופטות בציון מספר סידורי בלבד ובצורה אנונימית.
בטקס סיום מרגש וקליל, הוכרזו הסיפורים הזוכים והרי הם לפניכם:

קטגורית נוער

מקום ראשון מעשה בשלושה כוכבים, מאת: ליאור פוני

מנימוקי השופטות לבחירת הסיפור:
"שלושה כוכבים" מתחיל כסיפור אהבה כמעט פסטורלי, עם נער ונערה שיושבים על שמיכת פיקניק ומביטים בכוכב נופל. ההרגשה באותו רגע היא שהשמיים הם הגבול. אולם תחושה זו מתפוגגת בפעם השנייה שבה הם מביטים בכוכב נופל.
הסיפור מתמודד עם נושאים של תום ואמונה, ועושה זאת באופן בוגר ומלא רגש, שמשכיל לא לגלוש אל המלודרמה. תשומת הלב לפרטים בונה את האווירה ויוצרת הקשרים פנימיים בתוך הסיפור.
סופו של הסיפור, שבו הנערה מבקשת שכוכבים יפסיקו ליפול, מסמל במידה רבה את סופה של תקופת נעורים נאיבית ומעבר לעולמם המורכב, האקראי והמסוכן לעתים של המבוגרים.

לסיפור המלא

מקום שניהצחוק, מאת: עדי יעקבי

נימוקי השופטות לבחירת הסיפור:
גיבור הסיפור עושה הכול כמו שצריך, כמו שאר הילדים שבסביבתו. אלא שהוא לא כמו כולם. הוא נושא על גבו משא כבד יותר מחבריו – הוא תומך באחיו הקטן לאחר שאמו מתה, הוא עושה מאמצים מיוחדים כדי לעזור לאחיו הקטן למצוא את הצחוק שאבד לו.
הסיפור כתוב בכישרון רב, בשפה קולחת וטבעית, והוא מצליח להעביר את תחושת האין אונים של הגיבור מול העצבות של האח.
וכשנראה לנו שהנה מתחילים חיים חדשים, הנה יש סיבה לחייך – הכול נגמר.
אולי הסוף הזה בלתי נמנע כאשר הצחוק אינו חלק מהחיים....

לסיפור המלא

מקום שלישיהמשאלה, מאת שני טרבלוס

נימוקי השופטות לבחירת הסיפור:
"כבל שנה יש את הרגע הגורלי הזה, שבו אתה צריך להחליט מה תהיה המשאלה שתקבע את גורל השנה הזאת...המבוגרים תמיד מבזבזים את המשאלות שלהם על דברים כמו "שכולם יהיו בריאים" או "שיהיה לנו טוב".
הסיפור נפתח במשאלה תמימה של ילדה בת 5, כפי שמתארת המספרת בראייה לאחור. המשאלה התמימה של גיל 5 הופכת למשמעותית כשמתברר שהגורל מתנכל לאם, והמספרת מצטערת בסיום הסיפור על כך שלא בקשה שכולם יהיו בריאים.
הסיפור מתאר בלשון תמימה את הרצון שלנו כילדים לשלוט באירועים, ואת ההבנה, המגיעה בהתבגרות, שישנם דברים שאינם בשליטתנו.

לסיפור המלא

קטגורית מבוגרים

מקום ראשוןהיום החופשי, מאת: רנית בודאי-היימן

מנימוקי השופטות לבחירת הסיפור:
יום שישי הוא משאת נפש לאחר שבוע עמוס בעבודה – יום אחד, חופשי ונינוח, שמוקדש לפנאי ולמשפחה. אך האם יום שישי הוא באמת חופשי, או שמא זוהי רק אשליה? המספרת נוטלת סיטואציה מוכרת, הנטועה היטב במרקם של חיי היומיום, ובחיוניות כובשת ושלל אירוניה עצמית מגלגלת את ההתרחשויות בדינאמיות כמעט עוצרת נשימה. הפער בין ההכרזה על "יום חופשי" לבין דחיסות האירועים, יוצר מתח פנימי שמושך את הסיפור קדימה בקרשנדו הולך ומתגבר, עד לתו הסיום המהדהד שלאחריו מגיע השקט – סוף-סוף שבת.

לסיפור המלא

מקום שניהיום בו רולטה לבנונית פגשה את..., מאת: ישי שפיגל

מנימוקי השופטות לבחירת הסיפור:
מארב בלבנון, רולטה בקזינו ומייקל ג'ורדן ... חיבור כובש ומחויך בין השלושה שזור בסיפור זה. גיבור הסיפור מניח את כספו על מספר 23 ברולטה, כמספר החולצה של מייקל ג'ורדן האגדי, ומחכה למזל שיגיע. ועד שזה מגיע – הוא שב ונזכר ברולטה הלבנונית שחווה 4 שנים קודם לכן, ובה ההימור היה קצת יותר גבוה – הימור על החיים.
הסיפור כתוב בשפה קולחת, קצת בסלנג של חיילים, ובהומור רב, על אף המתח הרב המתואר בו. בחירת השפה מתאימה מאוד לסיפור העיקרי – המארב בלבנון, וההומור השזור בתיאור מעלה את המחשבה שכנראה רק כך, בהסתכלות מחויכת משהו, אפשר לעבור מצבים קשים כאלה.
ולבסוף, הרולטה נעצרת על המספר הנכון...

לסיפור המלא

מקום שלישיאהבה אחרי מלחמה, מאת: אליעזר מנדה

מנימוקי השופטות לבחירת הסיפור:
הסיפור "אהבה אחרי מלחמה" מספר על פגישה מקרית בין חייל מילואים לבין אישה לאחר מלחמת ששת הימים על רקע כיבוש העיר העתיקה. פגישה מקרית זו מחזירה את שתי הדמויות 19 שנה אחורה, אל פגישה מקרית עוד יותר שנתרחשה ביניהם אז. שתי הדמויות חוו מוות ופירוד, והמקריות או הגורל זימנו אותם לפגישה נוספת, שהולידה אהבה בצל המלחמה ובצל הזיכרונות.
יש בסיפור זה חומרים מאד ישראליים, כמו מילואים, פציעה, נכות, מפגש של חיילים ונערות, וגם התמקחות בשוק של העיר העתיקה. ומעל כל אלה נרקמת אהבה שיש בה זימוני גורל מעניינים ומפתיעים.

לסיפור המלא

הסיפורים:פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד