שנת 2018

05/02/2020 י' שבט תש"פ

טקס הסיום של תחרות הסיפור הקצר לשנת 2018, התקיים בספריית הכרמים, ובו הוכרזו הזוכים. התחרות, שנעשית בשיתוף מועדון רוטרי, הפכה כבר למסורת בעיר. לתחרות הוגשו 32 סיפורים קצרים בקטגורית נוער ומבוגרים, שנבחנו על ידי חבר שופטים שבחרו שלושה סיפורים מקטגוריות נוער ושלושה סיפורים בקטגוריית מבוגרים וכן העניקו ציון לשבח לסיפור נוסף.

צוות השיפוט כלל את שולמית דוידוביץ', עורכת בהוצאות ספרים וסופרת. ספרה "הכול מתחיל בבית" ראה אור לאחרונה בהוצאת מודן. לירון פיין, סופר, עורך, תסריטאי ומדריך כתיבה, תושב העיר. פיין כתב ספרים רבים ובהם, "אל מלא רחמים", "עלמוות" ועוד. תמי לדרמן ירבלום ארבל, ספרנית בתיכון עירוני ב' ע"ש רבין ובספרייה הציבורית ע"ש שכטר. משוררת, מחברת ספרי השירה "באתי במעמקי מים" ו"קמה מהחולות".

הזוכים בקטגוריית הנוער: במקום הראשון זכה הסיפור: "השיר האחרון" מאת שיר יהודאי תלמידת כיתה י"א תושבת העיר הלומדת באולפנת כפר פינס. במקום השני זכה הסיפור "אגוז קשה לפיצוח" מאת אדר גבעון תלמיד כיתה ח' באמי"ת בנים מודיעין, במקום השלישי זכה הסיפור "גולני שלך" מאת יעל ריכרדסון, תלמידת כיתה ח' באמי"ת בנות מודיעין. בציון לשבח זכה הסיפור "כתם" מאת נועה סולאדז תלמידת כיתה ח' בעירוני ב'.

הזוכים בקטגוריית המבוגרים: במקום הראשון זכה הסיפור: "העורב" מאת נסרין נמדר, במקום השני זכה הסיפור: "טורבינת רוח" מאת דנה אמזלג, במקום השלישי זכה הסיפור: "ביצות הפתעה" מאת ליאת ירון. בציון לשבח זכה הסיפור: "הוא שונא לאחר" מאת טלי לוי דיאמנשטיין.

מועדון רוטרי מודיעין מכבים רעות נתן את החסות לתחרות והעניק את הפרסים לזוכים.

לפניכם הסיפורים הזוכים. קריאה נעימה!

זוכי תחרות הסיפור הקצר והשופטים. צילום: פליקס גליקזוכי תחרות הסיפור הקצר והשופטים. צילום: פליקס גליק

מקום ראשון ''העורב'' מאת נמדר נסרין

נימוקי השופטים:

אי שם יש כפר, ובו גרות שתי נשים צעירות, כלות טריות. האחת כמהה לגילוי חיבה של בעלה המרוחק ולמעט הערכה מצד חמותה הנרגנת, ואילו האחרת – החיוכים והמבטים ששולח אליה בעלה מעוררים את קנאת כל נשות הכפר.

בשפה ציורית ובסגנון כתיבה פיוטי, נטווים המשפטים ומוליכים אותנו בעקבותיהם אל סמטאות הכפר המתעקלות, בין המראות והריחות ולתוך נפתולי חייהן של הנשים. "העורב" אוצר בין דפיו פיסת חיים ססגונית ושלמה, ומצליח לקחת אותנו על גבי המילים למקום אחר, לזמן אחר, עד שלכמה רגעים גם אנחנו נמצאים ממש שם – ליד הנהר בכפר, עם גיגיות הכביסה, תחת עינו הבוחנת של העורב. וזה, יותר מכול, מה שאנחנו רוצים שסיפור טוב יעשה.

לסיפור המלא

מקום שני ''טורבינת רוח'' מאת אמזלג דנה

נימוקי השופטים:

הסיפור "טורבינת רוח" מספר על החיים המורכבים, בזמן, במקום, בצבע ובמרקם מיוחד. חיים של זיכרונות מתהווים תוך ציפייה למעשה מטאפיזי גואל. בסיפור יש עיסוק ביחסי הורים וילדים, סבתא ונכד, גיל התבגרות, חלומות, געגוע, קנאה סמויה ותקוות הגיבורה כאנטיתזה לאטימות החברה. שלל אירועים ומצבים שמזכירים את "הקומדיה האנושית" של בלזק. ומעל הכול זהו סיפור על אהבה גדולה מהחיים ככוח המניע את העלילה.

טורבינת רוח כמטאפורה לגוף ונפש ולחיים עצמם ועם התקווה הגדולה המפעמת לאורך המילים והשורות עד הקתרזיס בסוף הסיפור. הסיפור עוסק בגיבורה אקזיסטנציאליסטית עם חופש רצון, בדידות קיומית ומשמעות חיים ונכד ששותף לסוד ועוזר לסבתא להגשים חלום.

לסיפור המלא

מקום שלישי ''ביצות הפתעה'' מאת ירון ליאת

נימוקי השופטים:

זמן רב לא קראנו סיפור שעורר בנו כל כך את החשק להיכנס לתוכו ולעשות מעשה. אחד מאיתנו רצה לנקוט באלימות ברורה כלפי אחת הדמויות, והאחרת פשוט רצתה להציל דמויות אחרות, להוציא אותן מהסיטואציה ולהגיד להן שיהיה בסדר.

זהו סיפור טעון מאוד, על עבירות מין בילדים תמימים, על עיוורון בחיק המשפחה ועל אי הקשבה לניואנסים. הוא מקפיא דם, ובעולם בו אנחנו חיים - מעורר את החשש שאי שם, לא רחוק מכאן, לנשמה רכה אחת – הוא גם מציאות.

לסיפור המלא

ציון לשבח ''הוא שונא לאחר'' מאת טלי לוי דיאמנשטיין

נימוקי השופטים:

זהו סיפור מרגש על יחסים בין בני הזוג מנחם והילדה. סיפור של אודיסיאה ומסע חיים עם מוטיב מרכזי של איחור. הילדה תמיד מאחרת ומנחם תמיד מחכה בהשראת פנלופה שמחכה לאודיסאוס ב"אודיסאה" של הומרוס. בסופו של דבר, מנחם משיג את מבוקשו לאחר שנים רבות אך כמו שלנון כתב " החיים זה מה שקורה בזמן שאתה עסוק בלתכנן תכניות אחרות".

הסיפור מוליך את הקורא לסיום טרגי, לאחר תקלות של מכונית שלא מתניעה וגשם שוטף מנחם לוקה בליבו ונפטר. כעת חל היפוך בסיפור, האישה תחכה לנצח. השיא של הסיפור מסתיים באכזבה ובמפח נפש. הסיפור מעמת את הקורא עם שאלות של מדוע זה היה צריך להיות כך? ולמה אנו חסרי אונים ברגעי ההכרעה של חיינו?

לסיפור המלא

מקום ראשון ''השיר האחרון'' מאת יהודאי שיר

נימוקי השופטים:

הסיפור "השיר האחרון" מתאר מסע התבגרות של הנערה אלה בדרך להגשמת החלום להיות משוררת וסיפור אהבתה לירדן שחולם להיות זמר. זהו סיפור בשל להפליא המתאר בשפה רהוטה, בקצב רהוט ובמבע רגשי עשיר את הכניסה של אלה לעולם המבוגרים תוך עיסוק בנושאים חשובים של היחס לשונה, קבלת האחר, מעבר מחטיבה לתיכון, מעמד חברתי וחובות כלכליים.

בסיום הסיפור יש סגירת מעגל כשירדן מבצע את השיר שאלה כתבה. הדמויות שנעו במעגלים שונים וחוו פרידה כואבת מתחברים למעגל אחד והציפור המתה שקמה לתחייה בתחילת הסיפור משמשת כסימבול לתחיית החלום, כעוף החול שנשרף בלהבות וקם לתחיה מתוך האפר. עם מפתח להבנה שהתהילה, הפרסום והכסף משנים אנשים.

לסיפור המלא

מקום שני ''אגוז קשה לפיצוח'' מאת גבעון אדר

נימוקי השופטים:

אי שם, בין פרופסור דופרשמינץ לפרי הפלטיפוס, בין ריק סאנצ'ס לאיש-הציפור, חי לו דוקטור גוזי - סנאי שלא מוכן לקבל בולשיט, בעולם של תככים, מרגלים, עורבים מרושעים ומכונית מרקורי T2 עם גלגלי 14X – קטלניים ביותר.

הסיפור הזה, שראוי שיהפוך לסדרת אנימציה עוקצנית, עשה לנו דבר נדיר: הוא הצחיק אותנו. בקצב המסחרר, בדמויות הדעתניות ובבחירת המילים המדויקת.

וזה, דוקטור, כל מה שאנחנו זוכרים.

לסיפור המלא

מקום שלישי ''גולני שלךָ'' מאת ריכרדסון יעל

מנימוקי השופטים:

"גולני שלך" הוא סיפור שלצערנו מוכר לנו היטב. מתוארת בו התרחשות שנטועה עמוק במציאות חיינו הקולקטיבית, אבל הדפים שקיבלנו נפרטים לסיפור אישי מאוד של נערה אחת, המתמודדת עם מותו של אחיה, חייל בגולני שלא חזר.

זהו סיפור שנוגע ביד חשופה בכאב של האבל, בפרידה הבלתי אפשרית, בחיפוש אחר נחמה שאיננה – אך גם מצליח להביא תחושה של כוח, של חיים, של סגירת מעגל ופתיחה של מעגל חדש.

לסיפור המלא

ציון לשבח ''כתם'' מאת נועה סולאדז

מנימוקי השופטים:

הסיפור "כתם" נפתח בסיטואציה מוכרת לנו כל כך: כי מי מאיתנו לא רצה שיהיה לו כלב? הילד גיבור הסיפור לא רק רוצה כלב, הוא צריך כלב: "לא גדול מדי ולא קטן מדי, לא מלוכלך מדי ולא נקי מדי, כלב זהוב עם כתם חום על העין הימנית." ההורים שלו לא יכולים לתת לו את מה שהוא מבקש, אבל נותנים לו משהו אחר במקום: בובה של כלב.

במרכז הסיפור מתוארת היכולת הנפלאה של הילד לטשטש גבולות בין מציאות לדמיון, ולמצוא בבובה שקיבל את הכוח שהוא נזקק לו. הסיפור מיטיב לשרטט את הצורך הבסיסי כל כך בחבר, מישהו לחלוק איתו את היומיום, את הסודות והמחשבות, ואיך העובדה שהילד כבר לא לבד עוזרת לו להשתנות ונותנת לו ביטחון לרכוש עוד חברים.

לסיפור המלא

הסיפורים

''כתם'' מאת נועה סולאדז

''כתם'' מאת נועה סולאדז

29/07/2020 ח' אב תש"פ

כלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם. תמיד רציתי כלב, הכנתי מספר פעמים להוריי רשימה שמסבירה את כל הסיבות הקיימות ל'למה אני צריך כלב'. תמיד ההורים החליפו פרצופים חמוצים ביניהם, פרעו את שיערי ואמרו שהם מצטערים אך הדבר לא אפשרי. כל כך רציתי כלב, יכולתי לעשות הכל כדי שיהיה לי אחד והרצון העז הזה גרם לי להתעצבן על הוריי ולהסתגר בחדרי לאחר טריקת דלת רועשת.

להמשיך לקרוא
''גולני שלךָ'' מאת ריכרדסון יעל

''גולני שלךָ'' מאת ריכרדסון יעל

27/06/2018 י"ד תמוז תשע"ח

אני ותום נשכבנו על הרצפה צוחקים. הוא התגלגל לעברי והמשיך לדגדג אותי. ניסיתי להשתחרר מאחיזתו, ולפתע כתם דם התפשט על חולצתו והוא צנח על הרצפה לידי חסר חיים. התעוררתי מתנשפת וניגבתי את הזיעה ממצחי. הבטתי אל התמונה שעל השידה, בה ראו אותי ואת תום אחי הגדול מחייכים למצלמה. זכרתי מתי צילמנו את התמונה – זה היה אחרי שחזר מהמבצע הראשון שלו בגולני. זה כבר חודש שלא ישנתי בלילות, חודש מאז המבצע שממנו תום לא חזר.

להמשיך לקרוא
''אגוז קשה לפיצוח'' מאת גבעון אדר

''אגוז קשה לפיצוח'' מאת גבעון אדר

27/06/2018 י"ד תמוז תשע"ח

היה זה יום גשום וערפילי.  ג'וֹ בּלוּז סידר את משרדו והתכוון לצאת, כשפתאום הטלפון שלו צלצל. הייתה זו שיחה ממספר חסוי.  בלוז לקח את הטלפון שלו ויצא החוצה. בחוץ היה קר וגשום. המדרכות היו ריקות מאדם, והכבישים רטובים וחלקלקים. היחידים שהיו בחוץ מלבדו, היו זוג עורבים וסנאי שרבו על אגוז בצדה השני של המדרכה.

להמשיך לקרוא
''השיר האחרון'' מאת יהודאי שיר

''השיר האחרון'' מאת יהודאי שיר

13/06/2018 ל' סיון תשע"ח

יש לי הרבה חברים. יש לי חברים למשחק כדורגל, חברים ללימודים, וחברים למשחקי מחשב. יש לי חברים שקרובים אליי יותר וכאלה שפחות. יש כאלה שהם חברים רק בבית ספר, ויש כאלה שאני מרגיש נוח לספר להם כל מה שאני חושב על המורים בבית הספר, או מה דעתי בנושאי מוזיקה וספורט. ויש את אלה. אלה היא שונה, היא לא כמו כולם. היא הייתה החברה הראשונה שלי כשהגעתי לשכונה החדשה.

להמשיך לקרוא
''הוא שונא לאחר'' מאת טלי לוי דיאמנשטיין

''הוא שונא לאחר'' מאת טלי לוי דיאמנשטיין

13/06/2018 ל' סיון תשע"ח

היא יודעת, אבל לא תמיד מצליחה להימנע ובסוף משום מה מתעכבת, למעשה, כמעט תמיד הוא מחכה לה. יותר ממחצית מחייו בילה בלחכות לה, בהתחלה חיכה שתסכים לצאת איתו, שעות על גבי שעות היה יושב מחוץ למשרד בסוף כל יום העבודה, ואז נתקל בה, כאילו במקרה, ככה עד ששמה אליו

להמשיך לקרוא
''ביצות הפתעה'' מאת ירון ליאת

''ביצות הפתעה'' מאת ירון ליאת

13/06/2018 ל' סיון תשע"ח

אני מחזיקה את השקית עם המתנה ורונה את הציור שהכינה. אבא לוקח אותנו לדירה החדשה של דודה נאווה עם האיש החדש שלה. אמא אומרת "אל תשארו מאוחר, יש לה מחר טיול שנתי שתסדר תיק וזה". אבא אומר "נשתדל. נו מה לעשות שיצא שהיומולדת של נאווה זה היום". אמא לא באה. יש לה כאב ראש. בכניסה רונה אומרת "יו, זה מדרגות בלי מעלית". אני אומרת לה "בואי נעשה תחרות" בשביל שהיא תזדרז.

להמשיך לקרוא
''טורבינת רוח'' מאת אמזלג דנה

''טורבינת רוח'' מאת אמזלג דנה

13/06/2018 ל' סיון תשע"ח

"אמא אני אומר לך שזה בסדר, תורידי לחץ. נטע ונגה כבר כאן מ-17.00, והכל כבר מאורגן. גם סבתא כבר מקולחת. רק תגיעי, תלבישי אותה וזהו. אני סוגר, ודי כבר עם ההיסטריה הזאת..." "נועם", פנתה אליו במבט מלא חמלה, "מתי תבין שאין טעם להגיד לה את זה? היא כזאת. היסטרית ובכיינית האמא שלך, מאז שנולדה ". נועם חייך אליה. בכל פעם כשדיברה איתו על אמא שלו הרגיש שהיא היחידה שמבינה על מה הוא מתלונן תמיד.

להמשיך לקרוא
''העורב'' מאת נמדר נסרין

''העורב'' מאת נמדר נסרין

13/06/2018 ל' סיון תשע"ח

ייתכן שזה היה צילו של העץ הנשגב של אגוזי פקאן, אולי קרבת ביתן הבנוי מלבנים חומות שנבנו בידי בעליהן לפני חתונתם לנקודת התייצבות הגיגיות ובוודאי קרבת ברז המים היחיד בכפר עזרו לשתי צעירות, כלות טריות שתיהן לבחור את הנקודה המסומנת בסלע אפרפר למקום הנפגש השבועי שלהן בזמן שכיבסו בגדים.

להמשיך לקרוא


פניה למוקד העירוני מוקד 106
פניה למוקד העירוני
חזור לראש העמוד