שנת 2016

05/02/2020 י' שבט תש"פ

טקס הסיום של תחרות הסיפור הקצר לשנת 2016 נערך בספרייה העירונית, ובו הוכרזו הזוכים. התחרות, שנעשית בשיתוף מועדון רוטרי, הפכה כבר למסורת בעיר.

50 סיפורים הוגשו לתחרות על ידי תושבי העיר, כאשר לחלקם זו הפעם הראשונה שהם משתפים בסיפור שכתבו וחלקם משתתפים בתחרות מזה שנים.

במקום הראשון בקטגוריית נוער זכתה גל אדם עם סיפורה "זכוכית". במקום השני יעל ריכרדסון עם סיפורה "המכשפה והנווד" ובמקום השלישי רוני ליזר עם סיפורה "התחלה חדשה". בציון לשבח זכו רתם גינת ושיר יהודאי, המשתתפת בתחרות מזה חמש שנים.

בקטגוריית מבוגרים לקחה את המקום הראשון לאה גולדברגר עם סיפורה "הנבחרים". במקום השני ליאת גרין, משתתפת ותיקה בתחרות, עם סיפורה "הקוקיה" ובמקום השלישי סיגל פישביין עם סיפורה "סבתא חילה". בציון לשבח זכתה מרגלית שביט-ידיד על סיפורה "עומס קבוצתי/אח קטן".

בתחרות שפטו שלושה תושבים מהעיר, אשר לקחו על עצמם בהתנדבות לבצע את תהליך השיפוט המורכב, שנעשה בסודיות מוחלטת. אלה היו הספרנית והמשוררת, תמי לדרמן ירבלום-ארבל. הכותבת, הבלוגרית והעורכת, ענת שפירא-לביא. היוצר והסופר, איתי לב.

מועדון רוטרי מודיעין מכבים רעות נתן את החסות לתחרות והעניק את הפרסים לזוכים.

לפניכם הסיפורים הזוכים. קריאה נעימה!

זוכי תחרות הסיפור הקצר תשע''וזוכי תחרות הסיפור הקצר תשע''ו

קטגורית מבוגרים

מקום ראשון ''הנבחרים'' מאת לאה גולדברגר

הנבחרים הוא סיפור שמכניס את הקורא לעולם מקביל מנקודת מבט אישית איתה הקורא מזדהה למן הרגע הראשון. הקול הדובר בסיפור הוא של אישה בת ארבעים, שאולי כחלק ממשבר גיל הארבעים שלה, מבינה שהיא כבר עייפה. היא כבר עייפה מעצם היותה "נבחרת". הנבחרים הם אותם האנשים ש"זכו" לשאת את רעוֹת העולם כדי ששאר האנשים, "הדובשניים" יוכלו להמשיך וליהנות מפירותיו.

הדוברת בסיפור מתארת את מסכת הייסורים שעברה במשך כל חייה עד שהגיעה לרגע הזה שבו בעצם מתרחש הסיפור – המתנה מחוץ למשרד לערעורים.

לסיפור המלא

מקום שני ''הקוקיה'' מאת ליאת גרין

הסיפור מספר על זיכרונותיה של אישה מתקופת ילדותה עת הסתתרה במנזר הקר בחדר שחלקה עם בנות יהודיות נוספות וחיכתה לאימה. כאישה בוגרת הגיבורה מחפשת בכל העולם בובה מתמונה קרועה ומקומטת ובונה אוסף בובות מכל קצוות תבל. הגיבורה לא מוצאת מרגוע, נפשה סוערת ומחשבותיה נודדות אל החיפוש אחר גן העדן האבוד של ילדותה, בחיפוש תשובה מדוע אמה לא חזרה לקחת אותה אחרי המלחמה.

לסיפור המלא

מקום שלישי ''סבתא חילה'' מאת סיגל פישביין

חלום כואב מוביל את גלי, אישה צעירה בעת הריונה הראשון, לבית הקברות שבו קבורה סבתה. רק עכשיו, כשהיא עומדת להיות אמא בעצמה וחווה את הפחדים של אובדן אפשרי של התינוק, היא מבינה סוף סוף מה הרגישה כל חייה סבתא חילה האהובה. החשש לחיי התינוק מתערבב עם זיכרון היום שבו הודיעו למשפחה על מותה של הסבתא וזה בתורו מתערבב עם הזיכרון הכואב של סבתא חילה עצמה, על היום שבו בישרו לה על מות בנה החייל.

לסיפור המלא

ציון לשבח ''עומס קבוצתי / אח קטן'' מאת מרגלית שביט-ידיד

הסיפור הינו סיפור ארס פואטי המתאר את תהליך היציאה לאור של הסיפור תוך כדי תיאור תהליך הכתיבה, היחס של האומן ליצירתו, והתמודדות עם תגובות של קוראים. הסיפור שזור בתובנות רבות כמו "הניצחון האמיתי הוא הכתיבה", "כל יצירה שהיוצר שלה הפיח בה רוח חיים, ניזונה בהמשך מרוחו של הקהל שלה", הסיפור מתאר את תחושותיו ומחשבותיו של הסיפור הקצר הראשון והיחס שלו לאימו

לסיפור המלא

קטגורית נוער

מקום ראשון ''זכוכית'' מאת גל אדם

סיפורה של הילה, ילדה מצידה האחד של הזכוכית, שתוהה על הצורך הקיומי בזכוכית ועל מקומה בחיי האנשים, בזמן שהיא מגלה את פהמי, נער בן גילה מצידה השני של הזכוכית. הזכוכית מפרידה בינינו לבינם. עם הצגת המציאות הישראלית והפוליטית כפי שהיא נתפסת בעיני הנערה הסקרנית, ואולי אף המאוהבת, מוצג גם הסיפור האישי של אותה נערה: לבטיה, רגשותיה, חששותיה.

לסיפור המלא

מקום שני ''המכשפה והנווד'' מאת יעל ריכרדסון

הסיפור בונה לעינינו עולם פנטסטי ממש מהרגע הראשון. בעולם הזה מכשפות הן "בנות שבט קדום וטוב לב, שדואג ליערות ולטבע בכלל". זהו שבט שיש בו נשים בלבד, ופעם בשנה, ב-32 לחודש הראשון, נולד דור חדש של מכשפות שיחיו כאלף שנים. אל חייה של מכשפה אחת כזו אנחנו נחשפים בסיפור הקסום הזה.

לסיפור המלא

מקום שלישי ''התחלה חדשה'' מאת רוני לייזר

הסיפור מפגיש את הקורא עם חוויה של בדידות, זרות וניכור, הסיפור מספר על תלמידה בכיתה ו' שסובלת מבעיית עודף משקל ומתמודדת עם אכזריות החברה שאינה יכולה להכיל אותה, הילדה הבודדה כמטאפורה של השונה והחריג אל מול סביבה כאוטית שאינה מצליחה ויכולה לקבל את השונה ולמרות הכול הגיבורה אומרת "קמתי בבקר עם חיוך גדול והמון תקווה בלב.

לסיפור המלא

ציון לשבח ''מכתב בבקבוק'' מאת שיר יהודאי

סיפור קסום על כוח רצון ועל אמונה בחלום. הסיפור מתאר מסע התבגרות של נערה בדרך להגשמת חלומותיה, עם כמיהה וכיסופים אל הלא נודע, הסיפור המסופר בגוף ראשון מפיה של נערה בת 12 שחולמת להיות סופרת, לאחר שאביה נפטר היא מתמודדת עם קונפליקט בינה לבין עצמה. בעקבות מפתח ומפה שאביה השאיר לה היא מחפשת אוצר ועוברת אודיסיאה נפשית אשר מותירה בה את חותמה.

לסיפור המלא

הסיפורים:

''הנבחרים'' מאת לאה גולדברגר

''הנבחרים'' מאת לאה גולדברגר

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

הוצאתי את הפתק היומי מהמעטפה. "נבחרת, הדירה שלך נשרפה כליל. לא נותר לך רכוש או מקום לשהות בו."
עצמתי את עיניי ונשמתי עמוק, מנסה כבכל בוקר לחשב מסלול חיי מחדש לאור הגורל היומי שלי. המסלול שלי לא כולל פתקי הפתעה שבהם אני מקבלת במפתיע ירושה גדולה או מתחתנת עם אביר על סוס לבן. אני נבחרת. מדי בוקר אני מתייצבת בלשכה כדי לדעת מה טמון בגורלי. זכיתי לשאת בצרות המתרגשות ובאות לעולם ובכך לחסוך אותן מאנשים טובים שחייהם דבש. אני בת 40. בשלב שבו אנשים מגיעים למשבר גיל הארבעים, אני מבינה שכל 40 שנותיי עלי אדמות הן משבר אחד רצוף. נבחרתי. עייפתי.

להמשיך לקרוא
''התחלה חדשה'' מאת רוני לייזר

''התחלה חדשה'' מאת רוני לייזר

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

יומני היקר, אני כותבת לך כי אין לי כל כך עם מי לדבר. לפני שבוע בדיוק  התחלתי את כיתה ו' ולא כל כך השתלבתי בכיתה. טוב, בכלל לא. אתה זוכר שבקיץ הוריי החליטו להעביר אותי לכיתה חדשה ולבית ספר חדש כדי לפתוח את השנה ברגל ימין אחרי השנים האחרונות. לא היה לי טוב בכיתה הקודמת, הייתי בודדה, במילים אחרות פשוט הייתי אוויר שתופס יותר מדי מקום  בשביל שאר הילדים.

להמשיך לקרוא
 ''זכוכית'' מאת גל אדם

''זכוכית'' מאת גל אדם

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

יש עכשיו קיר של זכוכית בינינו לבינם. בנינו אותו כדי לשמור על עצמנו, זה מה שמלמדים בבית הספר וזה מה שאמרו בחדשות כשהזכוכית הופיעה. אבל זה שקר, לא בנינו את הזכוכית כמו שבונים קיר של בית בעזרת הידיים, ואנחנו גם לא יודעים איך לפרק או להעלים אותה.

להמשיך לקרוא
''המכשפה והנווד'' מאת יעל ריכרדסון

''המכשפה והנווד'' מאת יעל ריכרדסון

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

טוב, לפני שאני אתחיל לספר לכם את הסיפור ההזוי הזה, תנו לי להסביר לכם משהו. כשאתם חושבים על מכשפות, עולים לכם לראש דברים בסגנון של: קדרה שחורה, חתול שחור סמור פרווה ומטאטא חצי שרוף, נכון? אז זהו שלא! בואו ואני אסביר לכם קצת על מכשפות (מהסוג האמיתי כמובן).

להמשיך לקרוא
''מכתב בבקבוק'' מאת שיר יהודאי

''מכתב בבקבוק'' מאת שיר יהודאי

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

''זר של סיגליות, בריכת נרקיסים.. וגינה של וורדים באופק..''.
השמיים נצבעו אט אט בצבע כתמתם, ובאופק נראה פס בהיר של וורוד. הגלים התכולים התנפצו בקצף על הסלעים, ונשברו בקו החוף. ישבתי על החול הזהוב, טובלת את רגליי היחפות במים הקרירים והצלולים, מתענגת.

להמשיך לקרוא
''פיצה'' מאת רתם גינת

''פיצה'' מאת רתם גינת

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

הן ישבו במקרר בתוך קופסת קרטון מרווחת. פעם שכנו בקופסה שתים עשרה ביצים, אך כעת היו שם רק ארבע. הן שוחחו על הא ועל דא והתלוננו על הקור, על החושך, ועל הירקות במגירה שהיו שרים קריוקי כל שני וחמישי.

להמשיך לקרוא
עומס קבוצתי / אח קטן מאת מרגלית שביט-ידיד

עומס קבוצתי / אח קטן מאת מרגלית שביט-ידיד

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

תמיד היא רצתה , קיוותה שיהיה לה אחד מיוחד משלה , שתהיה גאה בו שישקף לה משהו מעצמה.  לאחר צירי מוח ממושכים וירידת רעיונות פתאומית , הוא סוף סוף נולד : רעיון לסיפור קצר.

להמשיך לקרוא
''סבתא חילה'' מאת סיגל פישביין

''סבתא חילה'' מאת סיגל פישביין

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

אני עומדת לבדי מול המצבה, מביטה מטה ורואה רק את אצבעות הרגליים כי את היתר מסתירה כבר הבטן. הרבה השתנה בשני העשורים שחלפו מאז ועם זאת הרבה מאוד נשאר בדיוק אותו דבר.
זה היה בצהרי יום שישי, ימים בודדים לאחר יום הולדתי השלושה עשר.

להמשיך לקרוא
''הקוקיה'' מאת ליאת גרין

''הקוקיה'' מאת ליאת גרין

30/06/2016 כ"ד סיון תשע"ו

כבר זמן רב שאני מתכננת לסדר מחדש את הארון בסלון. הצטבר אבק רב והבובות החלו לנוע באי נוחות. את הארון קניתי בשוק האיכרים בבנגקוק. הוא עשוי משכבות שונות של עץ שמעניקות לו מראה עתיק במיוחד. דלתות הזכוכית השקופות מאפשרות לבובות לצפות במתרחש בבית, ומאפשרות לי לצפות בעולמן.

להמשיך לקרוא


חזור לראש העמוד