שנת 2010

17/02/2013 ז' אדר תשע"ג

עידוד היצירה המקומית

הזוכים בתחרות הסיפור הקצר של מודיעין מכבים רעות לשנת 2010 לעידוד היצירה המקומית.

השנה ניגשו 51 מתמודדים לתחרות. 42 כותבים בקטגורית מבוגרים ו- 9 כותבים בקטגוריית נוער. הסיפורים שהוגשו לתחרות עסקו במגוון נושאים ובחוויות אישיות.

תהליך השיפוט הוטל על צוות של שלושה תושבי העיר שקיבלו את הסיפורים בציון מספרים בלבד ללא שם הכותב.

צוות השיפוט כלל את משה שכטר, ראש העיר הראשון של מודיעין. נירה בן ישראל - מורה ותיקה לספרות ורכזת ספרות בתיכון עירוני א'. רוני גלבפיש - עיתונאית במוסף הארץ, עורכת ומתרגמת.

לפניכם הסיפורים הזוכים בשלושת המקומות הראשונים בקטגורית נוער ובקטגורית מבוגרים

קטגוריות נוער

מקום ראשוןקו 6, מאת: ליאור פוני

מנימוקי השופטים לבחירת הסיפור:

סיפור זה מתחיל מנקודת פתיחה נמוכה, של ילד שאינו מצליח להתקבל לבתי הספר היוקרתיים, שאף אחד אינו מתסכל עליו בבית הספר הבינוני אליו התקבל. מתוך עמדת נחיתות זו קורה האירוע שיכול לשנות את כל נקודת המבט על העולם – התאהבות בילדה בכיתה, האומץ להזמין אותה לגלידה, והבלתי יאמן – הסכמתה.

העלילה מתפתחת מנקודה נחותה אל עבר הצלחה קטנה, ומסתיים בצורה אופטימית, גם אם לא ברור האם הקשר יימשך ( וזה לא ממש חשוב...)

לסיפור המלא

מקום שניציפור כלואה, מאת: דניאל עמוסי

מנימוקי השופטים לבחירת הסיפור:

יומנו של שי, צנחן, נכתב במרץ 2006, חצי שנה לאחר סיום תהליך ההתנתקות מרצועת עזה. הוא כותב את היומן לבקשת פרופסור יונה, שנפגש עם הפלוגה של שי, ממבצעי ההתנתקות, מדי יום.
היומן נכתב בימים שלפני פסח, כשהמשפחה עסוקה בהכנת הבית לחג. איש אינו מתבונן לשי ישירות בעיניים. הוא מטפל בקנרית של אחותו, שבתמורה נושכת אותו, ומנסה לגלות מה הוא מרגיש לגבי ההתנתקות ולגבי התפקיד שמילא הוא עצמו בביצועה.
ההקבלה בין שי לקנרית, וביניהם לאנשי ההתנתקות, עדינה ועם זאת אפקטיבית להפליא.
רגשותיו של החייל נחשפים לאטם, תחושת הבידוד, הניתוק. ובכל זאת, הסיפור מותיר תחושה ברורה של חיבור - למקום, לזמן. ואף שאין בו מניפסטים, הוא מצליח להגיד דבר מה משמעותי על חיינו כאן, ועל המחיר שאנו משלמים על החלטות שנעשות עבורנו.

לסיפור המלא

מקום שלישיבין חלום למציאות, מאת: שני טרבלוס

מנימוקי השופטים לבחירת הסיפור:

ילדה הגדלה בלי אם רדופה על ידי חלומות, איננה יכולה להבחין בין חלום למציאות.
היא חולמת חלום קשה ביותר בו מודיעים לה אנשי משטרה על פציעתו של אביה ועל כך שהוא נמצא בבית חולים. הילדה בורחת מבלי לדעת לאן. היא מתעוררת מהחלום ורואה את אביה. תוך כדי הסיפור מתברר כי, אחד הגורמים לחלומות הוא רצונו של האב לשלוח אותה לפנימייה ולנתק אותה מהבית.

הסיפור מצליח להעביר לקורא את הכאב שחווה ילדה מתוך הפחד על מעבר אפשרי לפנימייה וכיצד החלומות מאפשרים לה סוג של בריחה מהמציאות.

לסיפור המלא

קטגוריות מבוגרים

מקום ראשון הביקור, מאת: רן נייגר

מנימוקי השופטים לבחירת הסיפור:

סיפור מרגש ביותר המאפיין את המתרחש במדינתנו. סיפורו של סבא שכול המגיע אל כלתו במטרה למנוע ממנה ומילדיה - נכדיו – לעזוב את הארץ, נוכח המשבר שעברו כל בני המשפחה עם נפילתו של הבן הטייס. הסבא עושה הכל על מנת לשכנע אותם להמשיך לחיות בארץ ולפגוש אותם מידי פעם.
הסיפור כתוב מנקודת מבטו של הסב ומתאר ברגישות ובעוצמה את המתרחש בליבו על רקע ההתרחשויות שעברו עליו ועל בני משפחתו.

לסיפור המלא

מקום שניכפכפי החופשה, של נטלי מאת: אביטל בירגר

מנימוקי השופטים לבחירת הסיפור:

סיפורה העדין של נטלי, עובדת בסופרמרקט, מתאר חיים נטולי ריגושים בשולי החברה. נטלי ובתה החיילת מתגוררות בבית קטן, ויש להן מרחב ציפיות וחלומות מצומצם של מי שיכולותיו הכלכליות מוגבלות מאוד.

חייה של נטלי מתוארים ברגישות רבה, מתוך התבוננות דקה בפרטי היומיום. החלומות הקטנים שנטלי מעזה לטפח צומחים מתוך המרחב הזה, אולם הצורך שלה בפנטזיה ובחריגה מן הרגיל הוא אוניברסאלי כמעט. סיפור המעז לומר משהו על החברה הישראלית, על קליטת עליה ועל פערים סוציו-אקונומיים. כתוב בלשון פשוטה אך קולחת ונוגעת ללב.

לסיפור המלא

מקום שלישישבת של בר מצווה, מאת: דוד ניסני

מנימוקי השופטים לבחירת הסיפור:

סיפור המתאר סיטואציה של עלייה לתורה בטקס בר מצווה, שבו הנער מתכונן רבות לעליה לתורה – והנה ברגע המבחן הגורלי הוא מתבלבל בלשונו, בלבול קל המתפרש לחומרה בעיני הילד ובעיני סבו. הילד מרגיש שאכזב, הסב מגיב ב"טעות אחת שהרסה את הכל".

בסיום הסיפור מסתבר שגלגל חוזר בעולם והסב עבר חוויה דומה עם תלמידו לפני שנים רבות בפרס.הסיפור כתוב במשלב לשוני גבוה, העלילה מתפתחת כראוי, יש בו מתח פנימי ולקראת סיום יש תפנית הסוגרת בצורה מעגלית את העלילה כולה.

לסיפור המלא

הסיפורים:פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד